Domů
Plynárenství
Německý soud zamítl poslední stížnost proti plynovodu EUGAL, který má přivést plyn z Nord Stream 2 do ČR
Stagnace jaderné energetiky v Evropě a odchod některých států od tohoto způsobu výroby elektřiny vedou ke stále větší závislosti na plynu, jeho dovozu z Ruska a jeho důsledkem je i budování plynovodu Nordstream (zdroj Nordstream).
Zdroj: Nord Stream

Německý soud zamítl poslední stížnost proti plynovodu EUGAL, který má přivést plyn z Nord Stream 2 do ČR

Kontroverzní projekt plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit kapacitu přímé trasy pro přepravu plynu z Ruska do Německa, se dlouhodobě potýká s mezinárodní kritikou, která vyústila až v přijetí sankcí ze strany Spojených států. Na růžích ustláno však projekt neměl ani na domácí půdě, kdy projekt navazujícího plynovodu EUGAL rovněž čelil řadě stížností. Nyní však berlínský soud zamítl poslední z nich, a dokončení plynovodu tak nestojí nic v cestě.

Plynovod EUGAL je navazujícím plynovodem na Nord Stream 2, který bude v Německu ruský plyn přepravovat dále do Česka a dalších evropských zemí. Stejně jako mnoho energetických projektů se i EUGAL stal terčem kritiky, kdy například několik aktivistů rozestavěný plynovod loni v květnu na čas obsadilo.

Již na podzim loňského roku byl plynovod téměř hotový, přičemž zbývalo položit posledních několik kilometrů potrubí. Dokončení plynovodu nicméně mohl ohrozit soudní spor, kdy jeden z majitelů pozemků, pod kterými má plynovod vést, napadl posouzení vlivů na životní prostředí (EIA).

Plánovaná trasa připravovaného plynovodu EUGAL
Trasa plynovodu EUGAL. Zdroj: eugal.de

Vlastník několik desítek metrů širokého pozemku Malte Heynen podle serveru Euractiv za podpory německé organizace pro ochranu životní prostředí a spotřebitelů Deutsche Umwelthilfe a neziskové organizace ClientEarth napadl postup Braniborského zemského úřadu pro hornictví, geologii a nerostné suroviny, který povolil práce na jeho pozemku.

Heynen u soudu argumentoval, že úřad sice provedl požadované posouzení dopadů na životní prostředí, avšak nebral zřetel na potenciální dopady skleníkových plynů, které by se mohly uvolňovat při těžbě a přepravě zemního plynu.

Vrchní správní soud pro Berlín a Braniborsko nicméně minulý týden stížnost zamítl s odůvodněním, že takovéto výpočty nejsou nezbytnou součástí posudku. Plynovod je podle soudu špičkový a bezpečný, a tudíž množství potenciálně unikajícího plynu bude minimální.

Bude plynovod vůbec potřebný?

Podle Heynena však úřad rovněž nebral v potaz, zda je vůbec výstavba plynovodu nezbytná s ohledem na poptávku po plynu a spoléhal se pouze na informace poskytnuté developery projektu, aniž by si zajistil nezávislý posudek.

„Procházel jsem interní dokumenty úřadu. Není tam jediný email nebo přepis komunikace, který by zmiňoval jediný dotaz ohledně projekcí. To znamená, že se úřad zcela spoléhá na plynárenskou lobby,“ sdělil serveru Euractiv Malte Heynen.

Braniborský úřad nicméně uvedl, že vycházel z mírnějšího ze dvou předložených scénářů. Podle Heynena však i tento scénář, který byl vypracován společností Gascade, dceřinou firmou joint venture největšího německého těžaře ropy a plynu Wintershall a ruského Gazpromu, a sdružením evropských provozovatelů přepravních soustav (ENTSOG), počítá s nereálnými předpoklady.

Vrchní správní soud nicméně neshledal žádné věcné ani právní nedostatky, které by se týkaly energeticko-ekonomického posouzení projektu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Petr
17. březen 2020, 12:26

Zkurv....ušáci mají smůlu. To mě velmi těší. Ještě tu jejich Teslu poslat do (_!_) a ne zaplevelovat celou Evropu nebezpečným autem s nebezpečnou a toxickou baterií!!!

Carlos
17. březen 2020, 12:57

Lepší toxická baterie, než toxické příspěvky.

Jan Kubec
17. březen 2020, 17:55

Být v pozici německé firmy,která plynovod bude provozovat tak bych nejásal,může se stát, že se europoslanec Pospíšil vypraví opět do Bruselu a bude požadovat okamžité odstranění celé stavby plynovodu,protože v tom má určitě prsty Babiš a Zeman.

petr
17. březen 2020, 15:22

Jasný souhlas! Chamtivým agresorům a vládcům "celého světa" zcela srozumitelný vzkaz!

