Domů
Plynárenství
Německé ministerstvo hospodářství navrhuje prodloužit povinnost naplnění zásobníků zemního plynu do roku 2027
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

Německé ministerstvo hospodářství navrhuje prodloužit povinnost naplnění zásobníků zemního plynu do roku 2027

Německé ministerstvo hospodářství navrhlo prodloužit povinnost naplnění zásobníků plynu o dva roky do roku 2027. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě. Požadavek stavu naplnění k určitým datům zůstane stejný jako doposud.

Na základě zprávy hodnotící vývoj během energetické krize uvádí německá vláda, že se pravidla zavedená v důsledku napjaté situace týkající se energetických trhů v roce 2022 osvědčila. Dostatečné množství plynu uložené v zásobnících podle zprávy přispělo k bezpečnosti dodávek a uklidnilo trhy.

Ministerstvo navrhuje prodloužit platnost pravidel o dva roky do 1. dubna 2027 a uvedlo, že legislativní návrh předloží po letních parlamentních prázdninách. Zásobníky jsou nadále důležitým "stavebním kamenem pro bezpečnost dodávek", protože výstavba plánovaných zařízení na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ještě nebyla dokončena, uvedlo ministerstvo.

V březnu 2022 dosáhl stav naplnění německých plynových zásobníků 26 %, když se vystupňovala energetická krize v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Německá vláda nejprve zavedla nový zákon s ambiciózními požadavky na obchodníky s plynem, dle nichž musí být v zásobnících ke konkrétnímu datu uloženo určité množství zemního plynu. Poté cíle ještě zvýšila zejména z obav z důsledků zastavení dodávek plynu plynovodem Nord Stream.

Současná pravidla stanoví, že zásobníky budou muset být naplněny ze 75 % do 1. září, z 85 % do 1. října, z 95 % do 1. listopadu a ze 40 % do 1. února. V současné době se naplněnost německých zásobníků pohybuje v průměru kolem 80 %. Průběžného cíle pro září ve výši 75 % bylo dosaženo již na začátku června.

Požadavky na skladování plynu je třeba promyslet společně se souběžným procesem uvádění plovoucích a pozemních LNG terminálů do provozu, uvádí ministerstvo hospodářství. Wilhelmshaven a Brunsbüttel jsou již v provozu, ale další jsou stále ve fázi plánování a výstavby. Naplnění zásobníků plynu proto zůstává důležitým stavebním kamenem pro zajištění bezpečnosti dodávek, dodává ministerstvo ve své zprávě.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Roman Kosařík
4. červenec 2023, 09:51

Němci by si měli v první řadě zbudovat větší kapacity zásobníků. Líp by pak ustáli případné výpadky v dodávkách.

Ivan Novák
4. červenec 2023, 15:25

Němci by si měli v první řadě připustit, že i kdyby přiměli celou EU ihned a úplně "dekarbonizovat", na klima a jeho změny to efekt nebude mít naprosto žádný, ani globálně, ani lokálně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se