
Německý europoslanec Weber se staví proti plynovodu Nord Stream II
Manfred Weber, předseda největší strany v Evropském parlamentu, se staví proti projektu plynovodu Nord Stream II, kterým by měl do Německa proudit ruský plyn. Podle něj jde o jasný zájem Gazpromu obejít Ukrajinu.
Weber, předseda Evropské lidové strany, upozornil na to, že navrhovaný projekt plynovodu Nord Stream II by ohrozil zahraniční a bezpečnostní cíle EU zvýšením závislosti na Gazpromu.
„EU riskuje vytvoření nepříznivých důsledků pro dopravu plynu ve střední a východní Evropě, a to zejména v kontextu oznámení Gazpromu o ukončení dodávek přes Ukrajinu v době, kdy bude dokončen Nord Stream II,“ uvedl Weber v dopise adresovaném německému ekonomickému ministrovi Sigmaru Gabrielovi a evropskému komisaři pro energetiku Migueli Ariasu Cañeteovi.
Nord Stream II by měl zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream, jímž skrz Baltské moře proudí ruský plyn do Německa, na 110 miliard m³ za rok. Jedním z největších politických problémů projektu je, že by mohl vratkou ekonomiku Ukrajiny připravit minimálně o část z 2 miliard euro ročně, které země získává za přepravu plynu.
Německo se zdá jako hlavní zastánce projektu, kterému oponují hlasy z východní Evropy v čele se Slovenskem, ale například i Itálie. Weberův vliv by mohl být významný, jelikož jeho německá strana je skrze Evropskou lidovou stranu ve spojenectví se stranou kancléřky Angely Merkelové.

Nord Stream II vs South Stream
Z východních zemí a Itálie je stále cítit napětí vzniklé kolapsem projektu South Stream, kterým měl být dopravován ruský plyn do jihovýchodní Evropy skrz Černé moře. Projekt byl zamítnut Evropskou komisí z důvodu porušování pravidel hospodářské soutěže. Brusel trval na tom, že projekt je v rozporu se zákonem z důvodu pozice Gazpromu, který by byl jednak prodejcem plynu i vlastníkem plynovodu, aniž by k němu umožnil přístup i ostatním prodejcům.
Příznivci Nord Stream II poukazují na to, že oproti South Stream by se na projekt měl vztahovat jiný právní rámec z toho důvodu, že nebude veden po pevnině, ale skrz mezinárodní vody Baltského moře.
Konsorcium stojící za projektem, jehož členy jsou Gazprom, Shell, BASF, E.ON, Engie a OMV, argumentuje tím, že plynovod zlepší energetickou bezpečnost Evropy vytvořením zdravějšího, vysoko objemového trhu s plynem, který pomůže snížit ceny plynu ve střední Evropě.
Weber naproti tomu vyzývá Evropskou komisi, aby urychlila své snahy dovážet více plynu přes Turecko a případně i z Íránu a Iráku.
Úvodní fotografie: European People’s Party
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se