Domů
Plynárenství
Americké LNG terminály vyváží kvůli vysokým cenám plynu téměř naplno
LNG tanker
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Americké LNG terminály vyváží kvůli vysokým cenám plynu téměř naplno

Zatímco v průběhu loňského léta se export zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA kvůli extrémně nízkým cenám plynu na světových trzích výrazně propadl, aktuálně je situace diametrálně odlišná. Chladné počasí v posledních týdnech spolu s omezeními na straně některých dalších významných vývozců plynu vyhnaly ceny LNG na světových trzích na rekordně vysoké hodnoty, díky čemuž nyní LNG terminály ve Spojených státech opět intenzivně vyváží.

Přestože cenový tlak na asijských i evropských trzích se zemním plynem během tohoto týdne částečně polevil, ceny plynu se stále drží na dostatečně vysokých hodnotách, které jsou atraktivní pro takřka všechny exportéry. Chladný prosinec a začátek letošního roku pomohl snížit hladinu uskladněného plynu nejen v evropských zásobnících, ale rovněž také v zemích severovýchodní Asie, které disponují pouze omezenými skladovacími kapacitami.

Japonsko, Jižní Korea a Čína, kteří jsou největšími světovými dovozci zkapalněného plynu, jsou v posledních týdnech hlavními destinacemi pro náklady LNG z celého světa, a to včetně Spojených států. Vzhledem k velmi napjaté situaci na tamním trhu, která podpořila růst spotových cen LNG na klíčovém asijském JKM na vůbec nejvyšší hodnoty v historii, může být pro některé obchodníky stále výhodné přesměrovávat všechny volné náklady do Asie.

Díky extrémnímu cenovému rozdílu mezi Evropou a Asií jsou nyní marže pro vývoz plynu do Asie z USA lukrativnější, a to i navzdory delší plavbě. Vývoz LNG z amerických terminálů je tak velmi silný, přičemž podle serveru S&P Global Platts se dodávky plynu do terminálů pohybovaly na začátku tohoto týdne na hodnotě 10,92 miliard stop krychlových denně (Bcf/d). To je pouze o pár procent pod rekordní hodnotou 11,56 Bcf/d ze 13. prosince loňského roku.

Dodávky zemního plynu do amerických terminálů na vývoz LNG. Zdroj: S&P Global Platts
Dodávky zemního plynu do amerických terminálů na vývoz LNG. Zdroj: S&P Global Platts

Díky chladnému počasí a napjaté situaci na globálním trhu s LNG, kdy sazby za přepravu vzhledem k nedostatku volných tankerů trhají rekordy, se export plynu z USA rychle zotavil z letního propadu. Za poklesem vývozu na hodnoty nejnižší za poslední dva roky tehdy stál velký počet zrušených nákladů z důvodu nízkých cen plynu na klíčových trzích.

Autor úvodní fotografie: CarletonLiisa (Wikimedia Commons)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
PetrV
18. leden 2021, 07:15

Kapacita jen nordstream 1 je obdobná. A to jsou nataženy navíc trubky přes UA, blustream a navíc alžír, norsko, severní moře, jiní dodavatelé LNG.

10,92 Bfd/den a to je téměř rekord.

Takže velká předražená bublina jménem LNG.

Korejci, japonci by si měli natáhnout trubku přes moře.

Petr
18. leden 2021, 10:41

Pro Koreu i Japonsko je to drahé lodní převážení plynu na takové vzdálenosti jasně nevýhodné. Spíš by se měli soustředit opět na jádro, a pak když tak mořské větrníky, které se dají vyrovnávat i uhelkami na pobřežních místech, kde bude foukat hlavně na moře. Nejspíš by šel vyvinout i komín přímo do moře, s podobným efektem na okolí jako mají přirozené podmořské hydrotermální sopouchy.

PetrV
18. leden 2021, 14:56

S tím komínem dobrý nápad, ale asi by řvali telení zloději jako Viktorky u splavu, že rybičky budou dýchat co2 s kily rtutě ročně...:-)

Bizon
18. leden 2021, 19:11

Jádro a mořské větrníky, přesně tak! Jádro mají trochu levnější protože to chladí do moře, jen doufám že tentokrát dostatečně dimenzují tsunami zeď:D

Ten komín do moře by kdovíjak prospěšný asi nebyl, ale ten bordel do moře nakonec stejně spadne.

Radim
19. leden 2021, 00:53

Komín do moře z uhelky by fungoval jen jako chlazení a čištění zplodin od prachu a škodlivin rozpustných ve vodě. Se podívejte, kolik toho z průměrné uhelky o výkon u třeba jen jednoho GW do komína jde každou sekundu. Musel byste ty zplodiny posílat kilometry hluboko, neboli stlačit na tlak stovby barů a ještě jeden velký sopouch rozdělit na množství malých sopouchů co pár metrů jeden na plochu víc kilometrů. To by spotřebovalo odhadem mnohem víc energie než by vůbec ta uhelka vyrobila. A stejně by pořád byl problém s dusíkem v těch spalinách, který mrcha se ve vodě nechce rozpouštět.

Denis
18. leden 2021, 16:01

Stavba plynovodu Nordstream byla dnes opět zastavena.

Jirka Trn
19. leden 2021, 07:26

Máš mylné a nepřesné informace.

USA nyní pouze uvalily sankce na ruské plavidlo „Fortuna“, které nově klade potrubí plynovodu Nord Stream 2. Práce na projektu ale zastaveny ani ohroženy nejsou. Fortuna je ruská loď a Rusové američanům na sankce kašlou.

Miloš
19. leden 2021, 19:57

Denisi a proč máš škodolibou radost ze slabosti EU šikanované „spojencem" USA?

Jan
18. leden 2021, 16:44

To zase budou mít USA peněz na zbrojení a války...

Jan
18. leden 2021, 16:44

To zase budou mít USA peněz na zbrojení a války...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se