Domů
Plynárenství
Generální tajemník: O Nord Stream 2 kritizovaném Trumpem nerozhoduje NATO
Nord Stream

Generální tajemník: O Nord Stream 2 kritizovaném Trumpem nerozhoduje NATO

Plynárenství
2 komentáře
11. červenec 2018, 12:01
ČTK

Otázka plynovodu Nord Stream, na který mají evropské země různé názory, není věcí, o níž by měla rozhodovat Severoatlantická aliance, řekl dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. S novináři hovořil před aliančním summitem a krátce poté, co plynové obchody Německa s Ruskem ostrými slovy odsoudil při ranním setkání s ním americký prezident Donald Trump.

„Není na NATO, aby rozhodovalo, je to národní rozhodnutí,“ podotkl Stoltenberg s tím, že rozdíly v názorech zemí Evropy na tuto věc jsou dobře známé.

Aliance se ale podle něj otázkou energetické bezpečnosti zabývá, chápe vztah mezi energetikou a bezpečnostní problematikou a zdůrazňuje význam diverzifikace dodávek.

Trump při ranním dvoustranném setkání Stoltenberga překvapil tvrdou kritikou Německa. Zopakoval své známé výhrady vůči příliš nízkým výdajům Berlína a dalších evropských spojenců na obranu.

Přidal ale také ostrá slova o německých a evropských energetických obchodech s Ruskem. Evropa a výslovně Německo podle něj přispívají k bohatnutí Ruska a zároveň od USA žádají před stejným Ruskem ochranu.

Ilustrační foto

„Prezident Trump má velmi přímý jazyk i sdělení ohledně obranných výdajů. Ale v zásadě všichni souhlasíme, že v alianci je třeba spravedlivější sdílení nákladů,“ ujišťoval novináře Stoltenberg.

Způsob Trumpova vyjadřování prý generální tajemník aliance zná a je na něj zvyklý.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová se už vůči Trumpově ohradila. Odmítla, že by Německo bylo zajatcem Ruska, i když s ním má obchodní vztahy.

Stoltenberg dnes očekává o obranných výdajích „otevřenou a přímou diskusi“, ale také uznání toho, že země propad zastavily a reálně peněz na obranu dávají víc.

„Jsou neshody o různých otázkách. Některé s NATO přímo nesouvisejí jako obchod či klimatické změny,“ prohlásil generální tajemník aliance.

Ale přes tyto neshody si myslí, že v základní věci, tedy v kolektivní obraně, shoda panuje.

Jakub Dospiva hej

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Vladimír Pikora: Bojím se toho, že ceny plynu zdraží tak výrazně, že to řada domácností neunese
19. květen 2022, 05:00
Drahý plyn: vláda ví, že musí lidem pomoct, zvládne to ale státní správa?
18. květen 2022, 04:59
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
11. červenec 2018, 19:11

vysvětlí někdo, jaký je rozdíl mezi plynem a ropou??? Tedy myslím mezi Ruským plynem a Ruskou ropou. Plyn je problém, ropa ne???

Petr
12. červenec 2018, 16:22

USA a globalisté slíbili Ukrajině a Polsku, že ke konci smluv 2021 je maximálně podpoří při vyjednávání nové smlouvy s Ruskem o přepravě pro střední Evropu kritického plynu přez jejich území.

Že se vydíráním ty platby za přepravu minimálně zdvojnásobí, Ukrajina a Polsko zbohatnou a za část nakoupí americké zbraně, a ještě navíc to učiní v EU více konkurenceschopný zkapalněný plyn z USA.

Zároveň kdyby si Německo neuchovalo plně uhlí, tak by se v tom roce dostalo s plynem do kompletní paralízy, a muselo by si před tvůrci tohoto plánu lehnout na záda a roztáhnout nohy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se