Dovoz amerického zkapalněného plynu do Evropy rapidně roste

DomůPlynárenstvíDovoz amerického zkapalněného plynu do Evropy rapidně roste

Koncem srpna minulého roku navštívili Spojené státy americké obchodní zástupci Evropské unie. Jejich hlavním cílem bylo navázat na energetickou dohodu, kterou mezi sebou započali předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a prezident USA Donald Trump při svém setkání 25. července 2018. Od té doby se dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy téměř čtyřnásobně zvýšil.

Ve společném prohlášení se USA a EU dohodly na společném posílení strategické spolupráce v oblasti energetiky. Šlo zejména o navýšení dodávek amerického LNG na evropský trh. V důsledku toho byl v březnu letošního roku zaznamenán rekordní objem obchodu s LNG přesahující 1,4 miliardy metrů krychlových.

V současné době má Brusel za sebou energetické fórum, na kterém energetičtí manažeři z obou stran Atlantiku jednali o možnostech posílení obchodu a dalších otázkách spojených s využíváním LNG, včetně dalších příležitostí jeho rozšíření v dopravě.

Toto fórum, které se konalo 2. května, zahájili komisař EU pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Cañete a americký ministr energetiky Rick Perry. Setkání dává americkým i evropským podnikům příležitost zmapovat možnosti rozvíjejícího se trhu s LNG. Od nové infrastruktury, přes zkapalnění a opětovné zplyňování až po distribuci skrz plynovodní sítě, jakož i nové obchodní modely a finanční nástroje. Rovněž umožňuje navazování nových obchodních kontaktů a vytváření obchodních příležitostí.

„Dnešní diskuse navazuje na společné prohlášení prezidenta Trumpa a předsedy Junckera o posílení našeho strategického energetického partnerství. Sdílíme historii transatlantické spolupráce v dobrých i zlých časech a společně prosazujeme naše dědictví svobody. Síla tohoto vztahu se projevuje zejména v energetice. Pokud jde o zemní plyn, každý z nás má to, co potřebuje ten druhý, abychom z posilování našich energetických vztahů získali obrovský vzájemný prospěch,“ řekl na fóru americký ministr energetiky Rick Perry.

Zvýšený dovoz amerického LNG přispívá k cíli EU diverzifikovat dodavatele strategických zdrojů energie a zvyšovat konkurenční podmínky na trhu se zemním plynem. Zároveň se USA snaží hledat nové trhy, na které mohou expandovat, aby zajistily dostatečný odbyt pro svou rozšiřující se těžbu paliv.

Poradenská firmy Wood Mackanzie předpokládá, že se americká produkce LNG v roce 2019 zdvojnásobí na více než 40 milionů tun, čímž by se USA staly třetím největším dodavatelem LNG na světě. Evropa je po USA druhým největším trhem s plynem na světě, jehož nejdůležitějším a největším dodavatelem v současné době zůstává Rusko. To vyvezlo v roce 2018 do Evropy 200 miliard metrů krychlových (bcm) zemního plynu, což odpovídá 145 milionům tun LNG. Pro srovnání, toky Norska činily 116 bcm, v přepočtu 84 milionu tun LNG.

V roce 2016 se LNG podílel na celkovém dovozu zemního plynu do EU 5 %, v roce 2018 se podíl zvýšil na 10 %. Předpokládá se, že se v budoucích letech celkové množství dovozu zemního plynu do Evropy zvýší, jelikož domácí těžba se snižuje. Avšak zemní plyn se stává důležitou strategickou energetickou komoditou, jelikož byl vyhodnocen jako důležité přechodové palivo v úsilí EU o snižování emisí a stále více nahrazuje uhlí.

Stejně tak se dá očekávat zvyšování podílu LNG na dovozu, ve kterém je Evropa momentálně daleko za Mexikem, Jižní Koreou nebo Čínou. Avšak predikuje snahu o zvyšování jeho podílu na celkovém dovozu mimo jiné podporou nových LNG terminálů. Jmenovitě například terminál v Chorvatsku nebo terminál Brunsbüttel v Německu.

„Energetická bezpečnost je jedním z klíčových úspěchů naší transatlantické spolupráce a máme na ní silný společný zájem. Proto je naším společným cílem další prohloubení naší energetické spolupráce. Zemní plyn bude v blízké budoucnosti i nadále důležitou složkou energetického mixu EU, neboť budeme postupovat směrem k čistším zdrojům energie. Vzhledem k naší velké závislosti na dovozu by americký zkapalněný zemní plyn, pokud by byl cenově konkurenceschopný, mohl hrát rostoucí a strategickou úlohu v dodávkách plynu do EU,“ prohlásil komisař pro energetiku a klima Miguel Arias Cañete po setkání s ministrem energetiky Rickem Perrym.

To vše může ve Spojených státech amerických vzbuzovat naději, že se Evropa stane zásadním odběratelem zkapalněného zemního plynu. Přesto bude muset LNG stále čelit cenám levného zemního plynu proudícího ze sibiřských polí, kterému musí dokázat konkurovat. A s tím měli dodavatelé v minulosti problém.