Evropa hledá alternativu k ruskému plynu, Alžírsko má volnou kapacitu plynovodů
Snaha Evropy o zajištění dodávek zemního plynu staví Alžírsko, které je po Rusku a Norsku třetím největším dodavatelem plynu do Evropské unie, do středu pozornosti. Země, která má volné vývozní kapacity plynovodů však bojuje s rostoucí domácí poptávkou a problematickou politickou situací. I přesto by země mohla dle agentury Platts navýšit vývoz plynu do Evropy.
Alžírsko, které disponuje plynovody přes Středozemní moře do Španělska a Itálie a také terminálem na zkapalněný zemní plyn, vyvezlo do EU podle Eurostatu v roce 2021 přibližně 34 miliard m3 (bcm) plynu. To představuje 8 % celkového dovozu plynu do EU.
Jakékoli zvýšení dovozu z Alžírska by ani zdaleka nenahradilo dovoz ruského plynu, který v roce 2021 činil přibližně 130 bcm. Evropě, která se tuto zimu potýká s omezenými dodávkami a prudkým růstem cen zemního plynu a elektřiny, by ale mohlo poskytnout určitou úlevu. Ruské dodávky jsou navíc s vyostřujícím se konfliktem na Ukrajině alespoň částečně stále ohroženy.
Hrozící invaze Ruska na Ukrajinu ohrožuje ruské dodávky plynu
Západní vlády v čele s Bidenovou administrativou pohrozily, že v případě invaze Ruska na Ukrajinu uvalí na Rusko, včetně jeho energetického sektoru, tvrdé sankce, které by mohly ohrozit minimálně část ruského dovozu plynu do Evropy. Rusko dodává podle agentury Reuters zhruba 35 % evropských potřeb zemního plynu.
Plynovod Nord Stream 2 stále čeká na certifikaci, aby mohl do Německa přivést další ruský plyn. Právě Nord Stream 2 je jedním z projektů, které jsou v hledáčku sankcí, ty by ale v případě širšího dopadu mohly ohrozit i další toky.
"Evropa by těžko snášela sankce, které by fakticky přerušily dodávky ruského plynu nebo alespoň velkou část těchto toků," uvedli analytici ING s odkazem na to, že sankce uvalené na Rusko by mohly ovlivnit i toky skrze plynovody Jamal-Evropa, Nord Stream 1 a TurkStream.Ve společném prohlášení z 28. ledna americký prezident Joe Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedli, že spolupracují s vládami a tržními subjekty na dodávkách dalších objemů zemního plynu do Evropy z různých zdrojů po celém světě. Cílem je zabránit výpadkům v dodávkách, včetně těch, které by mohly být důsledkem ruské invaze na Ukrajinu.Dodávky zemního plynu z Ruska do Evropy v mmcm za den. Zdroj: Platts
Otazníky ohledně vývozní kapacity Alžírska
Alžírsko, které v posledních několika letech zvýšilo těžbu uvedením několika projektů do provozu, je připraveno využít své volné výrobní a potrubní kapacity ke zvýšení vývozu na kontinent, pokud o to bude požádáno, uvedl vládní úředník pro agenturu Platts.
Rostoucí domácí spotřeba plynu a politická nestabilita v zemi by však podle odborníků mohly omezit množství plynu, které by Alžírsko bylo schopno poskytnout.
Těžba zemního plynu v Alžírsku v bcm za měsíc. Zdroj: Platts, JODI
"Země má velké problémy v souvislosti se zvyšováním nabídky v kontextu rostoucí domácí poptávky," řekl Jonathan Stern, výzkumný pracovník Oxfordského institutu energetických studií, který sleduje trhy se zemním plynem.Podle odhadů Platts Analytics by Alžírsko mohlo v roce 2022 dodat do Evropy dalších 7 bcm plynu, a to převážně díky vyšším dodávkám prostřednictvím plynovodu Transmed do Itálie.
