Bude mít Německo svůj LNG terminál?

DomůPlynárenstvíBude mít Německo svůj LNG terminál?

Tlak a návrhy na výstavbu importního LNG terminálu v Německu během loňského roku výrazně nabraly na síle. Přesto se již v minulosti objevilo mnoho podobných návrhů. Vyvstává otázka, zda se aktuální situace změnila natolik, aby se projekt na výstavbu terminálu realizoval.

Pro německý trh se zemním plynem se přirozeně nabízí otázka, zda vybudovat LNG terminál. Vzhledem k vysoké nabídce zkapalněného zemního plynu (LNG) v letošním roce tlačící ceny zemního plynu v Evropě směrem dolů a rostoucímu počtu dodavatelů, se tato otázka pokládá stále častěji.

Politická podpora

Německá vláda vyjádřila svou podporu výstavbě importního LNG terminálu. Na Německo je ze strany USA dlouhodobě vyvíjen tlak, aby zastavilo projekt Nord Stream 2, přestalo se spoléhat na dovoz zemního plynu z Ruska a více diverzifikovalo své dodávky. Přestože vliv tohoto tlaku zcela jistě není rozhodujícím faktorem, nelze jej ignorovat.

Německý energetický mix

Německý energetický mix a politika Německa je zásadním faktorem, který podporuje výstavbu nejen Nord Streamu 2, ale také LNG terminálu. Přechod k nízkoemisní energetice nutí Německo zvyšovat zabezpečenost dodávek zemního plynu, na který se spoléhá a v budoucnu bude spoléhat ještě více. Hlavními dodavateli zemního plynu jsou aktuálně Rusko, Norsko a Nizozemsko. Již dnes lze v případě omezení dodávky, například z důvodu neplánované údržby některého z plynovodů nebo čistě jen z ekonomických důvodů, pozorovat rapidní změny ceny plynu na spotovém trhu.

Od roku 2000, dle serveru hellenicshippingnews, pochází jedna pětina dodávky zemního plynu z Nizozemska, především z pole Groningen. Pole Groningen však bude odstaveno do konce roku 2030, pravděpodobně ale dříve. I proto se výstavba LNG terminálu nyní jeví jako další logický krok.

Obnovitelné zdroje, navzdory masivní podpoře, aktuálně nedokáží nahradit uhelné a jaderné zdroje, které se mají dle německého plánu postupně vyřazovat. To dále zvyšuje tlak právě na plyn, u kterého nutně dojde ke zvýšení poptávky a tlaku na zabezpečenost dodávky.

Historie

Důvodem, proč Německo ještě nemá LNG terminál, je fakt, že dodávky zemního plynu pomocí plynovodů byly a jsou spolehlivé a za konkurenceschopné ceny. Plánované uzavření pole Groningen, přechod k nízkoemisní energetice a rostoucí nabídka LNG na trhu však situaci mění.

Dodavatelé LNG jsou schopni, včetně transportních nákladů, konkurovat ceně plynu dodávaného pomocí plynovodů. Očekává se, že se alespoň jeden ze tří navrhovaných projektů importního terminálu dočká finálního investičního rozhodnutí do konce letošního roku.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují