Domů
Plynárenství
Německý europoslanec Weber se staví proti plynovodu Nord Stream II

Německý europoslanec Weber se staví proti plynovodu Nord Stream II

Manfred Weber, předseda největší strany v Evropském parlamentu, se staví proti projektu plynovodu Nord Stream II, kterým by měl do Německa proudit ruský plyn. Podle něj jde o jasný zájem Gazpromu obejít Ukrajinu. 

Weber, předseda Evropské lidové strany, upozornil na to, že navrhovaný projekt plynovodu Nord Stream II by ohrozil zahraniční a bezpečnostní cíle EU zvýšením závislosti na Gazpromu.

„EU riskuje vytvoření nepříznivých důsledků pro dopravu plynu ve střední a východní Evropě, a to zejména v kontextu oznámení Gazpromu o ukončení dodávek přes Ukrajinu v době, kdy bude dokončen Nord Stream II,“ uvedl Weber v dopise adresovaném německému ekonomickému ministrovi Sigmaru Gabrielovi a evropskému komisaři pro energetiku Migueli Ariasu Cañeteovi.

Nord Stream II by měl zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream, jímž skrz Baltské moře proudí ruský plyn do Německa, na 110 miliard m³ za rok. Jedním z největších politických problémů projektu je, že by mohl vratkou ekonomiku Ukrajiny připravit minimálně o část z 2 miliard euro ročně, které země získává za přepravu plynu.

Německo se zdá jako hlavní zastánce projektu, kterému oponují hlasy z východní Evropy v čele se Slovenskem, ale například i Itálie. Weberův vliv by mohl být významný, jelikož jeho německá strana je skrze Evropskou lidovou stranu ve spojenectví se stranou kancléřky Angely Merkelové.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Nord Stream II vs South Stream

Z východních zemí a Itálie je stále cítit napětí vzniklé kolapsem projektu South Stream, kterým měl být dopravován ruský plyn do jihovýchodní Evropy skrz Černé moře. Projekt byl zamítnut Evropskou komisí z důvodu porušování pravidel hospodářské soutěže. Brusel trval na tom, že projekt je v rozporu se zákonem z důvodu pozice Gazpromu, který by byl jednak prodejcem plynu i vlastníkem plynovodu, aniž by k němu umožnil přístup i ostatním prodejcům.

Příznivci Nord Stream II poukazují na to, že oproti South Stream by se na projekt měl vztahovat jiný právní rámec z toho důvodu, že nebude veden po pevnině, ale skrz mezinárodní vody Baltského moře.

Konsorcium stojící za projektem, jehož členy jsou Gazprom, Shell, BASF, E.ON, Engie a OMV, argumentuje tím, že plynovod zlepší energetickou bezpečnost Evropy vytvořením zdravějšího, vysoko objemového trhu s plynem, který pomůže snížit ceny plynu ve střední Evropě.

Weber naproti tomu vyzývá Evropskou komisi, aby urychlila své snahy dovážet více plynu přes Turecko a případně i z Íránu a Iráku.

Úvodní fotografie: European People’s Party

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.