Potenciál pro vyšší využití vývozních tras
Další dodatečný vývoz by mohl jít prostřednictvím nedávného rozšíření plynovodu Medgaz do Španělska a možná i některých dalších dodávek LNG, uvedl vládní úředník, který hovořil pod podmínkou anonymity, aby mohl hovořit o obchodně a politicky citlivých záležitostech.
Kapacita plynovodu Medgaz do Španělska se po nedávno dokončeném rozšíření zvýší z 26 mmcm/d na 30 mmcm/d.
Znovuotevření plynovodu GME přes Maroko do Španělska by obnovilo další vývozní trasu, ale politický spor, který v listopadu zastavil jeho provoz, zůstává nevyřešen a vládní úředník odmítl říci, zda Alžírsko čelí politickému tlaku USA nebo EU, aby tok plynu obnovilo.
Průtok alžírským plynovodem Transmed do Itálie činil ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 v průměru 61 mil. m3 (mmcm) denně, což podle Platts Analytics ponechává v plynovodu prostor pro zvýšení průtoku ve výši přibližně 41 mmcm/d.
Využití plynovodů Medgaz a Transmed na maximální kapacitu by více než kompenzovalo uzavření plynovodu GME.
Plynárenská infrastruktura v Alžírsku. Provoz plynovodu GME byl přerušen v listopadu 2021. Zdroj: Platts
Pomoci by mohlo Norsko, navýšení dodávek z ostatních zemí je nepravděpodobné
Největší impuls pro Evropu by z hlediska navýšení dodávek plynu mohlo představovat Norsko, kde společnost Platts Analytics odhaduje nárůst produkce přibližně o 13 bcm.
Severoafričtí producenti plynu, mimo Alžírska, pravděpodobně nebudou schopni pomoci zmírnit evropskou plynovou krizi.
Libye, která se již nyní potýká s problémy se zásobováním svých zákazníků a je zmítána politickou nestabilitou a bezpečnostními závazky, nemá podle zdrojů z trhu žádnou další kapacitu pro vývoz plynu. Egypt již vyčerpal svůj objem vývozu LNG.
Katar má rovněž z velké části již nasmlouvané všechny své objemy, ačkoli zdroje naznačují, že některé náklady by mohly být přesměrovány do Evropy. Tomu by však musel předcházet pro Evropu příznivý cenový vývoj plynu v Asii.
Podobně je tomu i v případě dodávek z USA, které již nyní dodávají do Evropy rekordní množství.
Mohlo by vás zajímat:
Považuji za krajně pochybné řešení, vrhnout s v dodávkách plynu do náruče různým totalitním islámským režimům místo Ruska /Alžírsko, Azerbajdžán, Egypt, Lybie, Katar - proč ne také Irán, ten má plynu hodě !/ - aha !, ten už je také pod sankcemi Západu stejně jako Rusko. Islámští totalitní PLYNO -BARONI si tak namastí kapsy místo Moskvy . Kam pak Moskva dál zvýší svůj export plynu ?? Do Číny a Asie. Tyto velmocenské hrátky dirigované z Washingtonu nakonec poškodí hlavně Evropu . Rusko přitom nechce Ukrajinu vůbec napadnout, je to jen umělá bublina vypuštěná Washingtonem, kolem které naše média vytvořila doslova atmosféru hysterie , stejně jako u případu Vrbětice, vyrobené s cílem vyřadit Rosatom z dostavby Dukovan. Celý národ je nyní naštvaný na ruské agenty, přitom bombu ve Vrběticích do skladu umístil sám český majitel. No, tak už funguje naše propaganda.
Jardo, tvůj soukromý pro ruský názor naštěstí nesdílí nejen vláda ČR a všechny státy EU kromě Maďarska, ale ani většina občanů ČR. Myslíš si, že 130.000 vojáku v polních táborech u Ukrajinské hranice je tam ze srandy na dovolené a celou zimu spí v provizorních stanech v lesích, protože je to baví....
