Domů
Plynárenství
EU provedla razii na plynárenské společnosti v Rumunsku

EU provedla razii na plynárenské společnosti v Rumunsku

V Rumunsku proběhla antimonopolní razie proti třem společnostem. Cílem vyšetřování je možné omezování exportu zemního plynu do sousedních zemí. Minulý rok udělali regulátoři podobnou razii na ruský Gazprom.

Regulátoři antimonopolního úřadu EU provedli v pondělí zásah na plynárenské společnosti v Rumunsku. Razie proběhla proti státem vlastněnému těžaři zemního plynu Romgazu, provozovateli přepravní soustavy zemního plynu Transgazu a vůči jedné z největších místních ropných a plynových společností OMV Petrom.

Omezování exportu v Rumunsku

O razii informovala Evropská komise, ta v současné době vyšetřuje možné nekalé praktiky na území Rumunska ohledně přepravy a distribuce zemního plynu. Konkrétně se komise zaměřuje na možné protiprávní omezování exportu zemního plynu do sousedních zemí. To pro EU představuje zásadní problém, protože přeshraniční prodej plynu je jedním ze základních kamenů strategie pro vytvoření jednotného energetického trhu v Evropské Unii.

„OMV Petrom spolupracuje s Evropskou komisí v záležitosti inspekce související s potencionálními praktikami na trhu se zemním plynem v Rumunsku, které by mohly zahrnovat restrikce v oblasti exportu zemního plynu.“ Mluvčí OMV Petrom

Přiznání o proběhlé razii vydaly i dvě zbylé společnosti, samotná Evropská komise v souladu se svými stanovami žádná jména nezveřejnila. V současné době je Rumunsko jednou z nejméně závislých zemí na dodávkách zemního plynu v Evropě. Většinu této suroviny si těží na svém území a pouze okolo 8 % importuje z Ruska.

Rumunsko má problém s přepravou plynu, propojení sítě není dostatečně rozvinuté a způsobuje, že importní kapacita značně převyšuje exportní kapacitu.

Minulý rok razie v Gazpromu

Minulý rok s podobným odůvodněním provedli regulátoři EU razii na Gazprom. U ruského Gazpromu se jednalo o zneužívání svého postavení na trhu. Proti Gazpromu v souvislosti s vyšetřováním byla vznesena právní obvinění, v současné době se ruský gigant snaží dělat ústupky, aby se vyhnul možné pokutě ve výši 1 miliardy euro.

Zdroj úvodní fotografie: novatv.ro

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.