Domů
Plynárenství
EIA: Spojené státy se letos stanou čistým vývozcem zemního plynu
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

EIA: Spojené státy se letos stanou čistým vývozcem zemního plynu

Spojené státy by se podle tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) měly v letošním roce stát čistým vývozcem zemního plynu. Export zemního plynu z USA převýšil import v posledních čtyřech měsících již třikrát, a podobná situace by měla panovat do konce celého roku a stejně tak i v nadcházejících letech.

Spojené státy jsou podle EIA v současné době největším světovým těžařem zemního plynu, přičemž na první pozici vystřídaly Rusko již v roce 2009. Těžba zemního plynu v USA vzrostla za posledních 8 let téměř o třetinu, a to zejména díky rozvoji těžby z břidlicových ložisek.

Zatímco v roce 2008 dosahovala denní produkce plynu ve Spojených státech 55 miliard kubických stop (1,56 miliard metrů krychlových), v minulém roce to bylo již 72,5 miliard kubických stop (2,05 miliardy metrů krychlových). Téměř veškerý vytěžený plyn, zhruba 96 % v roce 2016, je spotřebován na území USA. Dostatečné zásoby a rostoucí produkce přesto přináší nové příležitosti k vývozu.

Historie a předpoklad vývoje bilance importu a exportu zemního plynu ve Spojených státech. Zdroj: EIA

Další růst vývozu amerického plynu by mělo podpořit i rozšíření plynovodních tras do Mexika, jejichž celková kapacita by se měla do roku 2019 vzrůst až zdvojnásobit. Na rostoucí poptávce po zemním plynu se mají v Mexiku podílet zejména plynové elektrárny, jejichž výroba by podle odhadů tamního ministerstva energetiky měla do roku 2020 vzrůst o téměř polovinu. Mexiko tak již nyní pracuje na rozšíření své plynárenské infrastruktury, aby byla schopna pojmout větší množství dováženého plynu.

USA mohou být do tří let třetím největším vývozcem LNG

Kromě vyššího vývozu plynovodu EIA očekává i růst exportu zkapalněného zemního plynu (LNG). V současné době je v USA ve výstavbě pět nových projektů pro vývoz LNG (Cove Point, Cameron, Elba Island, Freeport, and Corpus Christi), které by měly být dokončeny v průběhu tří let.

Do konce roku 2019 by tak celková kapacita pro zkapalňování plynu v USA měla vzrůst z 39,6 milionů metrů krychlových denně (konec 2016) na 269 milionů metrů krychlových, tedy téměř sedminásobně.

Předpokládaný vývoj kapacit pro zkapalňování zemního plynu v USA. Zdroj: EIA

V současné době jsou ve Spojených státech v provozu celkem 3 linky pro zkapalňování plynu v terminálu Sabine Pass ve státě Louisiana. Čtvrtá linka je však již nyní uváděna do provozu, pátá má být dokončena v roce 2019. Do konce letošního roku má však být spuštěna první linka projektu Cove Point.

Na základě současných plánů výstavby zkapalňovacích zařízení by Spojené státy do roku 2020 měly po Austrálii a Kataru disponovat třetí největší kapacitou na světě. Podle krátkodobého výhledu EIA má vývoz LNG dosáhnout do konce příštího roku 130 milionů metrů krychlových denně.

Skutečné využití exportních kapacit amerických terminálů bude nicméně značně záviset na tempu růstu poptávky po LNG a konkurenci ze strany ostatních dodavatelů.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro a plyn patří mezi zelené investice. Dočasné zařazení schválil Evropský parlament
6. červenec 2022, 11:36
Slovensko hlásí, že patrně bude mít dostatek plynu, aby zvládlo příští zimu
6. červenec 2022, 11:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se