Import zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy klesl v červenci o 28 % ve srovnání s červnem na 6,8 mld. m3. Hlavními příčinami byly podle zahraničního serveru Platts nízké ceny plynu v Evropě a pokles produkce LNG v Kataru.

I přes významný pokles ve srovnání s červnem letošního roku byla hodnota červencového importu LNG do Evropy výrazně vyšší než v loňském roce, kdy červnový i červencový import dosáhl hodnoty 5,4 mld. m3.

Import LNG do Evropy (včetně Turecka). Zdroj: Platts
Import LNG do Evropy (včetně Turecka). Zdroj: Platts

Nejvíce v červenci poklesl dovoz LNG z Kataru, a to o 45 % na 1,8 mld. m3. Katar však i přes tento významný pokles zůstal v červenci největším exportérem plynu do Evropy před Ruskem, Nigérií a Alžírském.

„Katar mohl raději udržovat zásoby než zaplavovat Evropu přebytečným LNG,“ uvedl zahraniční server Platts.

Katar dodal za prvních 7 měsíců letošního roku do Evropy 19,1 mld. m3 LNG. Druhým největším exportérem je prozatím Rusko s 13 mld. m3, Alžírsko s 8,9 mld. m3, Nigérie s 8,4 mld. m3 a USA s 7,9 mld. m3.

Největší importéři LNG do Evropy. Zdroj: Platts
Největší exportéři LNG do Evropy. Zdroj: Platts

Největšími importéry LNG byli v období leden až červenec 2019 Francie, Španělsko a Spojené Království.

Zatímco Francie dováží LNG zejména z Ruska (letos 5,6 mld. m3), hlavním dovozcem do Španělska je Nigérie (letos 2,6 mld. m3).  Katar dovezl letos nejvíce LNG do Spojeného království (5,8 mld. m3).

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *