Domů
Plynárenství
Gazprom: Nord Stream 1 zůstane mimo provoz až do odstranění závad u turbíny
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Gazprom: Nord Stream 1 zůstane mimo provoz až do odstranění závad u turbíny

Plynárenství
30 komentářů
2. září 2022, 20:16
ČTK

Údržba jediné provozuschopné turbíny plynovodu Nord Stream 1 odhalila závady. Do jejich odstranění zůstane plynovod mimo provoz. Uvedla to dnes ruská plynárenská společnost Gazprom. Neupřesnila, kdy by se dodávky tímto plynovodem mohly obnovit. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

Rusko již ve středu kvůli údržbářským pracím dodávky plynovodem Nord Stream 1 přerušilo. Podle původních informací měla odstávka skončit v sobotu ráno. Gazprom dnes ale uvedl, že údržba provedená společně se zástupci německé firmy Siemens Energy odhalila únik oleje v kompresorové stanici Portovaja, takže není možné zajistit bezpečný provoz. Dodal, že zaslal šéfovi firmy Siemens Energy dopis o zjištěných závadách a potřebě jejich odstranění.

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Moskva v červnu snížila dodávky plynovodem Nord Stream 1 na 40 procent kapacity a v červenci až na 20 procent. Zdůvodnila to problémy s údržbou způsobenými sankcemi sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

Nejistota kolem dodávek z Ruska vyvolává obavy z nedostatku plynu v Evropě v zimních měsících. To vedlo k výraznému nárůstu evropských cen plynu i elektřiny. Evropská unie nyní zvažuje různá opatření ve snaze omezit růst nákladů na energie, který má negativní dopady na unijní ekonomiku.

pmh jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
J.Tolím
2. září 2022, 20:19

A co brání spuštění NSII do provozu?

Karel Salaj
2. září 2022, 20:23

Strýček Sam je ta žába na prameni...

Miloslav Černý
3. září 2022, 00:16

Vypadá to na dlouhá léta. Mohlo by to někoho dohnat v Evropě konečně k odhodlání začít přemýšlet o těžbě břidlič. plynu. Když to můžou jinde, tak to může jít i u nás,. Bylo by to jenom stejně na přechodný období, než se vybudují dostatečné potřebné jiné zdroje. Podle dostupných informací i mi přece disponujeme množstvím na 50 let naší spotřeby. Zachování si vlastní tváře by bylo tou největší odměnou a konec přisluhovačů východu, kterých je stále dost. V OZ máme nezkutečné rezervy. Stačí se podívat všude kolem sebe, kolik je vhodných nevyužitých ploch pro instalaci jenom té fotovoltaiky, která by nám stále dokázala sloužit, nemluvě o dalších možnostech jiných OZ, spojených s vhodnou akumulací, na které se intenzivně celosvětově pracuje.

intfor
3. září 2022, 08:02

Na jaderne fuzi se pracuje take mnoho let a stale ji rizene neumime. S akumulaci to muze byt podobne. Ze se na necem pracuje jeste neznamena, ze je to blizko k dokonceni. Tezba z bridlic muze zlikvidovat zdroje vody a pak bude jedno, ze to byla tezba jen na par desitek let.

Miloslav Černý
3. září 2022, 10:07

To jsou obecné známé fráze. Co takhle se zamyslet nad tím, jestli jdou takové překážky překonat, či negativa značně omezit. Nejde o vytěžení veškerého plynu, ale jenom přrkonat toto značně nepříjemného období a zamezit případnému opakování. Jde o to zvolit nejvhodnější lokalitu a voda na nezávadnou,pitnou lze novými technologiemi vytvořit i se značně odpadních např. i. kanalizačních vod. A co se týká toho příměru s fúzí, na rozdíl od ní už akumulace funguje spolehlivě a na rozšiřování všech nových způsobů se intenzivně pracuje právě z důvodu, že to bude perspektivní dlouhodobá záležitost. Vyžadovat to bude nade vše společenská poptávka.

intfor
3. září 2022, 12:40

Na fuzi se take pracovalo s tim, ze to bude perspektivni dlouhodoba zalezitost, i ta spolecenska poptavka by byla, ale dosud se nepovedlo. To totiz pro technicke reseni nestaci.

