Domů
Plynárenství
Export ruského plynu do Evropy stoupl v prvním čtvrtletí o 15 %

Export ruského plynu do Evropy stoupl v prvním čtvrtletí o 15 %

Vývoz ruského plynu do Evropy a Turecka v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl o 15 procent na 51 miliard metrů krychlových. Oznámila to dnes ruská plynárenská firma Gazprom, která má monopol na vývoz ruského plynu plynovody.

Předseda představenstva Gazpromu Viktor Zubkov agentuře TASS řekl, že za celý rok Gazprom očekává vyšší těžbu než loni.

„Těžba by měla být vyšší než loni, protože první čtvrtletí bylo dobré,“ prohlásil.

„Letos také Evropa spotřebovala více plynu; takže doufáme ve větší prodej,“ dodal.

V roce 2016 Gazprom zvýšil těžbu na 419,07 miliardy metrů krychlových. Vývoz do Evropy pak vzrostl o 12,5 procenta na rekordních 179,3 miliardy metrů krychlových.

Loni v listopadu přitom Gazprom upravil svůj odhad těžby na rok 2016 na 409,8 miliardy metrů krychlových, což představovalo meziroční pokles o dvě procenta a proti předchozí předpovědi to bylo o devět procent méně.

Gazprom je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Pokrývá asi 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v Evropské unii.

Firma disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Podle svých internetových stránek se na globálních rezervách plynu podílí 18 procenty a na celosvětové těžbě plynu 14 procenty.

Komentáře

(1)

C

3. duben 2017, 12:18

Podle ČT byla uzavřena rámcová dohoda o stavbě plynovodu Izrael-Evropa.

Zdá se že by se tak mohly postupně připojit i Libanon a Egypt.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.