Domů
Plynárenství
EU zkoumá možnost zvýšení dodávek zemního plynu z Ázerbájdžánu
Plynovod TAP
Zdroj: Trans Adriatic Pipeline AG

EU zkoumá možnost zvýšení dodávek zemního plynu z Ázerbájdžánu

Evropská unie zkoumá možnost zvýšení dodávek zemního plynu z Ázerbájdžánu Jižním plynovým koridorem. Uvedla to komisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Jedním z důvodů tohoto zájmu EU je snaha hledat alternativy k ruským dodávkám zemního plynu. Informoval o tom portál Euractiv.

Komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová se v minulém týdnu sešla s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem a ministrem pro energetiku Parvizem Shahbazovem. Na tiskové konferenci komisařka Simsonová uvedla, že EU doufá ve zvýšení dodávek ázerbájdžánského plynu plynovodem TAP.

Plynovod TAP je součástí tzv. Jižního plynového koridoru, který vede právě z Ázerbájdžánu, přes Gruzii a Turecko až do jihovýchodní Evropy. V loňském roce do Evropy touto plynárenskou infrastrukturou přiteklo přibližně 8,1 miliard metrů krychlových (bcm) ročně. Z toho bylo  dodáno 6,8 bcm/rok do Itálie. Maximální kapacita je přitom zhruba 10 bcm/rok.
„Současný kontext rostoucích cen energií a napjatých trhů s plynem dále poskytl zázemí pro naše setkání. V tomto ohledu má tento koridor význam pro posílení bezpečnosti dodávek v Evropě. To přivedlo do centra pozornosti otázku, zda prostřednictvím tohoto koridoru můžeme zvýšit krátkodobé dodávky plynu, abychom kompenzovali výpadek z jiných plynovodů. Diskutovali jsem o tom také na bilaterálních jednáních a vítám, že Ázerbájdžán dělá vše, co je v jeho silách, aby co nejrychleji rozšířil své pole Shah Deniz, aby zvýšil dodávky plynu,“ uvedla Kadri Simsonová, komisařka EU pro energetiku.

Kromě navýšení dodávek v krátkodobém horizontu, zejména kvůli hledání možných alternativ za dodávky ruského plynu, se ale EU zajímá také o zintenzivnění spolupráce s Ázerbájdžánem v oblasti energetiky ve středně a dlouhodobém horizontu. Podle prohlášení Simsonové bylo diskutováno mj. to, jak přivést Jižní plynový koridor do další fáze a jak by bylo možné infrastrukturu rozšířit, a to zejména na západní Balkán.

Bulharsko nasmlouvaný ázerbájdžánský plyn není schopné přijímat

Jižní koridor má na základě uzavřených kontraktů přivádět zemní plyn mj. do Bulharska. Do Bulharska má být ročně exportován 1 bcm ázerbájdžánského plynu, nicméně země není schopná tento objem plynu přijmout, protože propojení mezi Bulharskem a Řeckem, kudy vede plynovod TAP, je stále ve výstavbě.

Tzv. Interkontektor Řecko-Bulharsko (IGB) má být důležitým diverzifikačním projektem, který by zemi zbavil výhradní závislosti na ruských dodávkách plynu. Projekt měl být dokončen na konci roku 2021. Následně byl stanoven nový termín 1. července 2022, nicméně podle portálu Euractiv je možné, že ani tento termín nebude dodržen.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Martin
10. únor 2022, 09:52

tak to vidím tak že Bulharsku bude(me) EU muset poslat nějaké eura

aby to dostavělo,

ale asi je tam jen malá kapacita, pomůže Bulharsku a možná Rumunsku

miro novak
8. únor 2022, 18:04

Tiso sa proti Stalinovi spojil s Hitlerom. Maju zeny v Azerbajdzane uz volebne pravo? Jaj, to predsa nebudeme riesit, ze? Moralka je pre nas az na prvom mieste. Ci peniaze? Ci ideologia? Som z toho dajaky zmateny.