Josef
17. březen 2020, 23:51

No myslím že po výrocích z USA že vakcína proti coronaviru se má vyvíjet a vyrábět pouze v USA si myslím, že NS2 bude hotový velmi rychle. Čína se vzhledem k počtu obyvatel v koronavirem vyrovnala velmi dobře (je to 623 případů v přepočtu na naší velikost. ) díky tomu že to tam začalo ,tak čína bude jediná moderní velká ekonomika, kde teď pojede naplno průmysl. Přitom cena ropy je na historických minimech, teď bude Čína dodávat světu a velmi vydělávat. Proti tomu státy západní evropy, kde vládně iracionalita to ekonomicky rozloží u nás to bude trvat do konce května a tam kde to nechali rozjet jako v Německu Francii Španělsku nebo Itálii tam to bude trvat ještě mnohem déle. Američani nehlásí počet případů , takže nikdo neví jak na tom jsou, ale opatření, které zavedly je pošlou do recese a k tomu jim bude krachovat ropný sektor a těžba uhlí. Čína bude z levných energií a prakticky nulové konkurence hodně těžit a vsadím se že do USA roušky nepošlou - jinak divím se, že primátor Prahy chce roušky z Číny, najednou je mu Čína dobrá, ale vláda a prezident, který chce mít s Čínou dobré vztahy jsou blbci že Ano. Divím se, že si Praha nepočká na roušky z USA nebo Taiwanu. Kdyby tady byla pravdoláskařská vláda, tak by nám Čína nedodala nic, protože na jejich roušky čeká x dalších států. Zejména mladí lidé by si z toho měli vzít ponaučení - když je problém tak nám nikdo nepomůže a my se chováme stejně. Dnes se už nechá dopočítat kolik bude třeba plicních ventilací, ( známe přibližně vrchol epidemie) myslíte si ,že ty co máme na víc pošleme do Itálie, aby tam přežilo více lidí ? ne nepošleme a proč ne , protože kdyby náhodou se stalo něco nepředvídatelného tak by nám je Itálie nevrátila navíc co je nám po Italech že. Stejně jako Němci znárodnili dodávky roušek, které byly určené pro jiné národy a převážely se přes Německo - krásný hyenismus aneb takto vypadá spolupráce mezi národy a evropská integrace v praxi.

Carlos
18. březen 2020, 01:57

První půlka celkem dobrá, druhá skoro velký špatný.

Problém s virem a vrcholem a ekonomikou je, podle mého odhadu, v absolutně nedostatečně rychlém testování a to všude. Z halvy nevím kolik to je u nás, ale myslím že jsme někde kolem 1000 testů za den, to je málo, tak se nepodaří podchytit všechny nakažené a zbytečně se dusí ekonomika a veřejný život. Navíc pokud se podaří zrychlit testování a opravdu najít lidi s tím virem, tak se podaří i omezit počet dále infikovaných lidí. Otázka je teď kolik laboratoří by to mohlo dělat. Dnes se mi podařilo v televizi něco zaslechnout o laboratořích AV, které mají snad výkonnější stroje, které by mohly otestovat mnohe2m víc vzorků za den. To by dost pomohlo. Eventuálně pokud by se podařilo rozjet výrobu rychlotestů, bylo by to ještě lepší. Problém bude ještě teď protože bude dojíždět odhalení nastřádaných případů, takže to číslo poroste. Pokud se ale dostaneme do bodu že se rozpojí souvislost mezi počtem nových případů a počtem testů, tedy když by se počet testů zdvojnásobil, počet případů se nezdvojnásobí, budeme na dobré cestě. Pak ale bude třeba po pominutí toho nejhoršího aby se, pokud nemoc zůstane v populaci, covid zase vyjmul ze seznamu nemocí u nichž je šíření trestné, na rozdíl od zbytku co tam je má jinou povahu.

Ono to asi ani jinak než s velkými kapacitami pro testování nepůjde, pokud má Evropa v jednotlivých zemích zcela rozdílné přístupy, nebo pokud jsou přístupy zcela rozdílné v celém světě, tak není únosné držet tu karanténu, nebo ji ještě přitvrzovat do doby, než to zvládne ten poslední. Stejně tak musí být případně dost testovacích kapacit pro zajištění nějakého fungování cestování, hranice se sice dá držet zavřená dýl než karanténa, ale taky ne pořád. Proč se lidi tak rychle vraceli z Itálie? Jenom protože hrozilo že budou zbytečně dlouho zavření doma. Pokud bude možné udělat test velmi rychle a případné omezení bude v řádu dní, tak bude celkem klid i po této stránce.

