Domů
Plynárenství
Katar: Rychlé nahrazení dodávek plynu z Ruska by bylo téměř nemožné
Katarský LNG terminál Ras Laffan
Zdroj: Matthew Smith / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

Katar: Rychlé nahrazení dodávek plynu z Ruska by bylo téměř nemožné

S vyostřováním konfliktu na východě Ukrajiny je stále aktuálnější otázka dodávek ruského plynu do Evropy, respektive rizika jejich možného přerušení, a to ať už z kterékoliv strany. Podle katarského ministra energetiky by však případné rychlé nahrazení dodávek ruského plynu jinými zdroji ve stejném objemu bylo téměř nemožné.

Poté, co napětí na východní Ukrajině opět eskalovalo, když ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost východních regionů Ukrajiny ovládaných rebely a nařídil přesun části vojenských jednotek na tato území, opět vzrostla nejistota ohledně dodávek plynu z Ruska do Evropy. Stále nelze vyloučit, že by mohlo dojít k omezení či přerušení dodávek, a to ať ze strany Ruska, či ze strany evropských protistran s ohledem na možné sankce proti ruským subjektům.

Otázkou však zůstává, zda by bylo možné dodávky okamžitě nahradit bez možného dopadu na odběratele plynu. V posledních týdnech zástupci USA a evropských zemí či EU diskutovali s řadou klíčových hráčů na globálním trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG), který by mohl případný výpadek částečně nahradit. Katarský ministr energetiky Saad al-Kaabi však podle agentury Reuters žádné plnohodnotné řešení v krátkodobém měřítku nevidí.

„Rusko poskytuje, myslím, 30 až 40 % dodávek do Evropy. Neexistuje jediná samotná země, která by dokázala nahradit takovýto objem, neexistuje kapacita v podobě LNG. Většina LNG je svázána s dlouhodobými kontrakty a destinacemi, které jsou zcela jasné. Takže, nahrazení takového objemu tak rychle je téměř nemožné,“ řekl podle agentury Saad al-Kaabi během plynárenské konference v Dauhá.

Katar by tak dle slov ministra mohl odklonit pouze 10 až 15 % svého vývozu, jelikož většinu plynu vyváží na základně dlouhodobých kontraktů na asijské trhy. Dalším faktorem je dostupná vývozní kapacita, jelikož před několika dny byl zastaven provoz dvou velkých exportních linek, čímž došlo k omezení vývozu LNG ze země.

Poslední eskalace zatím neměla žádný přímý dopad na dodávky, i s jejich případným přerušením by se Evropa po jistou dobu pravděpodobně vypořádala, jelikož teplé počasí a silné dodávky LNG v posledních týdnech značně omezily čerpání plynu z podzemních zásobníků a ruské dodávky se od začátku roku již pohybují na výrazně nižších hodnotách než v minulosti. Zásadní však nebude pouze zbytek letošní zimy, ale i nadcházející letní sezóna, během níž bude potřeba zásobníky opět naplnit před začátkem následující zimy.

„Zatím jsme neviděli žádný konkrétní dopad na dodávky. To by se samozřejmě mohlo změnit, ale očividně Katar a Japonsko budou mít omezené možnosti vypomoci s dodatečnými náklady, pokud by Evropa ztratila přístup k ruskému plynu,“ řekl Robert Songer, analytik pro LNG u společnosti ICIS.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jimi
23. únor 2022, 07:21

10% ruského dovozu plynu do Evropy umíme ročně nahradit OZE + TČ. Když se napřáhneme tak i 15%. Pokud 20% nahradí jiné země, tak máme za 6-8 let vystaráno a Rusko nepotřebujeme.

miro novak
23. únor 2022, 07:32

3 minuty na uvarenie jednoho vajca, 9 na tri vajcia. Tak mam chapat tvoju matematiku? 6 rokov ma niekto vydrzat zimne mrazy bez kurenia? Nechces sa venovat strategii pieskoviska na sidlisku?

Medvedzig
23. únor 2022, 08:26

Prilis vela politicky orientovanych komentarov! Plynova kriza je cisto umelo sposobena a vyhodna USA pre znicenie svojho protivnika EU, zdrziavanie RF a Ciny!

Jimi
23. únor 2022, 08:43

a Putin řekl že zítra vypne plyn? Já myslím, že se to bude snažit udržet co nejdéle. Naopak my musíme vyvinout úsilí, aby bylo jedno co chce Putin...

NS1 jede naplno, to je zhruba třetina ruského exportu do Evropy a Turkishstream taky jede naplno

xoor
23. únor 2022, 07:51

Jo časem to půjde, ale my už musíme myslet co budeme dělat za 7-8 měsíců? A všechny plány jsou na x let dopředu.

Petr prochaska
23. únor 2022, 09:35

Problém ale je, že nadvýroba OZE se špatně skladuje. Technologicky to bude možné, ale dvě třetiny energie se tak ztratí, takže v dalších letech si ty procenta podělte třemi.

Maly Jarda
23. únor 2022, 09:56

Tihle demokrati z Kataru se nám musí smát až to není pěkné

Vojvodik Petr
23. únor 2022, 12:57

EU je ve slepé uličce. Tak jak bylo predpovídáno.

Takže se chytají každého MJ energie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se