Izrael zahájí těžbu plynu z obřího pole Leviathan, soud zrušil dočasný zákaz

DomůPlynárenstvíIzrael zahájí těžbu plynu z obřího pole Leviathan, soud zrušil dočasný zákaz

Zahájení těžby zemního plynu z pole Leviathan, které leží zhruba sto kilometrů od pobřeží Izraele, po zrušení soudního zákazu již nic nebrání. Obří plynové pole by mělo skrývat dostatek plynu pro pokrytí potřeb Izraele po několik desetiletí a mělo by zemi pomoci získat energetickou nezávislost.

Okresní soud v Jeruzalémě ve čtvrtek podle agentury Reuters zrušil dočasný zákaz těžby, který vydal na základě stížností několika obcí a environmentálních skupin na možné dopady na tamní ovzduší teprve v úterý. Podle soudu navrhovatelé ve čtvrtek neposkytli dostatečné důkazy o tom, že by emise z těžby v počáteční fázi mohly být nebezpečné.

Izraelské ministerstvo energetiky následně uvedlo, že k zahájení těžby dojde v noci z neděle na pondělí ve 2 hodiny tamního času. Po dobu několika hodin dojde podle ministerstva k omezenému množství emisí dusíku a následně směsi dusíku a plynu.

Na základě expertních odhadů a modelů akceptovaných ve světě je očekávaná změna kvality ovzduší malá,“ uvedlo podle agentury Reuters v prohlášení ministerstvo.

Právě obavy ze zhoršení kvality ovzduší emisemi z těžby plynu vedly několik obcí, které leží v okolí plynovodu přivádějící plyn na pobřeží, a environmentálních skupin k podání podnětu u nejvyššího soudu k zablokování projektu.

Podle společností Noble Energy a Delek Drilling, které stojí v čele projektu, nicméně těžba plynu povede ke zlepšení kvality ovzduší, jelikož dojede k omezení využívání uhlí.

Zemní plyn z Leviathanu zlepší kvalitu ovzduší Izraele vytěsněním uhlí, zlepší životní prostředí, zajistí bezpečnost dodávek a vytvoří v regionu bezprecedentní obchodní vazby,“ uvedly společnosti.