Domů
Plynárenství
Cena plynu pro evropský trh klesla pod 26 eur za MWh, nejníže téměř za dva roky
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

Cena plynu pro evropský trh klesla pod 26 eur za MWh, nejníže téměř za dva roky

Plynárenství
10 komentářů
25. květen 2023, 16:56
ČTK

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh sestoupila pod 26 eur (zhruba 614 Kč) za megawatthodinu (MWh), což je na nejnižší úroveň téměř za dva roky. Odborníci tento vývoj zdůvodňují převisem nabídky nad poptávkou a nevylučují další pokles ceny, uvedla dnes agentura DPA. Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh. Od té doby však výrazně klesla.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 25,80 eura za MWh. To představuje nejnižší úroveň od června 2021. Kolem 13:30 SELČ se cena kontraktu pohybovala mírně nad 26 eury za MWh, proti středě tak vykazovala téměř šestiprocentní pokles.

Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Ilustrační foto

Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh. Evropě se daří výpadky v dodávkách ruského plynu kompenzovat dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG) a snižováním spotřeby. K poklesu ceny plynu přispěla i mírná zima.

Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v úterý plné zhruba z 66,5 procenta. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala v úterý naplněnost zásobníků téměř 73 procent, v České republice přes 66 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Pavel
25. květen 2023, 18:54

Tak teď už pod 25!!! No, že to poletí takhle rychle dolů, to nečekal nikdo. Tak co 20, vydrží??

Petr Turek
25. květen 2023, 22:44

Vratislav Ludvík nestor českého plynárenství předpověděl zhruba před rokem cenu zemního plynu pod 40 euro za MWh a to v době, kdy cena se pohybovala okolo 170. Všichni se mu smáli, že je to starý senilní páprda a hleďme on se opravdu trochu spletl máme jej za 25.

Je vidět, že opravdový expert s mnoha desetiletou praxí a s citem to odhadl lépe než řada vyskákaných současných manažérků v plynárenství. Tedy modleme se ať to vydrží tak do listopadu...

Karel Zeman
25. květen 2023, 22:55

No já mu nevěřil a poslouchal ho s otevřenou pusou, ale vyšlo mu to. Je to frajer….

Martin
26. květen 2023, 08:14

Pro laiky dost zavádějící článek. Pořád se bavíme o ceně s dodávkou v létě. Cena s dodáním v zimě je pořád kolem 50 EUR/MWh.

Takže jakmile se zásobníky naplní, už to nebude kam uskladnit, může cena krátkodobě na denním trhu ještě více raketově klesnout, ale cena následující zimy už tolik jít dolů nemusí.

A cena pro konečné zákazníky se vždycky počítá z ceny na zimní období. V létě RD mají zanedbatelnou spotřebu ....

Anton Meško
27. květen 2023, 12:12

Súhlasím, ale každý si musí uvedomiť, že to sú súčasné spotové ceny pre letné obdobie. Kľudne ak bude tuhšia zima spotové ceny v zimných mesiacoch môžu byť ešte vyššie ako 50 €/MWh. S plnou zodpovednosťou sa treba pozerať na ceny plynu v zimných mesiacoch a cenou plynu na rok 2024. Pripomínam, že hoci súčasné spotové ceny sú relatívne nízke, niet sa čomu radovať, keď napríklad ceny plynu v USA sú skoro 3 krát nižšie a v zime nožnice medzi cenou plynu v Európe a v USA sa budú roztvárať.

richie
29. květen 2023, 22:40

keby len to, ale nikde informacia, ze polovica objemu zasobnikov je este stale naplnena plynom za 200+ EUR/MWh a to sa niekde tiez musi prejavit ..

Michal K.
26. květen 2023, 09:32

ak to chapem spravne (co nemusi byt pravda) cenu elektriny najviac ovplyvnuje posledna najdrahsia elektraren. a to je momentalne plynova.

Takze s poklesom ceny plynu, by mala ist dole aj cena elektriny.

Ta ale tak rapidne neklesa.

Vidite do toho niekto viacej a viete to povysvetlit ?

Petr prochaska
26. květen 2023, 10:48

Nejdražší elektrárna je už dlouho uhelná. A to především z důvodu ceny emisní povolenky. Sice by se vyplatilo pálit více plynu místo uhlí, ale to je zase politické rozhodnutí, aby se plyn šetřil.

Martin P
26. květen 2023, 09:34

No ale jak jste sám napsal, v létě "až se naplní zásobníky". Tzn. tím superlevným CH4 se naředí ještě zemní plyn z loňska nakoupený za 150-200EUR/MWh. V každém případě je to zpráva pro obchodníky, aby šli se základním ceníkem dolů znovu a znovu.

Martin
26. květen 2023, 10:41

Víte jak to chodí s tím naředěním zásobníku :-)

Ale samozřejmě ty ceny velké čtyřky jsou přestřelené ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se