Domů
Plynárenství
Gazprom začal plnit své zásobníky plynu v Evropě, na detaily byl však skoupý
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Gazprom začal plnit své zásobníky plynu v Evropě, na detaily byl však skoupý

Ruský plynárenský gigant během včerejšího plynárenského dne navýšil dodávky plynu do Evropy, zřejmě za vyššího vtláčení vyšších objemů plynu do podzemních zásobníků, které provozuje v několika zemích. Navýšení zásob v zásobnících společnosti nařídil ruský prezident Vladimir Putin na konci minulého měsíce, přičemž tento krok měl za následek znatelný pokles cen plynu na evropských trzích.

Ačkoliv dodávky plynu do Evropy zůstávají ve srovnání s předchozími lety na relativně nízkých hodnotách, podle předběžných údajů o nominacích toků plynovody se zdá, že by v tomto týdnu mohlo dojít ke zlepšení. Poté, co se v sobotu tok plynu na německo-polské hranici skrz předávací bod Mallnow opět obrátil do směru dodávek v Německa do Polska, se tento tok během pondělního večera otočil zpět, tedy na tradiční dodávky ruského plynu přes Polsko do Německa.

Nominace dodávek přes Mallnow ve směru z Polska do Německa byly pro včerejší den na nejvyšších hodnotách od začátku listopadu, nicméně ve srovnání s objemy dodávanými po většinu letošního roku se stále jedná o pouhou zhruba jednu čtvrtinu. Podobně byly včera vyšší i dodávky z Ukrajiny na Slovensko, a to přibližně o 13 % ve srovnání s pondělními hodnotami. Podle nominací na dnešní den by přitom toky měly být ještě vyšší.

Včerejší navýšení toků tak bylo zřejmě první implementací pokynů ruského prezidenta tamní společnosti Gazprom, které nařídil soustředit se na podzemní zásobníky plynu v Evropě poté, co bude dokončeno plnění zásobníků v Rusku. Přestože trh na základě pokynů Putina očekával navýšení toků již v pondělí, toky se zvýšily až následující den.

„Gazprom schválil a začal implementovat plán na vtláčení plynu do pěti evropských podzemních zásobníků v průběhu listopadu. Objemy i přepravní trasy byly určeny,“ uvedla podle serveru S&P Global Platts společnost Gazprom bez dalších detailů.

Společnost Gazprom v Evropě provozuje několik zásobníků plynu, v předešlých vyjádření lze nicméně usuzovat, že se jedná o zásobníky Rehden, Katharina, Haidach, Jemgum a Etzel, které se nachází v Rakousku a Německu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Michal K.
10. listopad 2021, 10:57

Uz vidim ako to Timmermans vyhodnoti, ze za pokles ceny plynu moze OZE.

hlpb
10. listopad 2021, 11:36

Vyhodnocení je jednoznačné, za růst cen EE nemohou ani OZE a ani emisní povolenky, ale nedostatek plynu v Evropě a jeho vysoká cena. V nejbližších dnech a týdnech uvidíme prudký pokles cen plynu a elektrické energie díky zvýšeným dodávkám, jestli se spustí NS 2 vrátí se ceny plynu rychle na původní úroveň.

Miroslav
10. listopad 2021, 12:34

Na původní hodnoty se určitě nevrátí, protože nedostatek zemního plynu a fosilních paliv všeobecně je celosvětový, hlavně díky Číně. Ale určitě budou nižší než současné.

hlpb
10. listopad 2021, 12:44

Ale vrátí, vysoké ceny = vyšší produkce = velké množství komodity = nižší ceny

Malé zvýšení dodávek má za efekt prudké snížení cen na trzích (plyn -12%, elektřina -7%). Pomáhají také nadprůměrné teploty v Evropě a predikce vyšší produkce z VTE pro listopad.

Petr prochaska
10. listopad 2021, 13:23

Do Číny je ale problematické plyn dostat, plynovod z Ruska je vytížen a volné kapacity LNG tankerů nejsou. Čína uhlí z Austrálie z politických důvodů nechce.

Naproti tomu Rusko má plynu dost, takže pokud ho pošle ve větším množství, tak není důvod, aby ceny výrazně klesly. Nicméně Rusko chce pro NS2 co nejvýhodnější podmínky, takže se výrazný pokles cen plynu dá čekat až po spuštění NS2.