Mimochodem akumulace funguje, ale neumime ji ve velkem, jen v malem. Fuze take funguje, ale naopak ji umime jen ve velkem, neumime ji v malem.

Nerikam, ze se v akumulaci neposuneme, mozna ano, ale jiste to neni.

A nez likvidovat vody frakovanim s utechou ze umime cistit i odpadni, tak bych radeji hledal spolupraci s temi, co mohou plyn dodavat jinak.

Miloslav Černý
3. září 2022, 14:38

On si vybere sám trh. která cesta bude nejschůdnější. Aspoň na západ od nás se zatím již určuje hlavní směr. U nás je zatím nejchytřejších plný autobus a vede to zatím do nikam. Nemůžeme se potom divit, že máme nejdražší energii spojenou logicky vzato s největší inflací. Jestli to půjde stále takhle dál, tak si tady toho Putina opětovně vysloužíme proti vlastní vůli a ztrátě vlastní tváře.

intfor
3. září 2022, 19:00

Tak pokud to nechame trhu, tak ano, ale zatim to vypada, ze naopak jedeme na vlne regulaci a dotaci.

Miloslav Černý
3. září 2022, 22:42

To už je jenom vynucený důsledek současného neutěšeného stavu a je třeba udělat takové opatření, aby se něco podobného již nemohlo v budoucnu opakovat. Pro současnost toho moc udělat bohužel nejde,

Ivan Švančara
2. září 2022, 20:36

Dobytie Stalingradu, inak bezvyznamneho mesta, malo iba ideologicky naboj v mene Stalina v nazve.

Otvorit NS2 znamena potvrdit, ze Putko mal predsalen pravdu.

Anton Meško
3. září 2022, 10:24

Politika a vazalstvo USA.

minduton
4. září 2022, 13:35

Ta dvojka v názvu.

Richard Vacek
2. září 2022, 20:34

Je to pěkně zapeklitá situace. Sankce, které EU vyhlásila, se vztahují i na služby v energetickém sektoru. No a tam spadá i případná oprava prováděná západní firmou. Odváží se nějaká firma riskovat pokutu a opravit ruské zařízení, které slouží EU, nebo ne a EU zůstane bez plynu?

Být managerem takové firmy, nešel bych do toho, neboť "pro dobrotu na žebrotu".

Ivan Švančara
2. září 2022, 20:38

Putko ukazuje, ake je dobre domyslat viac ako jeden tah v sachu nasimi genitalnymi politikmi.

Martin
2. září 2022, 20:44

Krásně to navazuje na to prohlášení von der Lejno se zastropováním cen plynu. Kdyby radši mlčeli a nevymýšleli takové zhovadilosti.

Pavel
2. září 2022, 21:31

Putin asi nezná: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až... až v prosinci půjdou do provozu prvni LNG terminály a příští rok to bude fičák s novými kapacitami, že za rok touto dobou bude plyn pod 100 EUR. Poté uvidíme jestli se hoši z Gazpromu budou pořád plácat po ramenou nebo se budou učit lítat z oken z toho jejich vysokého baráku.

Do roka a do dne Putine!!

intfor
3. září 2022, 12:45

Do roka a do dne mozna zlikvidujeme ruskou energetiku, ale do deseti let budeme mozna koukat, jak tyhle levne energie konkurencne pomohou Cine proti EU, ktera bude mit energie drahe.

