Domů
Plynárenství
Gazprom navrhl Ukrajině novou roční smlouvu o dodávkách a tranzitu plynu

Gazprom navrhl Ukrajině novou roční smlouvu o dodávkách a tranzitu plynu

Plynárenství
1 komentář
18. listopad 2019, 17:28
ČTK

Ruský plynárenský monopol Gazprom poslal Ukrajině oficiální dopis, ve kterém navrhuje buď prodloužení současné smlouvy, anebo podpis nové dohody o dodávkách a tranzitu plynu, která bude platit jeden rok. Gazprom dnes uvedl, že podmínkou je zrušení všech právních sporů, které spolu Rusko a Ukrajina v souvislosti s dodávkami a tranzitem plynu vedou, uvedla agentura Reuters.

Současná desetiletá smlouva o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu a tranzitu plynu přes Ukrajinu do Evropy vyprší 31. prosince. Obě strany jsou kvůli ní ve sporu od ruské anexe Krymu v roce 2014.

Rusko potřebuje čas, aby mohlo dokončit výstavbu plynovodů, které obcházejí Ukrajinu. Díky nim bude moci pokračovat v dodávkách plynu do Evropy, která je největším odběratelem ruského plynu. Bez prodloužení dohody hrozí, že tisíce domácností v Evropě nebudou mít v zimním období dostatek plynu.

Ukrajinská energetická společnost Naftogaz se na dotaz o komentář nevyjádřila. Už dříve však uvedla, že upřednostňuje dlouhodobou smlouvu a že s krátkodobou dohodou, kterou Moskva potřebuje, nebude souhlasit.

V Bruselu se již uskutečnilo několik kol rozhovorů o nové dohodě o dodávkách a tranzitu plynu. Jednání však zatím nepřinesla žádné hmatatelné výsledky.

Loni Gazprom dodal do Evropy více než 200 miliard metrů krychlových plynu, z toho 87 miliard metrů krychlových bylo dopraveno přes Ukrajinu. Pro Kyjev tranzit představuje významné příjmy, přes Ukrajinu putuje plyn i do České republiky.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Odtud budeme brát, až nám vypnou plyn. Podívejte se
28. červen 2022, 14:52
Evropská unie mobilizuje v energetice. Obavy ze zastavení dodávek ruského plynu ženou nejistotu z blízké budoucnosti do nových výšek
28. červen 2022, 14:52
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik II
18. listopad 2019, 18:30

Tady je právě vidět, jak výhodné je nedopravovat plyn přes jiné cizí území. Ten, přes jehož území plyn teče si nyní klade podmínky . a/ Já chci jen smlouvu dlouhodobou, krátkodobou neberu , b/ Navržená cena za přepravený kubík plynu je málo, chci víc .....atd. atd. Hádání se do nekonečna ! Pokud bude mít Rusko k dispozici nové trasy pro plyn, proč by asi uzavíralo s Ukrajinou dlouhodobé dohody o přepravě ?? Když už její území nebude potřebovat, patrně už 2020 ?? Jen samotný NS II z loni přepravených 87 mld. kubíků přes Ukrajinu odvede až 55 mld. a něco ještě Turk Stream, takže na Ukrajinu už moc nezbude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se