Maroko a Nigérie plánují nový plynovod přivádějící africký plyn do Evropy

DomůPlynárenstvíMaroko a Nigérie plánují nový plynovod přivádějící africký plyn do Evropy

Nový plynovod, jenž by měl Nigérii dále zpřístupnit evropský trh, bude vznikat ve spolupráci státních investičních fondů Nigérie a Maroka. Projekt má rovněž vést k vytvoření nových průmyslových zón, a přilákat tak do oblasti západní Afriky nové zahraniční investory.

V pondělí vlády Nigérie a Maroka oznámily spolupráci na projektu, který přivede nigerijský plyn do Maroka, sousedních zemí a dále do Evropy.

Nigérie disponuje velkými zásobami zemního plynu, které podle statistické ročenky BP přesahují 5 bilionů metrů krychlových. Země má však v současné době pouze omezené možnosti, jak svůj plyn vyvážet.

„Plynovod se bude táhnout zhruba 4 000 km podél západního pobřeží Afriky. Země, skrz které bude procházet, a přesná trasa budou určeny na základě dalšího zkoumání. Maroko a Nigérie se těší na spolupráci se všemi zeměmi západní Afriky k zajištění přínosu projektu pro jejich ekonomiky a lid“ řekl agentuře Platts mluvčí marockého investičního fondu Ithmar.

Nigerijský plyn by měl do Evropy přivádět i další, již dříve plánovaný projekt Trans-saharského plynovodu, na jehož výstavbě se Nigérie dohodla s Alžírskem v roce 2002. V roce 2009 poté země uzavřely mezivládní dohody o spolupráci, avšak od té doby projekt výrazně nepokročil.

Stejně jako v případě nově plánovaného projektu délka Trans-saharského plynovodu s plánovanou roční přepravní kapacitou 30 miliard kubíků překračuje 4 tisíce kilometrů.