Domů
Plynárenství
Erdogan: Provoz plynovodu Turkish Stream začne v roce 2019
Výstavba plynovodu
Výstavba plynovodu. Zdroj: eugal.de

Erdogan: Provoz plynovodu Turkish Stream začne v roce 2019

Plynárenství
Bez komentáře
19. listopad 2018, 19:57
ČTK

Plynovod Turkish Stream z Turecka do Ruska bude uveden do provozu v roce 2019. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při slavnostním ukončení výstavby podmořské části plynovodu. Přesné datum Erdogan neuvedl, ale podle turecké agentury Anadolu v něm první plyn bude proudit na konci příštího roku. Ceremoniálu se zúčastnil i ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého je plynovod „důležitým faktorem v evropské energetické bezpečnosti“. Informovala o tom agentura DPA.

Část plynovodu, která vede pod Černým mořem, už je podle tureckého prezidenta hotová. Turkish Stream po dokončení povede z blízkosti ruského pobřežního města Anapa Černým mořem až na turecké pobřeží zhruba sto kilometrů západně od Istanbulu. Dvěma větvemi o délce 930 kilometrů má pak ročně proudit až 31,5 miliardy kubických metrů zemního plynu.

„Nejméně polovina dodávek plynu půjde do Evropy,“ řekl Erdogan.

Budování plynovodu začalo v květnu 2017. Od roku 2003 Rusko do Turecka dodává zemní plyn plynovodem Blue Stream. Turecko je jedním z největších odběratelů ruského zemního plynu. Loni Ankara od Moskvy koupila 28 miliard kubických metrů zemního plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se