Gazprom si zatím na únor nezarezervoval žádnou kapacitu pro vývoz Jamalem
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom si na únor zatím nezarezervovala žádnou kapacitu pro vývoz zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Jamal. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Gazprom také oznámil, že export ruského plynu prostřednictvím plynovodů zatím v lednu vykazuje meziroční pokles o 41 procent.
Ačkoliv si Gazprom na únor žádné kapacity pro vývoz prostřednictvím plynovodu Jamal nezarezervoval v měsíční aukci, může tak ještě učinit prostřednictvím denních aukcí.
Plynovod Jamal, který obvykle přepravuje ruský plyn do západní Evropy, už čtyři týdny funguje v obráceném režimu. Plyn tak proudí z Německa do Polska, ukazují data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Podle zdroje agentury Reuters blízkého Gazpromu by se měl ale plynovod během ledna vrátit k běžnému provozu, protože ruský podnik si pro tento měsíc koupil kapacitu pro dodávky směrem na západ.
Plynovod Jamal se obvykle podílí zhruba šestinou na celoročním vývozu ruského plynu do Evropy a Turecka. Obracený tok v Jamalu vytváří tlak na růst cen plynu v Evropě. Dnes ale ceny klesají, a to díky dodávkám zkapalněného zemního plynu (LNG) a růstu produkce větrných elektráren. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v únoru vykazovala krátce po 15:00 SEČ ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku proti pátku pokles asi o 13 procent na 75,50 eura (asi 1850 Kč) za megawatthodinu (MWh).
Moskva se letos v souvislosti s růstem cen plynu stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému vydání povolení k provozu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Rusko však taková obvinění odmítá.
Ruské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo německé regulátory a Evropskou komisi (EK), aby nebrzdili proces certifikace plynovodu Nord Stream 2. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková nicméně prohlásila, že plynovod není v souladu s evropskými zákony.
Spolková agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) v listopadu oznámila, že proces schvalování plynovodu Nord Stream 2 dočasně pozastavila. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva. Šéf agentury Jochen Homann později uvedl, že plynovod nezíská povolení k provozu dříve než v červenci.
Mohlo by vás zajímat:
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Rusi si kopú vlastný hrob ....
Už sa jasne ukázali ako nespohľahlivý obchodný partner (názory miestnych "expertov" na tom nič nemenia) a v postate nútia EÚ viac do alternatívnych zdrojov miesto ich plynu ...
Samozrejme, že krátkodobo na tom Rusko dokonca zarobí, ale už zo strednodobého horizontu na tom bude ťažko strácať.
Síce Rusko nebolo jediným dôvodom rastu cien plynu a energií, ale bolo podtatným. Realita je taká, že miestnimi "odborníkmi" široko vysmievaný bridlicový plyn prúdi vo veľkom a zrazu nie je taký "drahý" ... a vzhľadom na to, že cenová úroveň sa zdvihla určite minimálne na rok a zrejme viac, tak Rusi "dokopali" do svojho plynu omnoho viac zákaznikov ako si tí zákazníci vedeli pred pár mesiacmi vôbec prestaviť ....
Obchod s Ruskem a závislost na ruských energetických surovinách. To jsou pojmy které si budou naivní západoevropani snad už dobře pamatovat. Tudy cesta opravdu nevede.
Rusko správně pochopilo, že EU chce omezit fosilní paliva a tak naši bratři bez váhání přispěchali napomoc a přestali dodávat plyn. Tomu se říká léčba šokem. Jisté je, že tato léčba bude fungovat. Solary mají teď návratnost do deseti let za těchto cen, jen je problém s dodací dobou. Ale půl roku se dá vydržet. Od léta plný drevnik a na střeše elektrárnu. A vřelé pozdravy do Moskvy. Bratrská pomoc se nezapomíná.
Nemanipulujte a neklamte !Ak EU zakaznik chce tak si plyn objedna, pokial spekuluje alebo je plateny zaspekulovanie potom dopadne ako cela slavna EU! Chces plyn, tak si ho objednaj a zaplat!Nechces tak sa nestazuj!
Lži a manipulace jsou vlastní kremlobotum, ať už placených nebo jen přesvědčených. Každý čtenář si může dohledat, že Rusko přestalo dostávat plyn na spotové trhy, takže si nikdo koupit od nich plyn nemůže. Jestli lze dohodnout dlouhodobé mezivládní kontrakty těžko v tuto chvíli posoudit. Ovšem to, že všichni ostatní včetně USA zvyšují dodávky plynu do Evropy je realita, která zachraňuje současnou kritickou situaci, vyvolanou záměrně Ruskem. Naštěstí mírná zima překazila rusakum jejich vyděračské plány a Evropa to doufejme zvládne.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
.. Zabudol ste ešte nato že Gazprom potrebuje úvery (od EU bánk ideálne) na rozbeh ťažby a teda aj dlhodobé zmluvy na odber... A to že teraz nedodáva na spot. trh si dohľadá každý, aj to že tie zásobníky v EU ktoré sú poloprázne patria Gazpromu, takže nič im technicky nebráni ich naplniť. ..
