Domů
Plynárenství
Bude mít Německo svůj LNG terminál?
Finsko LNG

Bude mít Německo svůj LNG terminál?

Tlak a návrhy na výstavbu importního LNG terminálu v Německu během loňského roku výrazně nabraly na síle. Přesto se již v minulosti objevilo mnoho podobných návrhů. Vyvstává otázka, zda se aktuální situace změnila natolik, aby se projekt na výstavbu terminálu realizoval.

Pro německý trh se zemním plynem se přirozeně nabízí otázka, zda vybudovat LNG terminál. Vzhledem k vysoké nabídce zkapalněného zemního plynu (LNG) v letošním roce tlačící ceny zemního plynu v Evropě směrem dolů a rostoucímu počtu dodavatelů, se tato otázka pokládá stále častěji.

Politická podpora

Německá vláda vyjádřila svou podporu výstavbě importního LNG terminálu. Na Německo je ze strany USA dlouhodobě vyvíjen tlak, aby zastavilo projekt Nord Stream 2, přestalo se spoléhat na dovoz zemního plynu z Ruska a více diverzifikovalo své dodávky. Přestože vliv tohoto tlaku zcela jistě není rozhodujícím faktorem, nelze jej ignorovat.

Německý energetický mix

Německý energetický mix a politika Německa je zásadním faktorem, který podporuje výstavbu nejen Nord Streamu 2, ale také LNG terminálu. Přechod k nízkoemisní energetice nutí Německo zvyšovat zabezpečenost dodávek zemního plynu, na který se spoléhá a v budoucnu bude spoléhat ještě více. Hlavními dodavateli zemního plynu jsou aktuálně Rusko, Norsko a Nizozemsko. Již dnes lze v případě omezení dodávky, například z důvodu neplánované údržby některého z plynovodů nebo čistě jen z ekonomických důvodů, pozorovat rapidní změny ceny plynu na spotovém trhu.

Od roku 2000, dle serveru hellenicshippingnews, pochází jedna pětina dodávky zemního plynu z Nizozemska, především z pole Groningen. Pole Groningen však bude odstaveno do konce roku 2030, pravděpodobně ale dříve. I proto se výstavba LNG terminálu nyní jeví jako další logický krok.

Obnovitelné zdroje, navzdory masivní podpoře, aktuálně nedokáží nahradit uhelné a jaderné zdroje, které se mají dle německého plánu postupně vyřazovat. To dále zvyšuje tlak právě na plyn, u kterého nutně dojde ke zvýšení poptávky a tlaku na zabezpečenost dodávky.

Historie

Důvodem, proč Německo ještě nemá LNG terminál, je fakt, že dodávky zemního plynu pomocí plynovodů byly a jsou spolehlivé a za konkurenceschopné ceny. Plánované uzavření pole Groningen, přechod k nízkoemisní energetice a rostoucí nabídka LNG na trhu však situaci mění.

Dodavatelé LNG jsou schopni, včetně transportních nákladů, konkurovat ceně plynu dodávaného pomocí plynovodů. Očekává se, že se alespoň jeden ze tří navrhovaných projektů importního terminálu dočká finálního investičního rozhodnutí do konce letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Bizon
23. srpen 2019, 11:04

Proč ne. Plynu budou potřebovat do budoucna hodně, trocha diverzifikace určitě neuškodí. LNG sice bude dražší než plyn z trubky, ale už utratili peníze za větší blbosti (biopaliva I. generace).

Rád vidím že média zmínila dlouhodobou spolehlivost dodávek z plynovodů. Často slyším argumenty o nespolehlivém démonickém Rusku které nás může energeticky vydírat, ale skoro nikdy se nepíše že Rusko dodávalo plyn Německu celou studenou válku bez problémů. Prostě zbytečně nemíchat business a politiku, energetika je i tak docela dost zpolitizovaná...

frank
23. srpen 2019, 14:06

Dneska je jiná doba, co si SSSR nedovolilo, kvůli " valutovým příjmům", to Rusko klidně udělalo, přerušení dodávek Ruskem jsme v Evropě již zažili, navíc to bylo v zimě.

Ostatně do toho terminálu bude LNG dodávat i Rusko :)

energetik II
23. srpen 2019, 16:24

TO : Bizon

Já bych také politiku do obchodu nemíchal. Před hodinou Čína uvalila na USA další nová cla ve výši 75 mld. USD jako reakci na nová cla pana Trumpa ve výši 300 mld. USD. Automobilka Ford kdysi v Německu za časů Hitlera vyráběla náklaďáky , která šly rovnou do výzbroje Wehrmachtu. Dnes 80 % exportu Ruska tvoří plyn a ropa, takže myslím si, že kdyby chtělo tyto dodávky škrtit z politických důvodů tak by bylo samo proti sobě.

Martin Pácalt
30. srpen 2019, 14:21

Nezapomínejte ale na jinou věc. Rusko si cíleně buduje nová odbytiště prostřednictvím nových trubek (PoS). Ve vzdálenější budoucnosti tedy může mít větší prostor škrtit dodávky, prostě proto, že bude méně rozpočtově závislé na Evropě. Evropa a Rusko tedy budou hledat novou rovnováhu, aby se nedali navzájem vydírat.

Osobně démonizaci Ruska také nemám rád, ale Češi mají své historické zkušenosti. Přitom spojení NATO a Ruska by dávalo smysl, ve světě rostou jiné mocnosti, se kterýma bude bůhvíjaká řeč a čertví kolik problémů do budoucna a taková "severní aliance" by byla velice silnou protiváhou sílícímu východu (Indie, Čína) a anarchistickému jihu (Afrika, J. Amerika).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se