Jinak samozřejmě s podrazáckým chováním Ruska dochází Evropě a USA trpělivost. Je zjevné, že Evropa a USA se rozhodli zatím potrestat Rusáky ekonomicky. Nejvíc to Rusko zabolí snížením odběru plynu a ropy. Rusko dnes je malá bezvýznamná ekonomika, která má velikost cca Italie, bez plynu a ropy, je dokonce ekonomicky menší než Polsko. Tato situace bude znamenat, že Evropa omezí dodávky zemního plynu a ropy z Ruska a urychlí přechod na elektromobilitu a OZE + H2.
TO : hlpb
Spí se vám dobře při pomyšlení, že Izrael od roku 1967 po útočné válce okupuje Západní břeh Jordánu a Golanské výšiny a usídluje tam své lidi ? Pan Trump dokonce jim tuto anexi schválil. Co říkáte členu NATO Turecku , že od roku 1974 vojensky po invazi okupuje sever Kypru a nikdo s ním už 48 let nehne ?? Co říkáte americkému táboru Guantanámo, kde jsou už 20 let drženi vězni bez konkrétního obvinění a bez soudu ?? Co říkáte vpádu 130 000 vojáků USA roku 2003 do Iráku, pod vymyšlenou záminkou existence zbraní hromadného ničení, které neexistovaly a kde následně zahynulo 400 000 civilistů ??
Typický protiútok ve stylu "oni zase bijí černochy". Jardo, bavíme se o Evropě a zajištění dodávek plynu . To další si nechejte na stranickou chůzi.
@Loudil. Soudruhu, jakou to ma souvislost s tematem clanku?
Souhlas
Souhlas s p.Loudilem
Jardo, souhlasím s vámi v tom, že plyn (ropa, ...) je inherentně rizikový, protože když jste na něm jako civilizace životně závislý, tak ho prostě potřebujete stůj co stůj. Když vám dochází, jste tedy v pozici toho slabšího a musíte tedy slevit ze svých zásad, pokořit se a přijmout jakékoli rozmary prodávajícího. Je to úplně stejný vztah, jako může mít člověk těžce závislý na opiátech s dealerem. Když to potřebujete, tak nemůžete řešit osobnost dealera. A to je stav, do kterého nás uvrhla závislost na fosilních palivech. Cesta ven vede přes OZE a jádro.
Ale vaše geopolitické vysvětlení současné situace nesdílím, asi žijeme každý v jiné realitě.
"Celý národ je nyní naštvaný na ruské agenty, přitom bombu ve Vrběticích do skladu umístil sám český majitel."
Doložte odkazem , pokud možno ne Sputnik a spol., evidentně máte "přesnější" informace než česká rozvědka.
Nikdy se nezjistí, že to byl majitel, protože jediná stopa, kterou policie sleduje (jak nám vysvětlili politici) je stopa, směřující k ruským agentům. SIce se majitel choval před výbuchem podezřele, ale toto nikoho nezajímá.
TO : Martin P
Poslední informace ze Seznamu Zprávy , nikoli ze Sputniku : /Pokud tedy Seznam považujete za seriozní zdroj/.
Pan Bernatík, majitel skladu výbušnin dal volno úplně všem svým zaměstnancům ,aby mohl být ve skladu zcela sám. Pak vyrazil autem z Ostravy do Vrbětic. Z pohybu jeho mobilního telefonu bylo zjištěno, že se po cestě zastavil na 30 minut právě poblíž hotelu, kde pobývali dva ruští agenti. Co tam dělali ?? Dle mého vlastního soudu tam převzal časované bomby a také tučný "bakšiš" za vyhození skladu. Poté pan majitel skladu Bernatík dorazil do Vrbětic a delší dobu "něco " zcela sám !!!! kutil v objektu skladu. Druhý den to tam bouchlo. Tedy ruští agenti ani nevstoupili na území skladu ,ani tam neumístili bomby.
Tolik ze seriozních českých zdrojů, nikoli ze Sputniku. Předevčírem se přesně takto vyslovil i prezident našeho státu = Ing.Miloš Zeman.