Rusko dodává jen to, co si Evropa objednala. Loni touto dobou bylo v zásobních 62%, letos 46%. Na jaře bývá okolo 30%, takže letos bude 10-15%, což se v pohodě přežije. A pokud se v létě spustí NS2, tak bude po problému úplně. Na celé situaci ale doplácí evropané ve zvýšené ceně plynu. Kdyby EU a němci NS2 hned schválili, tak by jsmě měli levný plyn a v důsledku i levnou elektřinu.
Bud absolutne nechapete jak funguje energeticka burza (spotovy trh) a nebo jen hloupe reprodukujete ruskou propagandu, dost mozna oboje je pravda. Rusko politickym rozhodnutim prestalo prodavat plyn pres burzu, na coz ma pochopitelne pravo, nicmene ukazuje to, jakym nespolehlivym partnerem Rusko je. NS2 nezajisti zadny levny plyn, to je naprosta utopie a dalsi rusky propagandisticky narativ. NS2 jen zvysi zavislost EU na RUsku, a tedy nas cekaji jen dalsi takove cenove hratky z Ruske strany.
Vy nechápete jak funguje trh. Více plynu na trhu = nižší cena. Nicméně je fakt, že rusové si asi mysleli, že když nebudou prodávat dodatečný plyn, tak vzroste jeho cena a politici v Evropě schválí NS2 co nejdříve, aby tak zajistili lidem v Evropě nízké ceny plynu a energií. Nicméně se zdá, že se rusové přepočítali. V Německu jsou zelení u moci a jim vůbec nejde o nízké ceny energií. Oni naopak chtějí, aby Německo ztratilo status průmyslové země a bylo tak co nejvíce ekologické. Oni by nejraději energie zakázali úplně.
No prostě bude tolik plynu, kolik je schopný přenést NS1. Ne každý je schopen po chopit, že prostě plyn přes Jamal už nepoteče.
Nevite nic o tom, kolik plynu potece Jamalem v budoucnu, jen kalite vodu a melete nesmysly. Jiste je pouze to, ze plynu bude tolik, kolik Putin dovoli. A to neni dobra pozice pro EU. Zavislost na Rusku se vzdycky prodrazi. PRoto je treba diverzifikovat dodavky a omezit spotrebu plynu. Nic jineho levny plyn nezajisti.
Plyn neteče, ale proudí. Problém je, že Rusku se v cenách plynu konkuruje dost problematicky. Oni těží za levno, navrtají vrt a ten jim několik desítel let fouká plyn. Naproti tomu v USA musí frakovat - hnát horkou vodu plnou chemikálií do vrtu, který se vyčerpá za 2 roky a pak musí vrtat znovu, plyn přepravit na pobřeží, zkapalnit, LNG tankery jsou také drahé a je jich málo a pak dopravit do Evropy a dalším plynovodem.
Dodávky LNG do EU+UK dále akcelerují. V posledním týdnu celkem 3,38 mld. m3 LNG, což je absolutně nejvyšší týdenní hodnota v historii. Dále dodalo Norsko 2,52 mld. m3, Rusko 1,77 (před rokem 3,03), Alžírsko 0,65. Celkové externí dodávky do EU+UK jsou rekordní v daném týdnu 8,77 mld. m3. Jestli chce Rusko udržet ceny muselo by zaškrtit i NS1, což je vzhledem ke kontraktům asi už nemožné. Ceny mírně klesají, bude zajímavé sledovat, kde se ceny ustálí, aby se Američanům vyplatilo to do Evropy lifrovat podobným tempem jako dosud. Odhaduji, že Gazprom tímto zvyšuje zisky svých konkurentů řádově o 2 mld. EUR za týden a sám se připravuje skoro o miliardu.
Zajimalo by me, jak jsou koncipovane ceny, za ktere dodava gazprom v ramci dlouhodobych kontraktu. Vite o tom neco? Je to fixni cena nebo je vazana na burzu?
Vygoogluje: The Role of the ESP in Gazprom’s European Sales Strategy
Na straně 2 je odhad.
Jestli se chystá válka proti Rusku, a že to na burze vypadá, jako by se chystala, tak do toho půjdeme s prázdnými zásobníky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se