Domů
Plynárenství
GasNet: Spotřeba zemního plynu v pololetí vzrostla meziročně o 21 %
Zemní plyn

GasNet: Spotřeba zemního plynu v pololetí vzrostla meziročně o 21 %

Spotřeba zemního plynu v prvním pololetí letošního roku vzrostla meziročně o 21 procent. V tiskové zprávě to dnes uvedla společnost GasNet, tuzemský lídr v jeho distribuci. Podle firmy byly hlavními důvody chladnější počasí, přechod tepláren z uhlí na zemní plyn i pokračující trend zájmu o zemní plyn jako palivo pro domácnosti. V ČR působí tři provozovatelé plynových distribučních soustav. EG.D pokrývá Jihočeský kraj, Pražská plynárenská hlavní město. Ve zbytku země má oprávnění k distribuci plynu GasNet, který zajišťuje dodávky zemního plynu pro více než 2,3 milionu zákazníků.

Od ledna do konce června bylo v soustavách společnosti GasNet distribuováno 4,26 miliardy metrů krychlových zemního plynu, meziročně o 732 milionů metrů krychlových více. „Pokračuje trend nastavený v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy jsme zaznamenali meziroční nárůst o 14 procent. Důvodem vyšší spotřeby byly abnormálně chladné jarní měsíce. Letos jsme například zažili nejchladnější duben za posledních 42 let,“ uvedl ředitel distribučního dispečinku skupiny GasNet Jiří Zdvořáček.

Podle firmy nebylo důvodem nárůstu spotřeby pouze studené počasí. Ze statistik GasNetu vyplývá, že jde také o pokračující růst zájmu o zemní plyn mezi domácnostmi a přechod teplárenských provozů z uhlí na zemní plyn. „Přechod řady tepláren k ekologičtějším palivům se projevuje už delší dobu. Dobrým příkladem úspěšného využívání zemního plynu je třeba provoz v Náchodě,“ uvedl Libor Braun, který ve společnosti GasNet vede tým zabývající se přechodem teplárenských provozů na zemní plyn.

Podíl GasNetu na distribuci zemního plynu v Česku je podle firmy asi 80 procent, společnost spravuje 65.000 kilometrů plynovodů. Stoprocentním vlastníkem firmy je konsorcium vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), do nějž patří společnosti British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners zastupující pojišťovací společnosti skupiny Allianz.

Komentáře

(1)

PetrV

15. červenec 2021, 17:57

To se Rusové mají.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.