Pavel
10. listopad 2021, 13:16

To jako Německo a Rakousko prodali Gazpromu svoje zásobníky? To jako vážně jsou tak naivní? Tomu se nechce ani věřit. A jak je to u nás?

Emil
10. listopad 2021, 13:21

My jsme je zase většinou prodali Němcům (RWE).

Darek
10. listopad 2021, 13:25

Všichni nejsou tak blbí jako my a nebo poláci atd. Ale nám dodá levný plyn určitě bratr z USA hlavně když nás zneužívají proti Rusku.

frank
10. listopad 2021, 13:48

Problém je v tom, že v Německu už se pomalu bojí položit si otázku , kdo "vlastně vlastní" ty ,údajně prázdné, zásobníky v Německu |? Nemluvě o tom jak velký je jeho podíl na " produktovodech", tedy třeba Gascadu přímo v Německu...

feliz navidad
10. listopad 2021, 14:43

Gascade = joint venture BASF + Gazprom

Nefi
10. listopad 2021, 14:35

Gazprom aktuálně dodává přímo do EU přes NS1 (plus do Finska a Estonska) asi 200 mil. m3 denně.

Přes Ukrajinu (vč. na Ukrajinu, do Moldavska,...) cca 90 mil. m3 denně. Přes Bělorusko do Polska to strašně kolísá, ale v pondělí to bylo kolem 20 mil. m3 denně.

Může být, že záleží na tom, jak si odčerpává samotné Bělorusko.

Jakmile bude zprovozněn NS2 (duben, květen???) a doběhnou smlouvy, tak skončí tranzit přes Polsko. V tomto smyslu se NS2 týká hlavně Polska. Ukrajinu si již Gazprom vyřešil pomocí NS1. Že chce do budoucna úplně obejít Ukrajinu, Gazprom oznámil již v roce 2012.

V zásadě chce Gazprom donutit jednotlivé státy k dlouhodobým kontraktům. Proti tomu stojí evropské úsilí o dekarbonizaci, což v podstatě vylučuje uzavírání novým smluv na zemní plyn za horizont roku cca 2040.

mart
10. listopad 2021, 22:11

Tak kdyby šlo o rok 2040, tak se nic moc neděje, to je stále docela dlouhodobý kontrakt (na 15-20 let). Ale pokud EU neuzavře kontrakt ani na 5 let, protože chce velkou flexibilitu, tak musí počítat s tím, že stejně se k flexibilitě budou chovat i potenciální dodavatelé. Flexibilita obecně není zadarmo, ale právě za cenu nějakého rizika. To platí u fixace úrokových sazeb, dodávek čipů, termínu dovolené, tak i u dodávek plynu. A platí to jak pro dodavatele, tak pro odběratele.

Vojta
11. listopad 2021, 09:03

Gazprom v EU spoluvlastní zásobníky na necelých 9bcm plynu. Německo má údajně ze 2/3 naplněno, takže by tam mělo chybět sotva 3bcm. To skutečně není rozhodují množství. Státy EU si letos u Gazpromu objednaly o cca 20bcm plynu méně, než tomu bylo před 2 lety. Asi čekají na svobodný plyn... Kde je???

frank
11. listopad 2021, 11:24

Celková kapacita zásobníků plně ovládaných přes Gazprom Germany je v Evropě 12,3 bcm,a další 3bcm v pronajmutých. Většinu z kapacity má v Německu kde jeho plná kapacita tvoří 1/3 z tamní kapacity zásobníků. To by pořád nebylo nic špatného, ale letos poprvé za velmi velmi dlouhou dobu ( 8 let ) z těchto zásobníků Gazprom čerpal plyn již v létě a v srpnu se dostal na pouhých 18 procent jejich kapacity ( dle údajů Gazpromu) což je historicky absolutní rekord prázdnoty. přičemž průmer zaplněnosti evropských zásobníků mimo Gazprom byl tou dobou 67 procent . Náhoda ?

richie
11. listopad 2021, 17:10

teda kapacita zasobnikov zodpoveda cca 5tyzdnov plnej prevadzky plynovodov NS1+Yamal+Progres/Sojuz/Bratsvo(Slovensko/Ukrajina) ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se