Jaký dopad bude mít přerušení diplomatických vztahů arabských států s Katarem na trh LNG?

DomůPlynárenstvíJaký dopad bude mít přerušení diplomatických vztahů arabských států s Katarem na trh LNG?

Obchodníci se zkapalněným plynem vyhodnocují dopady přerušení diplomatických vztahů arabských států s Katarem. Tento neočekávaný krok, který podnikly Saudská Arábie, Bahrajn, Egypt, Libye, Jemen a Spojené arabské emiráty, bude mít zcela jistě dopad na energetický trh. Katar je totiž největším světovým exportérem LNG.

V loňském roce Katar vyvezl 78,8 miliónů tun zkapalněného zemního plynu (LNG). To je více než 30 % z celosvětové spotřeby LNG, která v roce 2016 dosáhla 257,8 mil. t. Stále více plynu směřovalo právě k zemím na Středním východě, zejména do Egypta, Jordánska a Spojených arabských emirátů (SAE).

Omezení dodávky této strategické suroviny by mohlo mít značný dopad na ceny zejména v Egyptě. Zatímco v pondělí Katar ujišťoval, že situace nebude mít vliv na dodávky plynu do jiných zemí, zejména Japonska, tak z vyjádření konzultantské firmy Qamar Energy z SAE lze očekávat přerušení dodávky z katarských zdrojů.

V horší situaci než SAE se ovšem nachází Egypt, který je v oblasti LNG závislý na Kataru z více než 60 %, kdy z celkové své spotřeby 7,3 mil. t dováží 4,6 mil t. Pokud by došlo k naprostému přerušení obchodních vztahů v této oblasti, musel by Egypt dovážet plyn z Austrálie a dalších zemí.

Růstu ceny plynu má zabránit navýšení domácí produkce

Obchodníci na světových burzách však nepředpokládají výrazný nárůst ceny LNG v Egyptě, a to z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že Egypt v poslední době zvýšil domácí produkci zemního plynu a tedy se pomalu stává méně závislý na externích dodavatelích. Nicméně Egypt stále očekává nejbližší dodávky LNG z Kataru, které by měly dorazit tuto sobotu a neděli.

Dále se tradeři domnívají, že spíše než obchod s LNG, který je důležitý pro všechny země, bude mít přerušení diplomatických styků dopad na přepravu plynu plynovodem Dolphin, který je jediným plynovodem, propojujícím Arabský poloostrov.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují