Domů
Plynárenství
EFET: První společný nákup plynu pro EU ukázal, že trh funguje dobře
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

EFET: První společný nákup plynu pro EU ukázal, že trh funguje dobře

První společný nákup zemního plynu pro společnosti z členských zemí EU a smluvních zemí energetického společenství (Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severní Makedonie, Gruzie, Moldavska, Černé Hory, Srbska a Ukrajiny) ukázal, že trh se zemním plynem funguje dobře. Během konference ETCSEE ve Vídni to řekl zahraničnímu serveru Argus předseda komise pro plyn spadající pod sdružení evropských energetických obchodníků EFET Doug Wood.

Společné nákupy zemního plynu prostřednictvím platformy AggregateEU jsou jedním z výsledků českého předsednictví v Radě EU. Cílem tohoto opatření je zajistit dostatek zemního plynu pro nadcházející zimu a vyhnout se výrazným cenovým výkyvům na trhu se zemním plynem.

Na základě informací, které sdružení EFET obdrželo od svých členů, kteří se prvního společného nákupu plynu zúčastnili, vyplývá, že tito členové byli propojeni vesměs s protistranami, se kterými jsou zvyklí obchodovat. Podle Wooda bude teprve vyhodnoceno, jestli byly přes platformu realizovány i nějaké obchody, které by se jinak realizovat nepovedlo.

Předseda komise pro plyn spadající pod EFET dále uvedl, že doufá, že Evropská komise zveřejní analýzu k dosaženým cenám včetně porovnání, jestli byly tyto ceny vyšší nebo nižší než ceny dosahované na burze nebo skrze brokerské platformy.

Ukončení dodávek plynu z Ruska vyžaduje čas

V souvislosti s úplným ukončením odběru zemního plynu z Ruska Wood zahraničnímu serveru Argus řekl, že v krátkodobém horizontu je toto s ohledem na stále platné dlouhodobé smlouvy mezi Gazpromem a evropskými firmami velmi obtížné, a upozornil také na významné objemy ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) směřující do Evropy.

Podle Wooda je pro dosažení vyšší míry nezávislosti na ruském plynu potřeba překonat ještě několik překážek. Situace by se mohla významně zlepšit po roce 2026, kdy by se měl významně navýšit dostupný objem LNG na trhu.
Wood dále zdůraznil, že státy střední a jihovýchodní Evropy již nyní těží z dobrého propojení plynárenských soustav, díky kterému jsou schopné diverzifikovat své zdroje, avšak "politická vůle, podpora vlád a rozvoj dobré regulace jsou nyní v tomto regionu velmi pomalé".

Asociace EFET současně očekává menší potíže, které by bylo nutné překonat, pokud by nebyla prodloužena současná smlouva o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu, která má vypršet v roce 2024.

"Evropa má nyní lepší zkušenosti s opačnými toky plynu, včetně toků přes transbalkánský plynovod, který poskytuje cestu pro přepravu plynu na Ukrajinu. Země, které dříve získávaly plyn přes Ukrajinu, mohou být obhospodařeny skrze svá západní propojení," dodal Wood.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jan Stehlik
30. červen 2023, 10:35

Kolik má evropa spotřebu plynu ? Kolik se nakoupilo společným nákupem ?

hlpb
30. červen 2023, 11:25

jednalo se o 12 miliard m3 (3 miliardy LNG a 9 miliard potrubní plyn)

miro novak
30. červen 2023, 12:24

reflektujuc novodoby newspeak, ten nakup nebol ziadna slava, ked nie je mozne sa pochvalit cislami

Anton Meško
1. červenec 2023, 10:08

Súhlasím, že pri objeme nákupu by mala byť uvedená aj cena. Verím, že nákupy bez ohľadu na cenu sú už za nami.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se