Domů
Plynárenství
Bulharsko plánuje nový plynovod do Turecka, chce být na trase TurkStream

Bulharsko plánuje nový plynovod do Turecka, chce být na trase TurkStream

Bulharsko plánuje vybudování nového propojení s Tureckem. Snaží se tak přesvědčit Rusko, aby trasa plánovaného plynovodu TurkStream vedla přes Bulharsko. Realizace plynovodu TurkStream a jeho pokračování přes Bulharsko zřejmě bude mít dopad na tranzit ruského plynu přes Ukrajinu.

Bulharsko vypsalo tendr na nové plynové propojení s Tureckem. Nové propojení má být dlouhé 11 km a stát přibližně 646 milionů Kč (29 milionů USD). Kromě plánovaného nového plynovodu Bulharsko v průběhu tohoto měsíce dokončilo modernizaci současné infrastruktury na hranici s Tureckem, která umožní navýšení přepravní kapacity a tok zemní plynu v obou směrech. Motivací za tímto projektem je podle informací agentury Reuters snaha přesvědčit Rusko, aby plánovaný plynovod TurkStream pokračoval z Turecka dále do Bulharska a nikoliv do Řecka, nebo Itálie.

Plynovod TurkStream je plánovaným infrastrukturním projektem společnosti Gazprom. Má vést z ruského města Anapa ležícího na pobřeží Černého moře, skrze Černé moře až do Thrákie v Turecku. Projekt má podle svých oficiálních webových stránek dodávat zemní plyn do Turecka a jižní a jihovýchodní Evropy. Celková kapacita plynovodu má být 31,5 miliard m3 plynu ročně.

Bulharský premiér Boyko Borissov se nechal slyšet, že ruský prezident Vladimír Putin řekl, že Rusko je připraveno přepravovat plyn skrz Bulharsko, jestliže zde bude volná přepravní trasa a souhlas EU. Zdroje uvnitř EU ovšem hovoří o tom, že Unie nebude moci projektu zabránit, jestliže bude naplňovat pravidla vnitřního trhu s energiemi EU.

Podle Bulgartransgaz by byl vítězný kontrakt tendru na interkonektor mezi Bulharskem a Tureckem platný pouze po uskutečnění konečného rozhodnutí napojit TurkStream na Bulhrasko. O tom, kterou trasu, tedy skrze Řecko, Itálii, nebo Bulharsko, Gazprom zvolí, se společnost rozhodne do konce tohoto roku.

TurkStream a tranzit plynu přes Ukrajinu

Boj o to, kterou trasu pro plynovod TurkStream Gazprom využije, se zintenzivňuje s blížícím se koncem tranzitní smlouvy přes Ukrajinu v roce 2019. Pokud by byl tranzit přes Ukrajinu kompletně přerušen, tak by Bulharsko ztratilo přibližně 2,59 miliard Kč (100 milionů euro) ročně v tranzitních poplatcích. Nyní přes Ukrajinu, Rumunsko a Bulharsko teče ruský plyn (13 miliard kubických metrů) do Turecka. Agentura Reuters citovala zdroj z EU, který hovoří o tom, že pokud se Bulharsko stane tranzitní zemí TurkStream, tak to bude „posledním hřebíkem do rakve“ ukrajinského tranzitu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.