Domů
Plynárenství
Finsko rozšířilo řadu evropských státu s vlastním LNG terminálem

Finsko rozšířilo řadu evropských státu s vlastním LNG terminálem

První terminál na LNG ve Finsku zahájil svůj komerční provoz v pondělí 12. září. Další čtyři terminály by měly přibýt v průběhu následujících dvou let.

V přístavu Tahkoluoto nedaleko města Pori zahájil provoz první finský terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Celková výše investice do nového terminálu byla 80 milionů euro, z čehož 23 milionů euro tvořila státní dotace.

Provozovatelem terminálu je finská společnost Skangas, která patří do holdingu Gasum, ve kterém drží majoritní podíl finský stát.

„Jako součást naší cesty k uhlíkově neutrální společnosti jsme prostřednictvím našeho terminálu umožnili lepší přístup k čistší a energeticky účinnější palivové alternativě. Využívání LNG může pomoci k výrazným úsporám emisí a také k zachování konkurenceschopnosti finského exportu. S první dodávkou LNG do našeho terminálu se také zvýšila energetická bezpečnost finského státu. Terminál v Pori také posiluje naši pozici klíčového hráče na trhu s LNG ve skandinávských zemích,“ řekla CEO a předsedkyně představenstva Skangas Johanna Lamminen.

Na následujícím videu je zachycena technologie použitá pro LNG terminál v Pori.

První dodávka LNG z tankeru do terminálu byla uskutečněna 10. 7. 2016. Na videu je zachyceno přiražení tankeru s nákladem prvního LNG.

Finsko tak zahájilo další etapu diverzifikace palivových zdrojů, která bude pokračovat výstavbou dvou terminálů v roce 2017 a dalších dva přibydou i v roce 2018. Kapacity úložišť dalších budovaných  LNG terminálů se budou pohybovat od 10 tisíc m3 do 50 tisíc m3, velikostně tak budou srovnatelné s nově otevřeným terminálem v Pori, který má kapacitu úložiště 30 tisíc m3.

Finsko plánuje větší využití LNG i v dopravě

Letošní rok je pro využívání LNG ve Finsku významný také proto, že v srpnu byla nedaleko Helsinek otevřena první LNG stanice pro nákladní automobily.

Gasum také v červnu dodala palivo pro zkušební plavbu ledoborce Polaris, který jako první na světě bude jako primárního paliva pro pohon využívat LNG, záložním palivem ledoborce je potom nafta.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské zásobníky plynu se plní rekordním tempem
27. květen 2022, 05:00
Afrika místo Ruska? Němci a Italové nacházejí nové dodavatele plynu
26. květen 2022, 13:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se