Domů
Plynárenství
IEA: Spotřeba plynu v EU zůstane na současné úrovni navzdory růstu jeho spotřeby v elektroenergetice
Zdroj: OLE JØRGEN BRATLAND / STATOIL

IEA: Spotřeba plynu v EU zůstane na současné úrovni navzdory růstu jeho spotřeby v elektroenergetice

Spotřeba zemního plynu v Evropské unii nevzroste podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) ze současných hodnot ani přes očekávaný růst jeho spotřeby v elektroenergetickém sektoru. IEA zároveň ve svém Světovém energetickém výhledu podotkla, že EU bude stále více závislá na dovozu plynu kvůli poklesu jeho těžby v Evropě.

Plánované vyřazování uhelných elektráren z provozu v mnoha členských státech EU v následujících letech a nepříliš optimistický výhled pro evropskou jadernou energetiku povede dle IEA k růstu výroby elektřiny jak z obnovitelných zdrojů energie, tak ze zemního plynu.

„Elektroenergetický sektor zůstává v dlouhodobém horizontu klíčový pro vyhlídky zemního plynu v EU,“ uvedla agentura s tím, že odhadované 7% zvýšení spotřeby zemního plynu v EU v loňském roce na více než 460 mld. m³ bylo způsobeno zejména vyšší výrobou elektřiny z plynu.

Očekávaný vývoj spotřeby zemního plynu. Zdroje: IEA – World Energy Outlook 2017

Podle agentury bude pro náhradu odstavovaných elektráren a pro poskytnutí potřebné flexibility evropské elektrizační soustavě potřeba vybudovat více než 110 GW nového instalovaného výkonu v elektrárnách spalujících zemní plyn.

Růst závislosti na dovozu plynu

Navzdory přibližně konstantní celkové spotřebě zemního plynu v EU poroste podle IEA kvůli poklesu těžby v Evropě závislost na jeho dovozu.

„EU má vhodnou polohu pro náhradu poklesu domácí těžby importem. Má dobře fungující a efektivní vnitřní trh s plynem, mnoho málo využívaných zplynovacích terminálů a široké portfolio potrubních importních cest,“ dodala IEA.

Agentura předpokládá nárůst importu zemního plynu do EU o zhruba 60 mld. m³ na 390 mld. m³ do roku 2040 s tím, že hlavním dodavatelem plynu do Evropy bude nadále Rusko, které by si mělo udržet tržní podíl kolem 40 %.

Podle statistik Eurostatu vzrostla mezi lety 2006 a 2015 evropská závislost na dovozu zemního plynu z 60,3 na 69,1 %.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské zásobníky plynu se plní rekordním tempem
27. květen 2022, 05:00
Afrika místo Ruska? Němci a Italové nacházejí nové dodavatele plynu
26. květen 2022, 13:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Hájek
20. listopad 2017, 23:53

"Pro náhradu odstavovaných elektráren a pro poskytnutí potřebné flexibility evropské elektrizační soustavě potřeba vybudovat více než 110 GW nového instalovaného výkonu v elektrárnách spalujících zemní plyn."

Kdopak to asi zaplatí?

A kdopak na tom vydělá?

A komu energetická politika EU nejvíce prospěje?

"Agentura předpokládá nárůst importu zemního plynu do EU o zhruba 60 mld. m³ na 390 mld. m³ do roku 2040 s tím, že hlavním dodavatelem plynu do Evropy bude nadále Rusko, které by si mělo udržet tržní podíl kolem 40 %."

Někteří si možná vzpomenou, že není tak dávno, co mělo Rusko podíl na trhu EU jen zhruba 30 %.

A to je ještě všechno za předpokladu, že se naplní smělé plány o úsporách plynu zejména pro vytápění budov. Pokud ne (a zatím tomu nic nenasvědčuje), tak to budou ještě o poznání jiná čísla dovozní závislosti EU se vším, co k tomu patří.

Jan Veselý
22. listopad 2017, 15:18

Predikce IEA, takže jediná jistota je jen v tom, že to bude jinak.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se