Domů
Plynárenství
Dodávky plynovodem Nord Stream 1 dnes klesnou na 20 procent kapacity
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Dodávky plynovodem Nord Stream 1 dnes klesnou na 20 procent kapacity

Plynárenství
21 komentářů
27. červenec 2022, 08:20
ČTK

Ruský plynárenský gigant Gazprom ohlásil na dnešní ráno snížení dodávek plynu do Evropské unie plynovodem Nord Stream 1 na pětinu jeho kapacity. Gazprom to odůvodňuje technickými problémy s turbínami. Německo to však odmítá a tvrdí, že jde o politické rozhodnutí. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro transport ruského plynu do EU.

Maximální kapacita plynovodu je až 167 milionů metrů krychlových denně. Gazprom ale v polovině června snížil objem dodávek na 67 milionů metrů krychlových denně, tedy asi na 40 procent kapacity. Zdůvodnil to technickými potížemi souvisejícími s kompresorovou turbínou, kterou partnerská německá společnost Siemens Energy poslala do Kanady na opravu a kvůli sankcím měla problémy s jejím vrácením. Nyní se má od šesti hodin ráno kapacita v ruské kompresorové stanici Portovaja kvůli údržbě další turbíny snížit na 33 milionů metrů krychlových denně.

Do 21. července přitom už byl průtok Nord Streamem 1 na deset dní zcela zastaven kvůli naplánované celkové údržbě.

Snížení dodávek na pětinu kapacity způsobí, že země napojené na plynovod nebudou schopné plnit své cíle při doplňování zásobníků plynu před zimou. Státy EU se proto v úterý dohodly na pravidlech omezení spotřeby plynu pro nadcházející topnou sezonu. Ministři energetiky schválili upravený návrh Evropské komise, který počítá s dobrovolnými úsporami ve výši 15 procent. Jeho součástí je i možnost vyhlášení plynové nouze, kdy budou úspory povinné.

EU opakovaně obvinila Rusko, že se uchyluje k energetickému vydírání. Kreml tvrdí, že výpadky jsou způsobené problémy s údržbou a západními sankcemi.

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku v úterý v reakci na plánované snížení dodávek poprvé od března přesáhla 190 eur (téměř 4700 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem plyn v TTF stál zhruba 22 eur/MWh.

Podmořský plynovod Nord Stream 1, který je dlouhý 1222 kilometrů a  je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Z Německa jsou na Nord Stream 1 navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie včetně České republiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Pavel
27. červenec 2022, 09:41

Ajaj, rusak má smůlu, nějak se mu to sype a on by tak moc chtěl dodávat! To je úplně srdceryvné story. Určitě zásah vyšší, puťkovi moci! Tak ještě že všichni ostatní dodavatelé nejsou takoví patlalove jako rusak a daří se dodávky naopak zvyšovat.

Anton Meško
27. červenec 2022, 10:08

Ajaj, najväčšiu smolu máme my v Európe, lebo cena plynu narástla približne 10 násobne, čo znamená, že vaši dodávatelia dodávky nezvyšujú dostatočne. Memorandá plynové potrubia nenaplnia. USA sa darí plniť pravidlo, rozdeľuj a panuj. V USA ceny plynu zaznamenali tiež nárast, ale nie niekoľkonásobne ako v Európe.

Pavel
27. červenec 2022, 11:31

Ano, ale neni to smula a chyba a muzeme si za to sami. Kazdy, kdo si dobrovolne vybere za dodavatele podvodnika a lhare, tak si zadelava na problem. Meli jsme si vybrat dodavatele spolehliveho a bylo to v pohode. Ja to rikam uz od ruske invaze do Gruzie. Od te doby je jasne, s kym mame tu cest a ze to spatne skonci.

Anton Meško
27. červenec 2022, 12:34

Označiť RF, dodávateľa plynu za podvodníka a klamára sú silné slová. Dobre si pamätám a oživil som si fakty okolo plynovej krízy, ktorá postihla Slovensko a ďalšie krajiny, keď pre nezhody s Ukrajinou RF zastavila dodávky plynu na Slovensko v noci zo 6. na 7.1.2009. Dodávky plynu po intenzívnych rokovaniach sa obnovili 18.1.2009. Dôsledkom toho bola výstavba NS1, pripomeniem plynovodu, ktorý mal najkratšiu trasu, jednoducho nešiel cez Ukrajinu.

Nemecko sa rozhodlo vsadiť na ruský lacný plyn, naviac s potrubnou a lacnejšou prepravou ako cez Ukrajinu o 40%. Prečítajte si Nemecký rozbřesk 2 z októbra 2018. Potom si zoraďte sústavnú snahu USA zabrániť výstavne NS2, čo sa im nepodarilo, ale nebol spustený, čo USA teší. K tomu si pridajte vojenskú podporu Ukrajiny USA a NATO a odpoveď Vojnový konflikt s Ukrajinou ekonomicky oslabí RF aj EÚ, naviac dodávky zbraní na Ukrajinu a zvýšenie zbrojenia členov NATO zachráni ekonomiku USA pred recesiou.

PetrD
27. červenec 2022, 13:24

Kdyby se EU místo budování NS2 raději rozhodla nakupovat stejné množství plynu mimo Rusko, tak jednak bychom nyní měli plyn podstatně levněji, protože by nebylo jak nás vydírat, a Pu.in by měl další pádný důvod do toho válečného dobrodružství nejít.

Označiť RF za lháře je velmi případné.

Jiří Kelnar
27. červenec 2022, 14:32

Naše hloupost byla, že jsme jenom tahali další a další trubky od jednoho dodavatele. Kvůli nižší ceně jsme si nezajistili náhradu a dobře nám tak. Vždyť to je strategická sebevražda, napojit se tak na Rusko.

