FT: Evropští obchodníci výrazně omezili využití ukrajinských zásobníků plynu
Ruská jarní ofenziva se mimo jiné zaměřila na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a mezi cíli byla také plynárenská zařízení. Evropští obchodníci proto kvůli přílišnému riziku v létě snížili využití ukrajinských podzemních zásobníků zemního plynu, meziročně zhruba na desetinu. V červnu to bylo ze 102,7 milionu metrů krychlových na 15,4 milionu metrů krychlových a v červenci z 586,6 na 51,9 milionu metrů krychlových. Na základě dat mediální energetické agentury Argus to dnes napsal britský deník Financial Times (FT).
Ukrajinské podzemní zásobníky mají největší kapacitu v Evropě. Členské státy EU jsou na druhé straně s to skladovat 100 miliard metrů krychlových, ačkoliv roční poptávka se v závislosti na počasí a dalších podmínkách pohybuje mezi 350 až 500 miliardami metrů krychlových. Ukrajinské kapacity proto evropským firmám loni zejména před nástupem zimních měsíců přišly vhod.
Celkově si evropští obchodníci na Ukrajině před loňskou zimou uskladnili dvě miliardy metrů krychlových. Kyjev se jim snažil vyjít vstříc posílením volných kapacit i výhodnou poplatkovou politikou, uvedl FT.
Letos jsou evropské zásobníky už na 86 procentech kapacity, ale riziko ruských útoků Evropany odrazuje. Ukrajinci kvůli nevyužívání zásobníků přijdou zhruba o 200 milionů eur (pět miliard Kč), ale adekvátní protizáruka by je podle FT vyšla zhruba na miliardu eur (25 miliard Kč).
Zatímco samotné zásobníky jsou umístěny hluboko pod zemí, což je chrání před následky ruských útoků, stále hrozí poškození nadzemních zařízení na přečerpávání plynu ze zásobníků. „Hlavním problémem není ztráta plynu, ale to, že jej nelze odebrat, když je to žádoucí a potřebné,“ sdělil FT Marco Saalfrank ze švýcarské energetické společnosti Axpo, která působí také v Itálii, Francii a Polsku.
Ukrajinská energetická společnost Naftogaz uvedla, že v březnu a dubnu registrovala „několik útoků“ na nadzemní infrastrukturu a že byly provedeny opravy. Pokud jde o vtláčení a odběr plynu, „nejsou žádné problémy, fungujeme jako obvykle“, řekl generální ředitel společnosti Naftogaz Oleksij Černyšov.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se