Domů
Plynárenství
Christian Lindner: K přerušení dodávek plynu z Ruska nedošlo ani v době studené války, nyní to může být jinak
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

Christian Lindner: K přerušení dodávek plynu z Ruska nedošlo ani v době studené války, nyní to může být jinak

Německo se obává, že by Rusko mohlo v případě války s Ukrajinou reagovat na západní sankce přerušením dodávek plynu. To by mohlo ochromit největší evropskou ekonomiku, uvedl německý ministr financí pro Financial Times.

Podle Christiana Lindnera, německého ministra financí, bylo Rusko vždy spolehlivým dodavatelem zemního plynu do Německa, a to i v době vrcholící studené války. To by se však mohlo změnit, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu a západní země by Moskvu potrestaly rozsáhlým balíčkem sankcí.

"Pokud se podíváte na studenou válku, ať už se mezi NATO a Varšavskou smlouvou stalo cokoli, nikdy nedošlo k situaci, kdy by politické napětí poškodilo spolupráci v energetickém sektoru. Nyní to může být jinak," řekl Lindner.

USA tento týden uvedly, že Rusko by mohlo být připraveno během několika dní napadnout Ukrajinu poté, co na ukrajinských hranicích shromáždilo odhadem 150 000 vojáků.

Západ varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před vážnými ekonomickými důsledky, pokud na Ukrajinu zaútočí. Německo dalo jasně najevo, že mezi ně bude patřit neudělení certifikace pro plynovod Nord Stream 2, který má do Německa přivádět ruský plyn Baltským mořem.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Existují obavy, že Rusko by mohl na sankce reagovat snížením nebo dokonce zastavením dodávek plynu do Evropy. Rusko přitom do Evropy dodává zhruba 35-40 % evropských potřeb zemního plynu. Lindnerovy poznámky naznačují, že takový scénář bere německá vláda vážně.

Je Rusko ochotno obětovat svoji pověst spolehlivého dodavatele?

Rostoucí napětí kolem Ukrajiny přispělo k nárůstu evropských cen zemního plynu v důsledku nižších než očekávaných dodávek z Ruska a rostoucí poptávky ze strany ekonomik, které se zotavují z pandemie onemocnění COVID-19.

Někteří odborníci se domnívají, že Rusko před zimním obdobím záměrně omezilo dodávky na spotový trh a vyčerpalo své zásobníky plynu v Evropě, čímž přispělo k tomu, že se zásoby plynu v Evropě dostaly na nejnižší sezónní úroveň za více než deset let.

"Gazprom, ruská státní společnost, se záměrně snaží skladovat a dodávat co nejméně. V době kdy ceny a poptávka [po plynu] prudce rostou, je to pro společnost velmi podivné chování," uvedla v sobotu na Mnichovské bezpečnostní konferenci předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Tento vývoj mnohé v Berlíně přesvědčil o tom, že Rusko je připraveno využít svůj energetický export k nátlaku na Západ bez ohledu na to, že by mohla být poškozena jeho pověst spolehlivého dodavatele.

Snahy Evropy diverzifikovat dodávky plynu

EU prohlásila, že by byla schopna zvládnout částečné přerušení dodávek plynu z Ruska, a jednala s USA, Katarem, Egyptem, Ázerbájdžánemdalšími zeměmi o zvýšení dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG), a to buď prostřednictvím dodatečných dodávek, nebo smluvních výměn.

Dovoz LNG do Evropy dosáhl v lednu rekordu, když se oproti loňskému lednu více než dvojnásobily. Evropa se na celosvětovém dovozu LNG podílela 25 %, což je o šest procentních bodů více než v prosinci a nejvyšší lednový podíl v historii.

I Německo již začalo připravovat odpovídající pohotovostní plány pro zajištění alternativních dodávek plynu v případě, že Rusko své toky omezí, nebo dokonce zcela přeruší. Podle Lindnera současná krize podtrhuje potřebu Německa diverzifikovat dovoz energetických komodit, zejména nákupem většího množství LNG.

"Jsem velmi nakloněn tomu, aby Německo budovalo terminály na LNG, a to již několik let. Pokud se nám podaří vybudovat terminály LNG, pak by to byl pozitivní výsledek této situace," dodal Lindner.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Vojvodik Petr
20. únor 2022, 12:21

EU země nemají peníze. Ropu ale nakupují ve velkém.

Lukáš
20. únor 2022, 12:54

Kde je ta vojna? Nato na cele s USA sa len strapnuju eskalaciou vraj ,,konfliktu,, na vychode. Rusi uz mali 2x na 100% zautocit a nic.

Na svojom uzemi si mozu rusi robit co chcu, ja mam tiez zmlatit suseda ked chodi pri plote a pozera sa mi na dvor?

Americanom sa aktualna situacia hodi a ani by som sa necudoval keby su oni za celou situaciou, mozu z toho len tazit, biznis zo zbranami, dodavky LNG do EU a zaroven poskodzovanie ruska.

A tie trapne vykriky, ze som rusofil si mozete nechat.

Petr prochaska
20. únor 2022, 14:14

Další příjem mají banky z USA a další "elity" ze zýpadu z emisních povolenek, které mají ještě za levno nakoupené.