TO : Martin P
To, co jsem uvedl , psal náš Seznam Zprávy. Tedy majitel skladu Bernatík dal všem svým zaměstnancům volno, pak se dle pohybu jeho mobilu 30 minut zdržel u hotelu kde byli ruští agenti, pak dojel do Vrbětic, kde několik hodin něco sám kutil ve skladu a pak to druhý den bouchlo. Z toho vyplývá, že ruští agenti nevstoupili do skladu, ani tam neuložili bombu. Stejně se vyjádřil i prezident naší země Ing. Miloš Zeman předevčírem. Tedy sami Češi si vyhodili sklad ,ale Rosatom byl vyřazen z tendru o dostavbu. Trochu divné řešení.
" pak se dle pohybu jeho mobilu 30 minut zdržel u hotelu kde byli ruští agenti,"
A jestli ho ti agenti navedli/přinutili?
Kdo je vinen, objednavatel vraždy nebo vrah?
Obecně jsou vinni oba, ale až proběhne soud. Do té doby platí presumpce neviny.
Nikoho se nezastávám a rusáků už vůbec ne.
Máte naprosto pravdu. Totéž si myslí naprostá většina občanů ČR. Ale my musíme být poslušné loutky USA a EU.
Mimo téma plynu jedno zajímavé cenové srovnání. V Číně u města Ningbo nyní začne stavba nové uhelné elektrárny o 2 GW /2 x 1 GW/. Parametry ? Doba stavby = 2 roky, celková cena = 1,1 mld. USD = 23 mld. Kč. Spotřeba uhlí na 1 KWh = 254 gramů /celostátní průměr nyní = 302 gramů/.
To jsou krásné parametry při srovnání s tím, jak se v Číně staví jádro. Tam trvá stavba bloku 1 GW 5 až 6 let a cena za 1 GW je 3 mld. USD. Výsledek ? Jádro se staví i v Číně 3 krát déle jak uhlí a cena je dokonce 6 násobná.
Palivo je v uhelce dražší. Nicméně výstavba JE v Čína za 5-6 je naprosto luxusní s porovnání s Evropou. Ve Finsku JE staví francouzi již přes 15 let a stále není hotová.
Zdá se, že svět se dostává do situace, kdy není dostatek zemního plynu na vývoz. Navíc se Evropa v poslední době dostává do konfliktu s Ruskem kvůli zemnímu plynu. A asijsko-pacifický region (nebo alespoň jeho produktivnější části) je schopen Evropu přeplatit, pokud jsou místní dodávky zemního plynu nedostatečné.
Evropa se již nyní potýká s četnými problémy se zemním plynem. Její dodávky ze severní Afriky nejsou tak spolehlivé jako v minulosti. Rusko a jeho pobočky nedodávají tolik zemního plynu, kolik by si Evropa přála, a zejména spotové ceny se zdají být příliš vysoké. Dochází také k neshodám v oblasti plynovodů. Agentura Bloomberg uvádí, že Rusko v příštích letech zvýší svůj vývoz do Číny. Pokud Rusko nenajde způsob, jak zvýšit dodávky plynu, je pravděpodobné, že větší vývoz do Číny způsobí, že v příštích letech bude Rusko vyvážet do Evropy méně zemního plynu.
Pokud se rozhlédneme po světě a zjistíme, jaké další zdroje vývozu zemního plynu jsou pro Evropu k dispozici, uvidíme, že možnosti jsou omezené.
Jako možná volba pro zvýšení dovozu zemního plynu do Evropy se nabízejí Spojené státy. Jedním z háčků rostoucího vývozu zemního plynu ze Spojených států je skutečnost, že historicky jsou USA dovozcem zemního plynu; není jasné, nakolik může vývoz vzrůst nad úroveň roku 2022. Část amerického zemního plynu se navíc těží společně s ropou z břidlic. Ropa z břidlic pravděpodobně v budoucích letech příliš neporoste; ve skutečnosti bude velmi pravděpodobně klesat kvůli vyčerpaným vrtům. To může omezit růst dodávek zemního plynu v USA, které jsou k dispozici pro vývoz.
