Domů
Plynárenství
Evropa je ve výhledu GECF jediným regionem s předpokladem snížení poptávky po zemním plynu

Evropa je ve výhledu GECF jediným regionem s předpokladem snížení poptávky po zemním plynu

Pomalejší ekonomický růst, dotované obnovitelné zdroje energie a odklon investorů od fosilních paliv. Dle generálního tajemníka GECF (Fórum zemí vyvážejících zemní plyn) právě tyto tři body znamenají hlavní výzvu, která ovlivní budoucí poptávku po zemním plynu.

Dvanácti členům GECF, patří mezi ně např. Rusko, Katar nebo Norsko, náleží přes 70 % ověřených světových zásob zemního plynu.

Výhled GECF

Dlouhodobý výhled organizace, vydaný v únoru letošního roku, očekává nárůst celosvětové poptávky po zemním plynu do roku 2050 o 52 %, na takřka 6 biliónů m³, v důsledku populačního růstu, zvyšující se poptávky po elektrické energii a přechodu z uhlí na plyn.

 „Střednědobý ekonomický výhled je ovlivněn nízkými cenami panujícími  na komoditních trzích, obchodním napětím mezi USA a Čínou a komplikacemi okolo Brexitu. Neměli bychom také ignorovat nějaká zcela nová rizika, jako je koronavir,“ napsal generální tajemník GECF Yury Sentyurin.

Evropa je jediným regionem, kde se výhledově do roku 2050 očekává snížení poptávky po zemním plynu, a to v důsledku vládních podpor a souvisejícího zvyšujícího se podílu obnovitelných zdrojů energie na energetickém mixu jednotlivých zemí.

Infrastruktura a financování

Sentyurin také poukázal na nedostatečnou plynárenskou infrastrukturu v některých částech světa a na neochotu institucí, jako je např. Světová banka nebo Evropská investiční banka, ji financovat. Příkladem nedostatečné infrastruktury může být Indie, kde nedostavěné plynovody brání zvýšení poptávky po LNG.

Dlouhodobé kontrakty na LNG

„Z našeho pohledu dlouhodobé smlouvy na LNG přetrvají jako způsob, kterým lze zajistit stabilní dodávky zemního plynu, obzvláště v Asii, přestože jejich trvání bude mnohem kratší než historické kontrakty (které většinou překročily 20 let),“ řekl Sentyurin s odkazem na poptávku po LNG a dlouhodobé kontrakty.

Z jeho pohledu bude pro plyn nejdůležitější flexibilita, a to nejen v dodávce, ale také ve stanovování cen (např. indexace dlouhodobých kontraktů).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Kamil
9. březen 2020, 18:10

Snížení poptávky plynu v Evropě? To nevím, kde vzali, protože to bude spíš zvýšení.

Josef
9. březen 2020, 20:53

Jsou to ovšem 2 aspekty , kromě toho, že papír snese vše je naplánováno, že spotřeba sice poklesne, ale také dramaticky poklesne domácí produkce, takže objem dovozu se minimálně příštích 20 let nebude snižovat a to je plán při splnění nějakých nerealistických cílů zelených šílenců z Bruselu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se