Domů
Plynárenství
Ať už drží Sudžu kdokoliv, plyn přes ni proudí
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

Ať už drží Sudžu kdokoliv, plyn přes ni proudí

Rakousko, Maďarsko i Slovensko potvrdili, že plyn k nim i přes nejasnou situaci na měřící stanici na hraničním bodě Sudža stále proudí. Státy se ale shodly, že pokračují ve snižování závislosti na ruském plynu.

Intenzivní boje mezi ukrajinskými a ruskými silami v blízkosti plynovodu, kterým Rusko zásobuje evropské země plynem, nenarušily dodávky, uvedli provozovatelé sítí a plynárenské společnosti pro Euractiv.

Ruský Gazprom v úterý rovněž uvedl, že stále posílá plyn na Ukrajinu přes Sudžu, která leží těsně za hranicemi s Ukrajinou, a kterou má pod kontrolou ukrajinská strana, jak naznačuje video, které zveřejnily Seznam zprávy. Jedná se o bod, přes který čerpá plyn ze západní Sibiře přes Ukrajinu a dále na Slovensko a do dalších zemí Evropské unie.

Plynulý tok přes Sudžu, který odpovídá očekáváním, signalizuje také ENTSO G Transparency platforma.

Transparency platform: Alokace a fyzické toky na IP Sudža

Pohled odběratelů

Většina států, které odebírají plyn přes Ukrajinu, uvedla, že se připravuje na zastavení dodávek na konci letošního roku, kdy stejně vyprší tranzitní dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem, neboť Ukrajina prohlásila, že ji nechce prodloužit.

Zdroj z rakouského ministerstva energetiky agentuře Reuters sdělil, že Rakousko v posledních dvou letech přijímá opatření, která mají dlouhodobě snížit závislost na ruském plynu.

„Z dnešního pohledu se v Rakousku neočekávají žádné problémy s dodávkami, protože zásoby v zásobnících jsou vysoké a ruský plyn by mohl být nahrazen přes Německo nebo Itálii. Pokud by však došlo k okamžitému přerušení dodávek, Rakousko by bylo ekonomicky zatíženo zejména německým poplatkem za skladování plynu,“ uvádí se v prohlášení rakouského energetického regulátora E-Control.

Ukrajinu spojuje se Slovenskem, Polskem, Rumunskem a Maďarskem osm bodů, přes které se ruské toky mohou dostat do EU. V současné době se využívají dva - v polském a slovenském propojovacím bodě - a poté mohou být objemy podle analytiků společnosti Kpler Insight předávány do dalších zemí střední a východní Evropy.

Odhadují, že předpokládané využití ukrajinských toků Slovenskem by v roce 2023 činilo téměř 80 %.

„Tato závislost by se mohla zvýšit, pokud by se snížil přítok z Maďarska a nastala by studená zima, protože by nebyl k dispozici ruský plyn pro doplnění zásobníků,“ uvedli.

Odstranění závislosti

Slovenská plynárenská společnost SPP uvedla, že se na riziko zastavení dodávek ruského plynu připravuje již několik let a má uzavřené obchodní smlouvy s neruskými dodavateli.

Maďarsko dostává přibližně jednu miliardu metrů krychlových ruského plynu ročně prostřednictvím plynovodu z Rakouska a mluvčí maďarského provozovatele plynovodu uvedl, že plyn stále proudí.

Evropská unie po zahájení války na Ukrajině v roce 2022 drasticky snížila svou závislost na ruském plynu, takže Rakousko zůstalo zemí EU nejvíce závislou na ruských dodávkách.

„Nejsme si vědomi žádných výkyvů tlaku, všechny nominace probíhají podle plánu a nic nenasvědčuje tomu, že by došlo k nějakým nesrovnalostem,“ uvedl mluvčí Gas Connect Austria Armin Teichert.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se