Domů
Plynárenství
Izrael se dohodl na dodávkách zemního plynu do Egypta

Izrael se dohodl na dodávkách zemního plynu do Egypta

Izrael dosáhl dohody o dodávkách zemního plynu do Egypta. Uvedl to dnes premiér Benjamin Netanjahu, který smlouvu označil za historickou. Egyptská společnost Dolphinus Holdings v rámci dohody koupí během deseti let zhruba 64 miliard krychlových metrů izraelského plynu v hodnotě kolem 15 miliard dolarů (přes 306 miliard Kč), informovala agentura Reuters.

Izrael doufá, že dohoda přispěje k posílení diplomatických vztahů. Podle izraelského ministra energetiky Juvala Steinitze jde o nejvýznamnější exportní dohodu s Egyptem od uzavření mírové smlouvy v roce 1979.

„Posílí to naši ekonomiku i naše regionální vztahy,“ uvedl Netanjahu.

„Přinese to miliardy do státní pokladny,“ dodal.

Plyn určený pro Egypt bude pocházet z izraelských nalezišť Tamar a Leviathan. Za těmito dvěma projekty stojí izraelská skupina Delek a americká společnost Noble Energy. Firmy zatím neupřesnily, kdy počítají se zahájením dodávek.

Jasné zatím není ani to, jakým způsobem bude plyn do Egypta přepravován. Jednou z možnosti je podle firmy Delek starý plynovod, kterou postavila společnost East Mediterranean Gas.

Původně byl určen pro přepravu plynu opačným směrem. Egypt v minulosti dodával plyn do Izraele, z dohody ale sešlo v roce 2012, když plynovod několik měsíců čelil útokům ozbrojenců na Sinajském poloostrově.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.