Domů
Plynárenství
Dodávky zemního plynu do Evropy slábnou. Dovoz LNG i norského plynu byl na dlouhodobých minimech
Těžební plošina v Severním moři. Zdroj: PxFuel
Zdroj: PxFuel

Dodávky zemního plynu do Evropy slábnou. Dovoz LNG i norského plynu byl na dlouhodobých minimech

Dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) do zemí Evropské unie byly v srpnu nejnižší od loňského října. Při započtení také dovozu LNG do Spojeného království se jedná dokonce o nejnižší hodnotu od prosince roku 2021. Nižší jsou také dodávky zemního plynu ze Severního moře z důvodu plánovaných i neplánovaných odstávek, ukazují statistiky přepravce plynu Gassco. 

Vysoké dodávky zemního plynu ze Severního moře a zkapalněného zemního plynu napomohly Evropské unii v letošním roce urychleně naplnit zásobníky zemního plynu. Ty byly dokonce naplněny více než dva a půl měsíce před termínem, který pro jejich zaplnění stanovila Evropská unie.

Vzhledem k aktuálnímu zaplnění zásobníků a i nadále nižší spotřebě zemního plynu zájem o zemní plyn postupně opadá. To vyplývá z pohledu do historických statistik, které naznačují, že dodávky zkapalněného zemního plynu byly v srpnu letos nejnižší od loňského října.

Že je spotřeba zemního plynu nadále nízká ukazují statistiky agentury Argus. Podle nich byla spotřeba pěti zemí s nejvyšší spotřebou zemního plynu (Spojené království, Nizozemsko, Německo, Francie, Itálie) dokonce nejnižší od srpna roku 2016.

Spotřeba pěti zemí Evropské unie s největší spotřebou plynu. Zdroj: Argusmedia

Spotřeba průmyslu napříč Evropskou unií se dosud nevrátila k růstu poté, co vysoké ceny vedly v posledních dvou letech k útlumu spotřeby. Dalším důvodem nízké spotřeby plynu je vyšší výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, díky které se snižuje spotřeba plynu pro výrobu elektřiny.

Dalším faktorem je relativně teplé počasí. To má navíc přetrvat nejméně do poloviny tohoto měsíce.

Dovoz zemního plynu z Norska ovlivnily odstávky

Členské státy Evropské unie se momentálně nemohou plně spolehnout ani na dodávky plynu z Norska. Podle společnosti Gassco, která provozuje soustavu odpovědnou za přepravu plynu z Norska do Evropy, byly dodávky nejnižší od 8 září 2019. Na vině je jak plánovaná údržba, tak také neplánované odstávky.

Odstávky by ovšem mohly být pouze dočasného charakteru, jak ukazuje následující graf agentury Argus.

Nedostupná výrobní kapacita norských těžebních polí. Zdroj: Argusmedia

Toky by se mohly v nadcházejících dnech zvýšit s koncem plánované údržby. S přicházející topnou sezónou by objem odstavených těžebních kapacit mohl být pouze zlomkem oproti objemu, který je nedostupný nyní.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
feliz navidad
5. září 2023, 20:43

Historicky je srpen jedním z nejslabších měsíců z hlediska objemu dovozu LNG. Letošní srpnový dovoz LNG byl cca o 30% vyšší, než maximum v letech 2015-2020.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se