Domů
Plynárenství
Dánsko schválilo stavbu rusko-německého plynovodu Nord Stream 2
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Dánsko schválilo stavbu rusko-německého plynovodu Nord Stream 2

Plynárenství
6 komentářů
30. říjen 2019, 14:47
ČTK

Dánsko dnes i přes námitky Spojených států schválilo stavbu plynovodu Nord Stream 2, který bude přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Informovala o tom agentura AP, která uvedla, že souhlas vydal dánský energetický úřad, který spadá pod ministerstvo energetiky.

Dánský souhlas se týká úseku dlouhého 147 kilometrů, jehož výstavba v nadcházejících týdnech začne. Agentura Reuters píše, že se tak odstranila poslední vážnější překážka projektu, který rozděluje i země Evropské unie.

Budovaný plynovod Nord Stream 2 obejde země, přes které je do západní Evropy transportována velká část ruského plynu. Plynovod se nelíbí především Ukrajině a Polsku, ale i některým dalším zemím. Hlasitým odpůrcem plynovodu jsou i Spojené státy, které upozorňují na zvyšující se závislost na ruských energetických dodávkách.

Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese ruský plynárenský gigant Gazprom. Jeho evropskými partnery jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Zahájení provozu plynovodu se kvůli průtahům při získávání potřebných povolení očekává v příštím roce.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
energetik II
30. říjen 2019, 15:49

Tak to je velmi špatná zpráva pro : USA, Ukrajinu, Polsko. Pro všechny ostatní státy Evropy je to ovšem zpráva výborná. USA se snaží politickým očerňováním Ruska /není na tom nic pravdy/ protlačit do Evropy dodávky svého LNG . A Polsko s Ukrajinou přijdou rovnou o tři - "benefity". 1. Bezpracně si hrabaly do svých kapes poplatky za tranzit, 2. Měly politickou páku na Rusko, mohly na svém území "zavřít kohouty" a tvrdit, že Rusko žádný plyn neposílá a že je tedy zlé. 3. Mohly tlačit na Rusko, aby jim každoročně zvyšovalo platby za tranzit a když ne, tak si hodnotu poplatků samy - "odčerpají z potrubí v naturáliích".

P.S. Rusko se takto obratně vyhne nekonečnému hašteření s vládnoucími režimy v Kyjevě a ve Varšavě o podmínkách tranzitu a vzájemnému obviňování, kdo je ten špatný a kdo hodný.

Dušan
30. říjen 2019, 18:15

USA bojujú za "svojich" .... to ako majú presadzovať ruské firmy ? : )

1. "Bezpracně si hrabaly do svých kapes poplatky za tranzit" ... za tranzit sa platí všade .... je to NORMÁLNE ...

2. To je úplný nezmysel ....

3. Na poplatkoch sa musia dohodnúť dve strany, každá si môže dať podmienky aké chce. Ukrajina by bola proti sebe, keby dala likvidačné poplatky.

PS Napriek tomu, že Rusko okupuje priamo či nepriamo značnú časť Ukrajiny sú dodávky bez problémov ....

ivo
30. říjen 2019, 18:58

Spíše řešte tu věc která okupuje váš mozek...

Josef
30. říjen 2019, 16:59

Po Trumpově, výstupu s odkupem Grónska by Dánsko na svém území povolilo snad i Ruskou jadernou základnu....

Jan Veselý
30. říjen 2019, 19:25

Jak znám Dány, tak na nějakého Trumpa kašlou a rozhodnou se podle vlastních zájmů.

energetik II
30. říjen 2019, 22:51

Ano, pro Dány je lepší vyjít vstříc zájmům svého mocného souseda = Německa ,než vzdálené Americe. Jinak s tím Grónskem, Trump opět převedl, jak se zpupně chová světový policajt. Pro mne neuvěřitelná věc : Prezident USA se chystá na návštěvu jiného státu a sám si dá do programu své cesty , že koupí kus jeho území. Hostitelská země o tom ale dopředu není informována a když se o tom dozví, tak je šokována a Trumpovu návštěvu rychle odmítne. Nedávno byl na návštěvě u Trumpa Babiš, měl mu nečekaně předložit k podpisu smlouvu, že Česká republika kupuje k 1. lednu 2020 Kalifornii a Texas. Aby to bylo - "fifty fifty".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se