IEA: Spotřeba plynu v EU zůstane na současné úrovni navzdory růstu jeho spotřeby v elektroenergetice
Spotřeba zemního plynu v Evropské unii nevzroste podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) ze současných hodnot ani přes očekávaný růst jeho spotřeby v elektroenergetickém sektoru. IEA zároveň ve svém Světovém energetickém výhledu podotkla, že EU bude stále více závislá na dovozu plynu kvůli poklesu jeho těžby v Evropě.
Plánované vyřazování uhelných elektráren z provozu v mnoha členských státech EU v následujících letech a nepříliš optimistický výhled pro evropskou jadernou energetiku povede dle IEA k růstu výroby elektřiny jak z obnovitelných zdrojů energie, tak ze zemního plynu.
„Elektroenergetický sektor zůstává v dlouhodobém horizontu klíčový pro vyhlídky zemního plynu v EU,“ uvedla agentura s tím, že odhadované 7% zvýšení spotřeby zemního plynu v EU v loňském roce na více než 460 mld. m³ bylo způsobeno zejména vyšší výrobou elektřiny z plynu.
Podle agentury bude pro náhradu odstavovaných elektráren a pro poskytnutí potřebné flexibility evropské elektrizační soustavě potřeba vybudovat více než 110 GW nového instalovaného výkonu v elektrárnách spalujících zemní plyn.
Růst závislosti na dovozu plynu
Navzdory přibližně konstantní celkové spotřebě zemního plynu v EU poroste podle IEA kvůli poklesu těžby v Evropě závislost na jeho dovozu.
„EU má vhodnou polohu pro náhradu poklesu domácí těžby importem. Má dobře fungující a efektivní vnitřní trh s plynem, mnoho málo využívaných zplynovacích terminálů a široké portfolio potrubních importních cest,“ dodala IEA.
Agentura předpokládá nárůst importu zemního plynu do EU o zhruba 60 mld. m³ na 390 mld. m³ do roku 2040 s tím, že hlavním dodavatelem plynu do Evropy bude nadále Rusko, které by si mělo udržet tržní podíl kolem 40 %.
Podle statistik Eurostatu vzrostla mezi lety 2006 a 2015 evropská závislost na dovozu zemního plynu z 60,3 na 69,1 %.
Mohlo by vás zajímat:
"Pro náhradu odstavovaných elektráren a pro poskytnutí potřebné flexibility evropské elektrizační soustavě potřeba vybudovat více než 110 GW nového instalovaného výkonu v elektrárnách spalujících zemní plyn."
Kdopak to asi zaplatí?
A kdopak na tom vydělá?
A komu energetická politika EU nejvíce prospěje?
"Agentura předpokládá nárůst importu zemního plynu do EU o zhruba 60 mld. m³ na 390 mld. m³ do roku 2040 s tím, že hlavním dodavatelem plynu do Evropy bude nadále Rusko, které by si mělo udržet tržní podíl kolem 40 %."
Někteří si možná vzpomenou, že není tak dávno, co mělo Rusko podíl na trhu EU jen zhruba 30 %.
A to je ještě všechno za předpokladu, že se naplní smělé plány o úsporách plynu zejména pro vytápění budov. Pokud ne (a zatím tomu nic nenasvědčuje), tak to budou ještě o poznání jiná čísla dovozní závislosti EU se vším, co k tomu patří.
myslím, že Siemens to tak nevidí
Predikce IEA, takže jediná jistota je jen v tom, že to bude jinak.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se