Bojkas
8. únor 2022, 19:46

Jejda a přitom se Hitler spojil se Stalinem v paktu Ribbentrop–Molotov. Pak spolu dá se říct začali druhou světovou bok po boku do Polska.

intfor
8. únor 2022, 21:27

A přitom ještě předtím Polsko spojilo svůj osud s Německem jak prohlásil v roce 1934 polský ministr zahraničí. Před tím také Polsko uzavřelo pakt Pilsudski-Hitler a požadovalo území po Československu.

miro novak
8. únor 2022, 22:29

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

dostuduj si historiu a utri si penu, nebudes za pribrzdeneho. To Hitler s Tisom boli bok po boku, Varsava neodpovedala na vyzvy Stalina, ten vstupil tam, kde mu bolo vyclenene vysledkami prvej svetovej.
.

nikdo
9. únor 2022, 00:22

TO: miro novak

Dobrý den mohl by jste mi prosím dát odkaz na vaše tvrzení: Varsava neodpovedala na vyzvy Stalina, ten vstupil tam, kde mu bolo vyclenene vysledkami prvej svetovej.

Jaké výzvy Stalin k Waršavě směřoval co bylo jejich obsahem? Kdy byli tyto výzvy vysloveny?

miro novak
9. únor 2022, 10:02

studuj, chlapce, studuj, skus zacat tym, ako sa pouziva google, je to dobry nastroj.

Ferda
8. únor 2022, 19:15

V současné složité době je jistě víc než žádoucí hledat možné alternativy dodávek plynu do EU. Tento způsob ale asi nebude tím nejlepším. Pokud kapacitu zmiňovaného tranzitního plynovodu ze 70% vytěžuje Itálie, a Bulharsko ještě nebylo schopno realizovat plánovanou přípojku se kterou se počítá, potom bude přepravní kapacita využita dohromady na 83 procent a už téměř žádná jiná rezerva na diverzitu nezbývá. Nesystémové, spíš politické řešení...

Lukas
8. únor 2022, 19:55

Takže bude k nám prúdiť viac plynu z Azerbajdžanu.

Azerbajdžan = dalsi nový nepriateľ a agresor v očiach USA, už čoskoro.

Aktuálne napätie sa USA hodi, plní sa im to o čo im dlhe roky išlo, obmedziť NS 2. a dodávať viac plynu do EU, zároveň zvýšený predaj zbraní do pobaltia a na Ukrajinu.

Vojvodik Petr
8. únor 2022, 20:29

A z evropy mají kolonii...

Jaroslav Loudil
8. únor 2022, 22:15

Doporučuji přijmout Azerbajdžán do NATO, nedávno válčili o Karabach s Arménií . A taky přijmout Gruzii, ta válčila s Ruskem o Osetii. A taky přijmout Ukrajinu, ta válčí s Ruskem v Donbasu. No a podle článku č. 5 musí NATO do války, když nějaký jeho člen je napaden - takže tu máme Třetí světovou jako vyšitou. Naši spojenci jsou stále podivnější kreatury, za které bych nedal ani zlámanou grešli.

Martin P
8. únor 2022, 22:21

Jo, kdyby to záleželo na vás, tak jsme spojenci s Číňani, co?

miro novak
8. únor 2022, 22:31

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

podla tvojej argumentacie by som ta ohodnotil tak na murara, pripadne dlazdica.
.

Jaroslav Loudil
9. únor 2022, 08:59

TO : Martin P

Pořád lepší Čína , než třeba Azerbajdžán, Gruzie nebo Saudská Arábie.

Vojvodik Petr
9. únor 2022, 05:59

Ta trubka je malinká a problém s kompresními stanicemi. Blue stream je jiné kafe a Maďarsko přes něj dodává plyn na ua.

hlpb
9. únor 2022, 09:58

ale je schopná snížit dodávky Rusáků o 2 miliardy m3/rok a o to se hraje

miro novak
9. únor 2022, 10:05

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

diagnoza?
.

hlpb
9. únor 2022, 10:45

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

miro, tvoje, jak to mám vědět, musíš se zeptat svého psychiatra
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se