Domů
Plynárenství
Gazprom: Náš podíl na trhu s plynem v EU poroste

Gazprom: Náš podíl na trhu s plynem v EU poroste

Ruský plynárenský gigant Gazprom počítá s růstem svého podílu na trhu v Evropské unii, a to navzdory konkurenci ze Spojených států a Blízkého východu. Agentuře Reuters to dnes řekl generální ředitel podniku Alexej Miller.

„Pokles produkce plynu v Severním moři i v dalších částech EU se stává velmi důležitým faktorem,“ uvedl Miller.

„Tržní podíl Ruska díky tomu poroste,“ dodal.

Pozici Ruska na evropském trhu s plynem by měl podle Millera podpořit nový plynovod Nord Stream 2, který by měl vést rovněž k poklesu tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Plynovod vedoucí po dně Baltského moře z Ruska do Německa by měl zahájit provoz v roce 2019.

Gazprom v minulosti hrozil, že tranzit plynu přes Ukrajinu po zahájení provozu plynovodu Nord Stream 2 zcela zastaví, jakmile v roce 2020 vyprší příslušná tranzitní dohoda. Podle Millera by nicméně část ruského plynu určeného evropským zákazníkům mohla přes Ukrajinu dál proudit. „Jsme připraveni k jednáním,“ prohlásil šéf Gazpromu.

„Můžeme však hovořit pouze o mnohem menších objemech, možná kolem 15 miliard krychlových metrů ročně pro země hraničící s Ukrajinou,“ dodal.

Ilustrační foto

Ukrajina má kapacity pro tranzit až 120 miliard krychlových metrů ruského plynu ročně. V minulosti byla hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropy, v poslední době se však Rusko kvůli vzájemným neshodám snaží Ukrajinu obcházet.

V důsledku výstavby nových plynovodů Gazpromu tak v uplynulých letech tranzit přes Ukrajinu dosahoval pouze 50 až 80 miliard krychlových metrů ročně, píše agentura Reuters.

Gazprom nyní pokrývá zhruba třetinu spotřeby plynu v Evropě. Firma loni prodala evropským zákazníkům rekordních 179 miliard krychlových metrů plynu. Věří, že její dodávky do Evropy se mohou dál zvyšovat navzdory obavám Bruselu z nadměrné energetické závislosti na Rusku.

„Nemyslím si, že je správné mluvit o závislosti,“ řekl Miller.

Ilustrační foto

„Naše závislost je vzájemná. Když my investujeme do rozvoje těžebních polí a do výstavby plynovodů, spoléháme se na budoucí poptávku a de facto závisíme na evropských trzích stejně, jako závisí Evropa na ruském plynu,“ dodal.

Šéf Gazpromu rovněž upozornil, že Evropa by sice vzhledem k investicím do terminálů pro zkapalněný zemní plyn (LNG) mohla získávat plyn odkudkoliv, ale že dodávky prostřednictvím plynovodů zůstávají levnější.

„Plyn z potrubí nyní vítězí nad LNG a měl by vyhrávat i v budoucnosti,“ prohlásil.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.