Domů
Plynárenství
ERÚ: Plyn příští rok zlevní, u elektřiny záleží na podpoře POZE vázané na notifikace EK

ERÚ: Plyn příští rok zlevní, u elektřiny záleží na podpoře POZE vázané na notifikace EK

Lidé by měli příští rok ušetřit za plyn v průměru tři až pět procent, u plateb za elektřinu záleží na tom, v jakém rozsahu a formě přijde od Evropské komise potvrzení takzvaných notifikací pro podporované zdroje v ČR. Dnes to oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ).

Evropská komise v pondělí oznámila, že schválila režim podpory obnovitelných zdrojů v Česku. Při nezapočítání těchto notifikací počítá ERÚ se snížením regulované složky, která tvoří více než polovinu výsledné ceny elektřiny, o zhruba pětinu. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková dnes připustila, že toto avizované snížení pravděpodobně nebude dlouhodobé, a započtením notifikovaných zdrojů se změní.

„Do této chvíle nemám tyto notifikace v ruce a neznám jejich obsah,“ upozornila však.

Změnová cenová rozhodnutí by měl ERÚ vydat nejpozději do půlky ledna a cena elektřiny by poté podle úřadu měla meziročně stagnovat nebo mírně klesnout.

Ilustrační foto

Podle analytika Petra Hlinomaze tento postup úřadu zmatečný není, ERÚ podle něj pouze volí důsledný přístup.

„I když to zvenku může působit paradoxně a zmateně,“ podotkl.

Analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý uvedl, že celkově domácnosti za energie v roce 2017 zaplatí přibližně stejnou částku, jako tomu bylo letos. Na rozdíl od ERÚ tedy nepočítá ani s poklesem cen plynu.

ERÚ dnes dále oznámil, že pro příští rok významně snížil výši přepravních tarifů pro tranzit plynu přes ČR. Důvodem je podle úřadu zatraktivnění tuzemské plynárenské soustavy. Vitásková dnes uvedla, že provozovatel tuzemských plynovodů, skupina Net4Gas se kvůli kroku s úřadem soudí.

Krátce před dnešní pražskou tiskovou konferencí, na které Vitásková takzvané regulované ceny energií pro 2017 oznámila, zasahovala v centrále úřadu v Jihlavě policie. Mluvčí ERÚ Michal Kebort uvedl, že policisté požadovali originály vybraných dokumentů.

Ilustrační foto

Úřad podle něj poskytl plnou součinnost a dokumenty na místě předal. Mluvčí policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej nechtěl informace ERÚ komentovat.

Dnešní zásah policie nebyl v ERÚ první. Loni v květnu zasahovala protikorupční policie ve všech třech pobočkách úřadu. Kromě Jihlavy je má ERÚ ještě v Ostravě a Praze.

Kriminalisté tehdy mimo jiné hledali jmenovací dekret tehdejší místopředsedkyně úřadu a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která údajně byla jmenována v rozporu s energetickým zákonem. Vesecká už na ERÚ nepracuje.

Kontroverzím čelí i Vitásková. Letos v únoru ji poslal Krajský soud v Brně na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku údajně získaly v roce 2010 neoprávněně licenci na provoz. Předsedkyně ERÚ vinu popírá a kauzu považuje za vykonstruovanou. Rozsudek není pravomocný.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.