Zdá se, že ani ostatní zbytek světa nemá mnoho možností pro růst dovozu do Evropy, protože celkový vývoz klesá. (Zbytek světa zahrnuje Ameriku bez Spojených států, Blízký východ a Afriku). Existuje mnoho zpráv o tom, že země, včetně Iráku a Turecka, nejsou schopny nakupovat zemní plyn v množství, které by si přály. Zdá se, že na trhu nyní není dostatek zemního plynu. Existuje jen málo zpráv o zvyšování dodávek, které by nahradily vyčerpané zásoby.
Mnohem výhodnější je mírová spolupráce EU-Rusko. Není žádný rozumný důvod mít s Ruskem horší vztahy než s Polskem, Maďarskem nebo Německem. Pak bude dostatek spolehlivého zemního plynu i řada dalších vzájemných výhod.
Tento rok měla Evropa s plynem opravdu štěstí. Venku je nyní 10 stupňů a vítr hodně fouká už minimálně 10 dní. Loni touto dobou bylo mínus 10 a skoro nefoukalo.
Prave proto bychom meli co nejdrive zacit stavet jaderne bloky. Priste takove stesti mit nemusime.
Jaderné bloky se vyplatí tak maximálně od Rosatomu, od ostatních dodavatelů je příliš drahý, i OZE vyjdou levněji.
Export ropy a zemního plynu tvořil loni 50 % hodnoty ruského exportu. Tedy včetně exportu do spřátelených zemí - Číny, Turecka, Maďarska.......atd. Pokud bychom při sankcích na Rusko přestali odebírat jenom jejich plyn, Rusko by moc postiženo nebylo ! Ropa a ropné výrobky u něj loni tvořily 180 mld. USD a plyn včetně LNG jenom 62 mld. USD. Tedy plyn je jenom třetinou jeho exportu energií a to ještě nelze počítat vývoz do Číny, Turecka, možná Maďarska...atd. Plyn tvoří pouhých 12 % ruského exportu / ze 490 miliard USD jen 62 miliard/. Při sankcích by Evropa přišla o 34 % celkového dovozu plynu, Rusko jenom o nějakých 9 % svého celkového exportu. Myslím, že hůře by byla postižena Evropa než Rusko , které má devizové rezervy 630 mld. USD, včetně 2.850 tun zlata.
Roku 2018 EU dovezla celkem 557 mil. tun ropy, z toho 28 % z Ruska. Tedy asi 150 milionů tun. Co když nebude při sankcích ohrožen jen dovoz plynu ale i ropy ? Sežene EU rychle dodavatele 150 mil. tun ropy ? Je to celkem značný objem. Bude při sankcích postiženo jen Rusko nebo i EU , když nám ze dne na den vypadne dodávka 150 mil. tun ropy ? V USA byla v lednu 22 inflace + 7,6 % = nejvýše od jara 1982. Co by se stalo s inflací, pokud EU přijde náhle o dodávky 34 % plynu a 28 % ropy ? Jaké budou ceny u benzinek ??
zelení pokrokoví demokraté
.... aneb zničit si jadernou energetiku a pak muset nakupovat fosilní paliva od středověkých islamistických diktátorů
Reforma trhu s plynem, kterou provedla poslední Komise EU, uvolnila obchodování s plynem na burzách. Plyn se tak stal předmětem spekulací. Zatímco Gazprom dodává svůj plyn do Evropy podle dlouhodobých kontraktů za 230 až 300 dolarů, pro dovozce je dobrý byznys přeprodávat plyn na burze za 1000 eur a tyto spekulativní zisky ve výši několika set procent si ukládat do vlastních kapes.
Co se stane, když se zapojíte do krátkodobých smluv, zažíváme v současné době v Evropě. Skutečnost, že Evropská komise přesto podporuje krátkodobé smlouvy a burzovní obchodování s plynem, je buď nekompetentnost, nebo snaha umožnit evropským společnostem výnosné burzovní spekulace s plynem na úkor spotřebitelů, nebo politická závislost na USA, které se spoléhají na krátkodobé smlouvy, protože rychlý zisk je pro jejich rychle se rozvíjející průmysl frackingu důležitější než dlouhodobé plánování bezpečnosti.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se