Peter Zachara
27. červenec 2022, 14:40

Jiri, napojit sa na Rusko nie je sebevrazda, vrodena idiocia je vyhlasit sankcie na dodavatela a potom sa cudovat.

Pavel
27. červenec 2022, 14:54

Anton Meško: tak to je vyborna teorie, to me pobavilo :) Takze vsechno zosnovali z USA aby se vyhnuli recesi a prodali nam zbrane a plyn :) Skoda tedy, ze Rusko ten spiklenecky plan USA neodhalilo, nezacalo se chovat k Ukrajine jako k suverennimu statu, nesli tam vrazdit, krast a znasilnovat - a zhatili tak imperialistum z USA vsechny jejich plany a poslali je ne do recese, ale primo do propadliste dejin! Tak by to bylo jednoduche :) Boze proc ti nositele spikleneckych teorii jsou vzdycky takovi idioti. To vam to neprijde ani trochu divne? Vlastne proc divne, vzdyt okupovat, krast a vrazdit: to jsme si zvykli z vlastni zkusenosti ze je rusakum vlastni, ne? Je to jejich prirozenost, bez toho nemohou dlouhodobe byt. Pokud vyjdeme z tohoto pohledu, pak uz vase teorie bezesporu plati.

Martin
27. červenec 2022, 09:44

Takový zajímavý paradox.

Při odstávce NS1 a dodávce touto cestou 0, kdy většina tvrdila, že se už dodávka neobnoví, stály spotové ceny plynu kolem 170 - 180 EUR/MWh

Po znovu obnovení dodávek na 40% jsme se krátkodobě dostali na spotu pod 150 EUR/MWh, načež neustálá mediální masáž a strašení ze všech stran včetně EU (další zpřísňování naplněnosti zásobníků) postupně navyšovala cenu zpátky ke 180 EUR/MWh, načež dnešní snížení na 20% rázem cenu vyhouplo na rekordních 220 EUR/MWh.

Takže sečteno podtrženo. Denního plynu chodí do EU o 336 GWh/den více než před týdnem, ale i tak je denní cena o 40 EUR/MWh vyšší. A papírové dohody o dalších a dalších zasmlvněných dodávkách formou LNG kupodivu na to nemají žádný vliv.

Ivan Novák
27. červenec 2022, 10:02

Další paradox: plynové elektrárny vyrábějí.

Martin
27. červenec 2022, 10:10

Ale ty vyrábějí pořád stejně

Anton Meško
27. červenec 2022, 10:15

Nezodpovedná, bezohľadná až škodlivá je energetická politika Nemecka, ktorá najviac škodí krajinám spoločného trhu, medzi ktoré patrí aj Slovensko.

Petr prochaska
27. červenec 2022, 10:19

Ano, ale tyto plynové elektrárny mají většinou ještě nasmluvněné nízké ceny z dlouhodobých kontraktů. Nicméně kdyby EU chtěla, tak hodně plynu uspoří tím, že se plynovky vypnou a místo nich najedou uhelky.

Martin
27. červenec 2022, 10:27

Tak když se podíváte na spotové ceny EE tak je pro ně spark spread pořád výhodný i kdyby to museli kupovat za spotové ceny. Což je šílené. Tady lze doufat, že najetím uhelek by cena EE klesla a ty paroplynky, které nemají dlouhodobé ceny (někde jsem četl, že už jich dost jede na SPOT případně na měsíční kontrakty), tak by to pro ně už nemuselo být tak výhodné a přirozeně by výrobu snižovali ....

Pavel
27. červenec 2022, 11:02

nejvetsi paradox je, ze je leto, FVE funguje, presto se pali extremne drahy plyn, misto toho aby se tlacil do zasobniku.. kdepak se stala chyba?

Richard Vacek
27. červenec 2022, 10:49

Když bude nejhůř, pustí Němci NS2. Přece nás nenechají mrznout kvůli razítku.

Pavel
27. červenec 2022, 11:05

jenom extremne naivni clovek muze verit tomu, ze rusak pusti plyn, kdyz pujde ns2 do provozu

byl to prave takovy naivni pristup k rusku ktery nas dostal tam kde jsme

PetrD
27. červenec 2022, 11:10

To on by najel. Jenže pak hrozná smůla, zase se to porouchalo, asi jak to stálo bez užitku, tak co zrezlo či co. ?

Medvedzig
27. červenec 2022, 13:18

Ale nekecajte sprostosti! Ked uz ste taky inteligent, chodte robit poradcu podvodnikovi Fialovi!!!Spekulacie na energetickom trhu , podvolnost vlad EU USA a zaujmy USA, UK su plne zodpovedne za stav ,ktory sa teraz deje a nikto iny!!!A volivi by mali rozmyslat a uz davno mali zvrhnut tieto skorumpovane a vydieratelne vlady napriec EU!!!

Jiří Kelnar
27. červenec 2022, 14:37

Oni se jenom ruští vojáci a tanky nedopatřením dostali na území Ukrajiny. Za to může teda Fiala anebo Biden anebo kdo teda? Ale máte pravdu, dávno měli lide svrhnout zkorumpované a vydíratelné vlády v Evropě, třeba v Maďarsku, Srbsku nebo Bělorusku.

richie
27. červenec 2022, 14:56

a preco by mali .. ved su dostatocne kapacity na dalsich potrubiach ..jamal (cez polsko) ma volnych 100% a bratstvo (cez slovensko) ~80% .. spolu cez 200 mil.m3 denne .. co je viac ako NS2

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se