Lubos
3. září 2022, 01:51

Prekvápko? Putin plyn vypol v predstihu, a bude ho to stáť asi 2% príjmov z predaja. To zvládnu. Ak zostanú takéto vysoké ceny plynu, elektriny aj v r. 2024, 2025.. a nič sa s tým nespraví - bežná rodina zaplatí za energie 500+ € mesačne. Teda nezaplatí. Vypnú im to. Koľko % Slovákov, Čechov na to má? Ľudia poberajúci nejaký dôchodok, invalidný či starobný, ktorí bývajú v starých nezateplenych domoch - a že ich je - lebo 5-8 cm izolácie na tehle nie je zateplenie, teda dostatočné zateplenie - v prípade že udrú kalamitné mrazy v januári a februári budú zomierať na virózy, zápaly pľúc. Priemysel sa zastavuje už teraz, dodávateľské reťazce v EU sa nám už teraz začínajú rozpadať. Nemecko zvyšuje dovozy produktov chemického priemyslu, nafty sa produkuje málo... Či to len vidím moc čierne? Keďže karty v tejto energetickej vojne sú rozdané, a že EU hrozí deindustializácia v rozsahu ... no ako cez jadrovú vojnu.

Jan Stehlik
3. září 2022, 11:12

Nechci vám kazit ideologické nadšení , ale vše je o penězích . Terminály jsou jeden krok , ale druhý je surovina . A už když němci navštívili arabáše , tak ty chtějí dlouhodobé smlouvy (aspoň na 20 let) . Tedy aby se jim ta investice zaplatila . To stejné u azerbajdžánu . I ty terminály musí někdo zacálovat . Vše bude hodně drahé a neperspektivní . Navíc zelená ideologie omezuje fosil taxonomíí . Tedy ani finance vám na to banky nedají . Někdo na nás bude brutálně vydělávat . To vše se projeví v cenách produktu a hrozí nám desetiletí stagnace jako japonsku . My máme naštěstí výhodu levné přistěhovalecké práce.

Přemek z Mělníka
3. září 2022, 07:23

Řekněme to, jak to je....Zastropovat někomu plyn jen mírně nad těžebními náklady je zákonem posvěcená krádež, kór když se jedná výhradně o Rusko..., to nemá se svobodnou trhovou ekonomikou nic společného. Dalo by se to možná omluvit válkou, ale ta snad mezi Západem a RF údajně neprobíhá, dle mnohých prohlášení NATO....

RF byla po 60 let spolehlivým partnerem ohledně dodávek plynu na Západ, dokonce i v dobách studené války.... Ale všemi možnými i nemožnými způsoby jsme z Ruska udělali nespolehlivého partnera a přitom jsme zapoměli si získat náhradního dodavatele náhradou za toho spolehlivého.....

hlpb
3. září 2022, 08:27

Přemku, je úsměvné, že to pořád někdo nechápe. Jasně že jsme ve válce s orky. Západ se rozhodl porazit skřety na Ukrajině pomocí Ukrajinských vojáků + NATO = zbraně, zpravodajské informace, výcvikem vojáků. Je až komické, že si ještě někdo myslí, že rusáci zvítězí a USA, EU, Kanada, Austrálie, Jižní Korea, Japonsko prohrají, to se rozhodně nestane. Západní politici si ani náhodou nemohou dovolit po půl roce dodávek zbraní, peněz a zavedení sankcí prohrát. USA jasně řekli, že se rozhodli, že rusáci na Ukrajině prohrají a tím je to rozhodnuté. USA si nemohou dovolit v tomto sporu prohrát. Zatím na Ukrajinu poslali jen zlomek možných zbraní. Plán vyhnání skřetů je jasný vyčistit Cherson a západní břeh, to už je jen otázka času, orkové (cca 15.000-20.000) jsou tam uvězněni bez zásobování. Následovat bude stejná taktika na Krymu, odříznutí severních cest a následně zničení krymského mostu, pak budou pokračovat na Melitopol a Mariopol, poslední bude Dombas.

Anton Meško
3. září 2022, 10:32

To ste vyčítali zo snehovej gule, alebo je to zbožné prianie najbohatších zo západu?

Přemek z Mělníka
3. září 2022, 11:47

hlpb, pane kolego, Amerika rozpoutala od 80tých let několik vpádů do různých zemí světa. Nikde pořádně nevyhrála, viz ostuda v Afganistánů, kde amíci zdrhli tak tak a nechali tam v tom spěchu většinu výzbroje. O mrtvých raději nemluvím, bylo jich také hodně.....