Podle mne je třeba udělat taková opatření aby se předešlo úplné karanténě a aby se co nejdřív dal obnovit provoz ekonomiky. Pokud opravdu narostou testovací kapacity o několik tisíc vzorků denně, pak by snad mohlo být vhodné se zaměřit na uzavřenou oblast Litovelska aby mohla být znovu otevřena.

Pokud se toto podaří, tak se bude dát obnovit i u nás plně výroba. Nebo alespoň taková část, která vede na konečné výrobky. Aut se asi moc neprodá, ale výroba OOP by mohla mít žně. A lihovary též.

Čína to má v tento moment asi ve světě dost pohnojené tímto a ví to (asi to začalo už v listopadu a řešit to začali někdy po novém roce), takže se nedivím že něco dělá. Pak tam je ještě to poslané letadlo, nešťastný dopis, neinvestice atd., takže ano, je to komplikované v tomto ohledu, ale výsledkem je že jsme si tak nějak kvit. Co se roušek týče, tak si to najdete na seznamu, článek: Operace Čínská rouška, je tam pěkná rekonstrukce postupu a časové osy. Pokud máme poněkud agilnější vedení národní banky a v Číně se jede za hotové, než zbytek zemí, tak se výsledek dostaví. Problém může být ještě zadržení dodávky v Rusku, ale to snad nehrozí. Vlastně to vypadá že se tu ukazuje že je třeba mít dobrý střední a nižší management, který umí dost věcí odchytit a vyřešit a eliminovat problémy, které mohou existovat na vyšších úrovních.

Myslím že s tím rýpáním do Prahy jste trochu mimo, jsou na Taiwanu vůbec nějaké velké výrobní kapacity na roušky? Jsou takové v USA? Navíc USA jsou mimo hru teď. Nejblíž navyšování kapacity, co vím, jsme asi tedy, kdy se má rozjet výrobní linka v Krpoli někdy v průběhu měsíce. Takže to snad dají.

Ale otázku Taiwanu se mi dál řešit nechce, svůj názor jsem už k tomu řekl, i ten co se uznání/neznání týče. Snad jen tolik že by bylo ideální, kdyby obě strany zrušily vzájemné územní nároky a šlo se dál.

Nevím jestli bych řekl že na západě vládne iracionalita, ale možná větší důvěra lidí ve stát, k jejich škodě, když to vezmete tady, tak se do vlády začalo rýt hned že nic nedělá, nebo že to dělá zle. Ona ta věčně kritizovaná nedisciplinovanost a nadávání asi mají i nějaké světlé stránky. Akorát by tedy vláda mohla spíš mohla mluvit pravdu a nelakovat lidi ve stylu "všeho je dost" a pak povolovat provoz galanterií a textilu, protože dost toho není. To není dobré, stejně jako stav kdy vláda slibuje a jinde se improvizuje aby se dalo fungovat.

Právě je vidět že EU je málo integrovaná a poměrně dost pravomocí je stále v rukou jednotlivých zemí, pokud by byl stupeň integrace vyšší a vlády možnost ten kamion zastavit neměly, tak k té situaci nedojde. Pokud by EU nebyla, tak v tom bude už úplný chaos.

Ivan Novák
18. březen 2020, 10:33

Háček testování nestacionárně promořené populace je v tom, že pokud vyjdete negativní, může to znamenat jednu ze tří věcí: buď jste se už vyléčil, ať s předchozími symptomy nebo bez nich, natolik, že nejste infekční, nebo je Váš imunitní systém schopen virus s pravděpodobností X při kontaktu neutralizovat, anebo jste se s tím virem ještě nesetkal a až ho potkáte, s pravděpodobností (1-X) se nakazíte a s pravděpodobností Y pak za několik dnů onemocníte (= začnete prožívat symptomy nemoci, mezitím budete virus nevědomky šířit). Testování přinese dobrou zprávu v případě, kdy teď máte potíže, necháte se otestovat a zjistíte, že to není způsobené tou věcí, ale nějakým jí příbuzným méně škodlivým mikrozvířátkem - až se vykurýrujete, zdá se, že budete nějakou dobu imunní proti celé famiglii.

Carlos
18. březen 2020, 12:58

Samozřejmě otestovat všechny by byl problém přesně pro důvody, které píšete, ale pokud bude kapacita otestovat dost vzorků, tak se dá během týdne, čtrnácti dní zajistit omezení omezení v nejpostiženějších oblastech.