Bojkas
21. únor 2022, 07:20

Takže amík přijel do Ruska, naložil 200tis ruských vojáky, ty odvezl k hranici Ukrajiny a pak odvlekl jejich válečné lodě k UK přístavům? Pokud Putler stáhne vojáky zpět na základny, kam patří, tak se situace okamžitě uklidní.

miro novak
21. únor 2022, 07:56

200 tisic je len rakiet stredneho doletu a vojakov tam ma 2 miliony. Plus 3 lietajuce spagetove monstra.

Petr
21. únor 2022, 19:57

To je zase slovní průjem.

Pavel
20. únor 2022, 13:21

To to trvalo, než v Německu pochopili, že pro Rusko je plyn jen další válečná zbraň. A že severním proudem sebe a bohužel i celou EU střelili do vlastní nohy, za což všichni platíme bezprecedentními cenami plynu. Tak doufám, že teď s Německou důsledností začnou realizovat diverzifikaci v dodávkách, když už nás všechny do té šlamastiky zatáhli a to přes všechna varování. Tímto zdravím všechny hlupáky a kremelské ideové souputníky, co zde proklamovali, jak NS zajistí levný plyn. Pevně věřím, že při pohledu na ceny plynu je konečně dostihne svědomí, najdou si nejbližší kanál kam zalezou a přestanou zde publikovat příspěvky, jejich jediná informace, kterou obsahují je jen to, že jsou zcela mylné.

miro novak
20. únor 2022, 14:03

rusko, plyn, zbran, plocha zem, HAARP, zidojastery, ….

silny matros …

hlpb
21. únor 2022, 11:39

miro, chybí ti tam motýle

Čestmír Berka
20. únor 2022, 15:59

Ale Nord stream Německu zajišťuje levný plyn! Protože na něj má dlouhodobé smlouvy, které jsou plněny. A další plyn má německo ve svých rukou- jakmile povolí provoz NS2, který z poloviny zaplatily západní firmy ( a tedy jsou finančně zainteresovány), může plyn prodávat zájemcům za dobré peníze ;-)

Petr Hariprasad Hajič
21. únor 2022, 04:01

Myslím, že za současné situace je to dost nepravděpodobné. Spíš bych na to nesázel.

Richard Vacek
21. únor 2022, 05:58

Tuším, že Němci plynovod chtějí. A nechtějí ho Američané - dokonce vyhrožovali, že ho Němcům zavřou. A Němci ho chtějí i proto, aby měli dodávku plynu spolehlivou. Nespolehlivé není Rusko, ale země, přes které stávající plynovod prochází.

feliz navidad
21. únor 2022, 09:26

"...co zde proklamovali, jak NS zajistí levný plyn."

On už je NS2 v provozu?

Pavel
21. únor 2022, 11:31

v provozu je NS1 a zároveň gazprom platí poplatky za nevyužitý transport přes stávající plynovody vedoucí jak přes Ukrajinu tak přes Bělorusko. To znamená, že kapacity na levný transport je zcela prokazatelně víc než dost. Gazprom v podstatě vyhazuje peníze z okna 2x. Za prvé tím že neprodává plyn v době rekordních cen, za druhé tím že platí za kapacitu kterou záměrně nevyužije. Putin zdá se spoléhal na pohodlnost západní Evropy a obavy před plynovou krizí. A snažil se zatlačit na zprovoznění NS 2. Vypadá to, že ho zradilo počasí, a silně se přepočítal. Chápu, že pro hlásné trouby ruského vidění světa je to velké zklamání.

Petr Hariprasad Hajič
21. únor 2022, 04:00

Pozitivní dopad této situace může být v tom, že dojde k akceleraci výroby zeleného vodíku. Takový Green Deal podle Putina.

hlpb
21. únor 2022, 11:45

K akceleraci VTE, FVE a H2 rozhodně nejen dojde, ale už dochází. v celé EU dostaly státy na rozvoj VTE, FVE a H2 celkem 5 biliony Kč. Informace z jedné velké firmy (3000 zaměstnanců) ještě před rokem o FVE na střeše nechtěla ani slyšet, aktuálně připravuje nejen FVE na svých výrobních halách, ale postaví i velkou pozemní FVE a dovede kabel do továrny. Podobných projektů chystají u nás firmy stovky, v Evropě desetitisíce. Jen letos má být v EU připojeno 1,2 milionů střešních FVE.

Petr Hariprasad Hajič
21. únor 2022, 12:11

No, najednou je energie z OZE výrazně levnější než z fosilních paliv a to dokonce i s baterkami. Předtím se s tím nechtěli kvůli pár korunám zisku obtěžovat. Přece jenom to vyžaduje určitou práci, investice a údržbu.

Milan
21. únor 2022, 12:20

Bodejd by je nestavěla, když na to dostane dotace. A nebo bude penalizovana, že nevyrábí dostatečně zeleně.

hlpb
21. únor 2022, 13:51

Milane, ty továrny a RD to staví protože chtějí ušetřit peníze. Díky růstu cen EE se návratnost s dotací dostala u RD pod 10 let u firem pod 6 let. Ale pořád majitel domu a firmy hradí cca 60% ze svého a je potřeba všem poděkovat, protože díky jejich investici snížíme produkci z fosilních paliv + závislost na ruském plynu.

nikdo
21. únor 2022, 15:01

Měli by poděkovat oni nám daňovým poplatníkům a spotřebitelům energie my jim na to přispíváme ze svých daní a dražší energii skrze povolenky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se