Dle západních (některých) zpráv jsou odhady o sto tisících padlých ukrajinských vojáků a sto tisících těžce zraněných, často ztráty rukou a nohou....bohužel...

UA budou chyběl vojáci a klesat podpora Západu....bohužel...

Jan Stehlik
3. září 2022, 12:07

Ono to občas prosákne i na Seznamu . Možná je to tři týdny co tam byl článek o 190 tis. mrtvých ukrajincu . Tato zpráva prý unikla z ministerstva na ukrajině . Ono samozřejmě je to neověřitelné . Také tam byl před měsícem článek o dělostřeleckých nábojích 155mm . Ty dodávala ukrajina do ruska . I tehdy před ruskou operací a tedy i po majdanu . Psalo se , že ukrajinci jim vyráběli 2 miliony náboju do děl každý rok . Když to budete počítat až k sametáku , tak jste na 60 milionech náboju do děl ve skladech . Logicky asi bylo občas použito něco na cvičení , nějaký prodej do spřátelených zemí atd .

Největší ukrajinské ztráty jsou tedy od toho dělostřelectva a nikdo vám neřekne ztráty ukrajincu , což by mělo velké morální následky.

intfor
3. září 2022, 12:49

No, zapadni breh je pro Ukrajinu mnohem lepe dostupny, ale jen aby nebylo prekvapenim, ze az se to Rusum bude hodit, tak pujdou dolu vsechny mosty a najednou bude pro Ukrajinu problem dostavat zbrane na ten vychodni breh.

Rejpal
4. září 2022, 22:43

Jen bych Vás chtěl upozornit , že na našem území zemřelo asi 300 000 Rusů , kteří umírali proto aby jste se vy mohl narodit. Naše dnešní účast v konfliktu USA proti Rusku přes Ukrajinu je ostudná, jediné co to přinese do budoucna bude pád životní úrovně. Zdroje energie si EU samozřejmě zajistí, jenže už nikdy ne za ceny jako od Ruska , které tady vytvářelo levnou konkurenci a ostatní musely cenami dolů. Ekonomika díky vysokým cenám energií bude muset projít zásadní transformací a pro mnoho lidí to bude znamenat pád životní úrovně , která už se do konce jejich života nikdy nevrátí na původní úroveň podobně tomu bylo 90 tých letech.

PetrD
4. září 2022, 23:10

Ti Rusové neumírali proto, aby jsme se mohli narodit, ale proto, že jim to nařídili, a kdyby couvli, dostali by kulku do hlavy. Nechci shazovat jejich hrdinství, ale motivy Stalina tak čisté nebyly. Kdyby bylo osvobození opravdové, nechali by nás své volbě. Rozdíl US a ruského přístupu je vidět na Německu, Japonsku, nás atd.

Nic jako levné ruské suroviny neexistuje. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Cenu platíme teď.

PetrD
4. září 2022, 23:24

A ještě k tomu osvobození: nebýt vámi pomalovaného Gorbačova, který narozdíl od Brežněva nenasadil armádu, máme tady ruské tanky doposud.

Miloslav Černý
3. září 2022, 23:09

Událo se to moc rychle. Po boji je každý generál. Samozřejmě se dalo mnohé předpokládat, bylo na to upozorňováno. Bohužel takové jednání s takovou vražednou brutalitou srovnatelnou s Hitlerovským Německem svět nepředpokládal, podcenil to. Teť nám nepomůže plakat nad rozlitým mlékem, ale snažit se s tím vyrovnat bez ztráty vlastní tváře. Ruským vládnoucím složkám nejde prioritně o prostý lid, ale udržet se za každou cenu u moci. Tak to bylo s každými diktátory i v minulosti. Jednou si ještě rádi Rusové vzpomenou na Gorbačova, kterému se nepodařilo scela otevřít prosté většině oči.

Michal K.
4. září 2022, 21:37

v Iraku sa pouzivala municia s ochudobnenym uranom. Vo Faludzi sa dodnes rodia postihnute deti.

Orange juice vo Vietname tiez pekna kapitolka.

Brutalita srovnatelna s Hitlerovským Německem

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se