Samozřejmě pokud budeme testovat úplně nahodile, bylo by to k ničemu, asi, ale pokud bude dost na to otestovat denně třeba 5-10k lidí s horečkou, nebo jenom teplotou, tak už budeme mít mnohem efektivnější systém, budeme moci přejít na nějakou selektivní karanténu jen opravdu těch nakažených, eventuálně dočasnou jejich kontaktů a můžeme restartovat ekonomiku, nemůžeme si dovolit to takto tahat déle než pár týdnů. Zatím to vypadá že počet pozitivních testů je kolem 7 procent. Až toto půjde dolů, tak to bude lepší, protože dojde k rozpojení závislosti mezi počtem testů a zjištěných případů, což by bylo super.

Navíc pokud budeme mít dva typy testů, pokud získáme od Lidové Číny i návod na testy a bude možné je v nějaké laboratoři připravovat, tak můžeme určit i třeba imunitu populace. Teď, co vím, se hledá virus ve výtěru, rychlotest bude dělat protilátky v krvi. Pokud mám tyto dvě věci, tak jsem schopen určit mnohem víc, třeba i jak je reálně promořenost populace (byť bych musel najít asi jak přesně na to, jsem přece jen pozadím informatik a ne doktor, ale čísel se nebojím :) ), jinak hádáme i o samotné nemoci a můžeme mít příliš drakonická nařízení. Pokud zjistíme že poměr nákaz s velmi lehkým až lehkým průběhem a tedy nezjištěných, je ne 10x, jak se říká, ale třeba 100x vyšší než těžkých, tak nám to zase řekne víc.

Naštěstí to vypadá že by virus mohl vytvářet nějakou imunitu po infekci, otázka je u kolik a na jak dlouho a jestli se opakovaným kontaktem s virem prodlužuje, či ne.

Sice ještě nejsme na vrcholu epidemie, ale je už myslím třeba začít pomýšlet na to jak následně oživit ekonomiku a jak fungovat v situaci kdy jedeme na vlny o měsíc posunuté proti sobě.Jak říkám, hranice se dá držet zavřená třeba půl roku, ale ne donekonečna, karanténa celého státu jenom pár týdnů, než se lidé začnou bouřit.

Vlastimír
17. březen 2020, 17:05

někteří idioti by chtěli abychom opět vylezli na stromy a ohřívali se u ohníčků a velebily havla!

Josef
18. březen 2020, 00:00

Samozřejmě, pokud se to netýká jich. Ono se to krásně žvaní o ekologii, když někdo zdědí v Praze i domů , které pronajímá za řádově miliony ročně pak se za tyto peníze jezdí po světě a na Antarktidu, nalétá se desítky tisíc km letadlem , ale ostatní mají jezdit vlakem, žít v malém bytě bez auta a na dovolenou nejlépe pod stan do kempu za město. Pak se diví že ve volbách dostávají 1%

markusaurelius
17. březen 2020, 18:45

BRAVO GERMANIA...…..

Nicolas
17. březen 2020, 22:19

Skvělá zpráva! Jak říká bývalý poradce prezidenta Reagana pro P. Craig Roberts. "Vláda Spojených státu je nejdokonalejší kriminální organizace vytvořena v dějinách lidstva".Je jenom škoda, že si u nás tohoto profesora ještě žádný moderátor neodvážil pozvat do televize......

energetik II
18. březen 2020, 15:36

V otázce koronaviru je i u nás mnoho nedořešeného. Můj starší syn se vrátil někdy před 14 dny z mezinárodní konference IT specialistů v Londýně . Hned druhý den po návratu z Londýna dostal SMS, že na konferenci se vyskytovali delegáti pozitivní na Covid 19. Zůstal tedy dobrovolně na práci z domova na 14 dní, zavolal ještě na hygienu, co má dělat jeho přítelkyně se kterou žije a hygiena mu řekla, že ta ať klidně dál chodí do své práce. Zatím už to vypadá, že se v Londýně nenakazil, ale v případě že ano, tak jeho přítelkyně by to dál roznášela po městě i po svém pracovišti. Podobně to vidím i s našimi pendlery do Rakouska i Bavorska. Co je to platné, že jim na hranicích denně změří teplotu, když se virus může projevit až za 14 dní . Takže pendler z Bavorska doma nakazí svou ženu a tak pak chodí po nákupech a do práce , kde to dál roznáší.

PE
18. březen 2020, 17:36

Nemate rousku? Slozte pansky kapesnik na tretiny,v rozich prisijte 4x tkanicku a dovnitr vlozte papirovy kapesnik.A nebo vemte manzelce podprsenku,nebo pozadejte sousedku, nebo zavolejte Haline ,cim vetsi tim lepsi,roztrihnete mezi kosicky,nasijte gumu z trenyrek kolem hlavy, vlozte 2X papirovy kapesnik a mate vydelano hned dva kusy,a cinu nechte odpocivat...Nebo si to nechte patentovat a vlada vam utrhne ruce!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se