Gazprom plánuje příští rok výrazně zvýšit vývoz plynu
Ruská plynárenská společnost Gazprom plánuje příští rok díky růstu poptávky výrazně zvýšit vývoz zemního plynu do Evropy a do Číny. Dnes to podle agentury Reuters řekl zástupce generálního ředitele firmy Famil Sadygov. Do Číny hodlá firma suroviny prodat dvakrát tolik co v letošním roce.
Sadygov ve firemním časopise Gazpromu uvedl, že se společnost v roce 2021 chystá zvýšit vývoz do Evropy na 183 miliard metrů krychlových. V letošních prvních třech kvartálech do Evropy včetně Turecka putovalo od Gazpromu jen 125,7 miliardy kubíků, meziročně o 12 procent méně. Za celý letošní rok by jich mělo být podle odhadů 171 až 172 miliard.
„Při práci na rozpočtu jsme se řídili opatrným optimismem, podle nějž se globální trh s plynem v roce 2021 postupně vynoří ze scénáře ‚dokonalé bouře‘, jíž jsme byli letos svědky,“ uvedl Sadygov s odkazem na koronavirovou pandemii.
Dále sdělil, že průměrná cena za 1000 metrů krychlových plynu pro Evropu se bude příští tok pohybovat okolo 170 dolarů (asi 3700 Kč). Společnost si podle něj chystá v roce 2021 půjčit na mezinárodních trzích více než 510 miliard rublů (téměř 146 miliard Kč). Firma přesto i nadále počítá s tím, že na výplatu dividendy za letošní rok použije 40 procent upraveného čistého zisku, dodal.
Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty 251,3 miliardy rublů. Za stejné období loni hospodařil s čistým ziskem 211,8 miliardy rublů. Na vině byl pokles kurzu ruské měny. Ve čtvrtletí se také snížily tržby, a to jak v Rusku, tak za vývoz plynu do dalších evropských zemí.
Ruská společnost už si na leden rezervovala více ukrajinských přepravních kapacit. Podle agentury Reuters to vyplývá z údajů maďarské regionální rezervační platformy. Přes Ukrajinu putuje do Evropy většina ruského plynu. Podle Reuters je to znamení, že se Gazprom obává dopadu amerických sankcí uvalených na jeho projekt plynovodu Nord Stream 2, kterým chce Ukrajinu z přepravy plynu vyšachovat.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Kontrolu nad firmou má Kreml.
Mohlo by vás zajímat:
Cina je pre nich dobry trh, rychlo rastuca ekonomika a europa? Posledne dve desatrocia im robi skrt cez rozpocet rok co rok tepla zima. Ked som chodil na zakladnu v 90tych tak si pamatam, ze sneh dokazal byt dlhe tyzdne a na jazere sme hravali hokej cele dni uz na mikulasa alebo aj vo februari. Teraz, poslednu zimu bol u nas sneh 1 jediny den aj to nie cely. Vykurovanie zhltne vela plynu ale uz nie tolko ako kedysi. Rusov vsak moze tesit to, ze EU chce byt zelensia a to aj vdaka plynovym elektrarnam.
V Evropě řádí kůrovec a zelené náboženství.
Snížení emisí CO2 je dáno tím, kolik Uhlíku je obsaženo v palivu a především skutečnou výhřevností paliva což je poměr výhřevnosti/ měrná výhřevnost. A se zemním plynem oproti uhlí to tak slavné není a některé uhlovodíky jsou na tom lépe.
Měrná výhřevnost paliva je množství energie získané na 1 uhlík.
Skutečná výhřevnost:
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/11-vyhrevnosti-paliv
Navíc do toho vstupuje různá výhřevnost zemního plynu- jedná se o směs uhlovodíků: Alžírský 42 MJ/m3, Jamal 38 MJ/m3, tolik propíraný zkapalněný a zase navrácený do plynného stavu (vkládáte energii třeba z ledového moře) - americký 34 MJ/m3, norský dtto.
Vidíte, kde je dobré nakupovat zemní plyn a helmuti to vědí.
Ono obchodní měření neočůráte. Jsou tam vykalibrované hořáčky a měří se skutečné spalné teplo v čase a další veličiny. Je to na každé HPS. Bohužel lidi u kotlů to už nepoznají. Když jim přijde vlhký plyn ze zásobníku plynu, tak hoří, ale méně. Vysoušení plynu je drahé.
Jsou to miliardové podvody na lidech. Vydělává Net4Gas.
Dobrý den, v tabulce kterou uvádíte je zemní plyn jako jediný uváděný v m3. Pokud ho přepočítate na hmotnost v kg (tzn. nutné vybasobit cca 1,4),tak Vám hned vyskočí jako téměř nejvýhřevnější.
Dále lze z plynu extrahovat nizkopotencionální teplo, z odpařené vody (spalné teplo) což při spalování uhlí lze poměrně problematicky a voda do spalování vstupuje jiným (horším) způsobem.
Další problém je v technologii výroby el. energie, kdy paroplynové elektrárny mají mnohem vyšší účinnost než klasické uhelné elektrárny.
Další výhody jsou v efektivní přepravě, nízkých emisích NOx, SO2 (také překvapivě skleníkové plyny), použitelnost v dopravě, výrobních technologiích, atd atd..
Pavle, ke skleníkovým plynům raději mlčte. Najděte si, který je nejsilnější, kde přirozeně uniká a na co se rozkládá. Ano je to metan a rozkládá se na dioxiduhlíku. V tom je ten nárůst co2.
Pak samozřejmě vodní pára.
Zelení zloději vymysleli náboženství a chytají se jej kvůli kradení dotací jako slepice flusu.
Těch 34 MJ/m3 amerického je v plynné podobě. Jeto obsahu vyšších uhlovodíků, kterých zkapalněný břidlicový má málo.
Proto nemystifikujte.
Amíky zajímá hlavně helium, které tímto zchlazováním získávají.
Helmuti vědí proč chtějí ruský plyn a francouzi alžírský.
Měřáky spalného tepla neočůráte.
Inu plány jsou důležité. Stejně jako naše plány pokud to bude možné se plynu vyhnout. Uvidíme kdo z koho. Ten mužik, který si již hledá cestu do zemljamky neprohloupí!
Ty zemljamko, nauč se psát. Helmuti teď vesele spalovali, co jim přišlo pod ruku. Hold pohledem na slunečník se nezahřeješ soudruhu...
A ty si své knížecí rady druhým můžeš vetknout klidně za klobouk. On ti na ně jaksi slovy klasika sere Bílý Tesák. Rozhodně jsou mi u zadele a většině lidí zde také (o tvém okolí už ani nemluvě).
Ty jsi ubožák.
A máte na podporu svého tvrzení nějaký důkaz? Rád se s jeho relevancí seznámím.
Stačí se podívat na tvé příspěvky a stačí. Máš zatemněnou mysl.
Měl by jsi jít studovat zelené náboženství na Yale university.
Tam je takových stovky...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se