Domů
Plynárenství
Moskva: Rozhodnutí EU o cenovém stropu na plyn je nepřijatelné
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

Moskva: Rozhodnutí EU o cenovém stropu na plyn je nepřijatelné

Plynárenství
15 komentářů
19. prosinec 2022, 19:36
ČTK

Dnešní rozhodnutí zemí Evropské unie omezit ceny plynu v případě jejich výrazného růstu je podle Moskvy nepřijatelné. Je to útok na tržní ceny, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Informuje o tom agentura Reuters.

Sedmadvacítka dohodou, kterou mají členské země začít uplatňovat 15. února, reaguje na prudký nárůst cen plynu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Moskva už dopředu varovala, že pokud EU zavede cenový strop, zaplatí za to obyvatelé států podporujících toto opatření. Ruský prezident Vladimir Putin dokonce pohrozil zastavením dodávek energií a varoval, že Západ bude v zimě mrznout. Země EU ale tvrdí, že jsou na letošní zimu připravené.

Gazprom
Ilustrační foto

Rusko je po Saúdské Arábii druhým největším vývozcem ropy a největším vývozcem zemního plynu na světě. Pokud by dodávky surovin zastavilo, pravděpodobně by to otřáslo světovým trhem s energetickými surovinami, napsala už dříve Reuters. To by znamenalo, že by se světová ekonomika musela vypořádat s ještě vyššími cenami ropy a plynu než dosud.

Země EU počítají s tím, že se cenový strop automaticky aktivuje v případě, že cena termínových kontraktů na klíčovém virtuálním trhu Title Transfer Facility (TTF) tři dny v řadě překročí 180 eur (asi 4360 Kč) za megawatthodinu (MWh). Zároveň musí její rozdíl proti průměrné světové ceně zkapalněného zemního plynu (LNG) činit nejméně 35 eur.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Petr Turek
19. prosinec 2022, 22:42

Není to tak dávno, kdy RF prodávala 1000 m 3 za 110 USD, tedy cca 12 euro za MWh...

To že pak podvodníci z GP na Lipské burze to vytáhli až na ten nesmysl je jiný příběh.

Reálná dlouhodobá cena zemního plynu je 40 - 70 euro za MWh, vše ostatní je podvod na odběratelích a jen vydřidušské chování obchodníků s plynem, kterého je ve světě možná i na 300 let...

Petr prochaska
20. prosinec 2022, 09:46

Cena v USA je nyní okolo 20 euro za MWh. Jinde ve světě je tomu podobně, jen v Evropě je cena vysoká, protože není dostatečná kapacita LNG terminálů pro příjem, LNG tankerů i LNG terminálů pro vývoz. Nicméně až bude dostatečná kapacita všeho, tak 40-70 euro cena bude. To nastane do pěti let. I tak ale bude cena plynu oproti USA násobná.

Pravoslav Motyčka
20. prosinec 2022, 00:07

Není plyn jako plyn něco jiného je LNG a něco jiného jsou dodávky potrubím. To druhé už nikdy nebude , protože od nikoho jiného než z Ruska EU nemůže získat plyn v potřebných objemech. Takže zbývá LNG OK , jenže to je z principu prostě drahé za to nemůžou nějací spekulanti. Plyn jako palivo pro vytápění budov je podle mě pasé. Kdo může měl by od plynu odejít k tepelnému čerpadlu.

Emil
20. prosinec 2022, 06:33

... které je drahé taky, protože cenu elektřiny určuje právě cena plynu.

koumák
20. prosinec 2022, 10:07

No tak ten nesmyslný paradox se závěrnou cenou elektrárny je taktéž zralý na úpravu/oddělení. Ovšem toho se Germánie bojí, jako čert kříže, protože víme všichni, kdo se bez výroby EE z plynu neobejde, byť jak správě pan V*****k opakuje, Germánie už 1/2 své spotřeby vyrábí obnovitelně! Jen co čert nechtěl vždy v době, kdy tu elektřinu má na dvě věci!

Emil
20. prosinec 2022, 10:17

Chtěl bych podotknout, že ten "nesmyslný paradox" funguje na úplně stejném principu i u ostatních komodit, nejen u elektřiny. Ale zregulovat se dá skoro všechno.

hlpb
20. prosinec 2022, 10:51

Na tu poslední myšlenku, jsi přišel jak, koumáku? Německo letos vyrobí cca 250 TWh EE a veškerá tato energie se spotřebovala. Díky tomu Německo letos nespálilo 250 milionů tun uhlí, nebo 25 miliard m3 plynu. Německo kvůli nadbytku letos přišlo jen o cca 6 TWh.

Jan Stehlik
20. prosinec 2022, 13:49

Kdyby byl nadbytek , tak ceny elektřiny jsou pětinové . Jenže elektřina je tak nějak nedostatkové zboží . Je to logické , když se odstavují stabilní zdroje a spoléhá se na plyn co se dováží . Ještě , že nerozebrali uhelky, to by tam měli potmě.

Miloslav Černý
20. prosinec 2022, 10:39

Cena elektřiny z plynu bude zákonitě klesat s rozvojem OZ v celém jeho spektru.

Emil
20. prosinec 2022, 10:52

Akorát že dosud je "s rozvojem OZ v celém jeho spektru" zemní plyn nejrychleji rostoucím zdrojem energie celosvětově, takže se zatím děje pravý opak.

Miloslav Černý
20. prosinec 2022, 14:12

To má své příčiny a Vy moc dobře víte jaké a o kterých se vědomě raději nezmiňujete. Kdo si věci snaží zjednodušovat jednoduchými závěry a nedokáže dělat závěry ze všech možných vlivů, se stává nebezpečným ne jenom pro sebe, ale i pro své manipulanty.

Emil
20. prosinec 2022, 14:27

Ano, to má své příčiny, "o kterých se vědomě raději nezmiňujete", že energie je potřeba pořád a občasné zdroje ji poskytují jen občas, takže po zbylou většinu času potřebují nějaký disponibilní zdroj, a ten nejjednodušší na použití a zároveň nikoliv úplně nejšpinavější je právě zemní plyn, tak proto jeho využívání tak roste. A to se s dalším "rozvojem OZ v celém jeho spektru" těžko změní. Pokud toto nedokážete vyhodnotit, "stáváte se nebezpečným ne jenom pro sebe, ale i pro své manipulanty", jak říkáte.

Maly Jarda
20. prosinec 2022, 00:11

Kyž Anglo-Američané donutili EVropu k zavedení cenového stropu skrze G7 tak to mělo jediný cíl .. aby Rusko přestalo dodávat plyn do Evropy .. a Němci jako obvykle skočili na špek.

Martin P
21. prosinec 2022, 09:04

Nepřeceňujete ty Amíky už přespříliš? Podle vás mají vliv na Evropu takový, že bychom tady prakticky měli už jen jíst hambáče a pít Coca-Colu.

Richard Vacek
20. prosinec 2022, 04:32

Od zemního plynu EU přechází k LNG. Tak by ten skvělý nápad s cenovým stropem měl platit hlavně na něj.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se