Dodávky plynu z Ruska do Evropy přes Ukrajinu od začátku roku prudce poklesly

DomůPlynárenstvíDodávky plynu z Ruska do Evropy přes Ukrajinu od začátku roku prudce poklesly

Dodávky plynu z Ruska do Evropy se v průběhu ledna prudce propadly. Největší pokles zaznamenal tok plynovody vedoucími přes Ukrajinu, a to i navzdory uzavření nové tranzitní dohody.

Mírná zima s nadprůměrně vysokými teplotami spolu se zprovozněním plynovodu TurkStream, kterým se odklonila část dodávek plynu do Turecka, a těžbou plynu z evropských zásobníků jsou hlavními příčinami prudkého poklesu dodávek ruského plynu do Evropy.

Podle dat společnosti S&P Global Platts Analytics dodalo Rusko do Evropy (mimo zemí bývalého Sovětského svazu) v průběhu letošního ledna celkem 9,72 miliard kubíků (bcm) zemního plynu, tedy v průměru 314 milionů kubíků (mcm) plynu denně.

Ve srovnání s dodávkami v průběhu loňského prosince či ledna 2019 o celkového hodnotě 15,34, resp. 14,97 bcm se jedná o více než třetinový pokles. Nejvyšší meziměsíční pokles zaznamenal tok plynu přes Ukrajinu, který oproti prosinci pokles o 71 %.

Propad v přepravě plynu přes Ukrajinu

Otázka přepravy ruského plynu přes území Ukrajiny po vypršení tranzitní dohody byla ke konci loňského roku často skloňovaným tématem, které na evropském trhu představovalo značnou nejistotu.

Nová dohoda, kterou se nakonec podařilo dojednat těsně před koncem loňského roku, nicméně tato potenciální rizika smazala. Na základě této pětileté smlouvy by Rusko mělo v letošním roce přes Ukrajinu přepravit 65 miliard kubíků plynu, přičemž vzhledem ke klauzuli „ship-or-pay“ bude muset Gazprom Ukrajině za tento objem zaplatit i v případě, pokud jej zcela nevyužije.

Přestože prudký pokles dodávek plynu přes Ukrajinu v průběhu ledna nebyl nijak oficiálně vysvětlen, účastníci trhu se shodují, že za ním stojí zvýšená těžba ze zásobníků plynu, kterými se Gazprom pojistil proti případnému výpadku dodávek přes tuto trasu. Ke konci roku 2019 Gazprom plánoval držet v evropských zásobnících 11,4 miliard kubíků plynu, tedy přibližně dvojnásobek oproti konci roku 2018.

Nyní tak zřejmě musí přebytečný objem plynu ze zásobníků vyčerpat, což se projevilo právě poklesem toků přes Ukrajinu. Serhiy Makohon, šéf nového provozovatele ukrajinské přepravní soustavy, podle serveru Platts uvedl, že Gazprom za tranzit plynu přes Ukrajinu v lednu zaplatil více než dvojnásobek částky, která by odpovídala reálně přepravenému objemu.