Německý soud zamítl poslední stížnost proti plynovodu EUGAL, který má přivést plyn z Nord Stream 2 do ČR

DomůPlynárenstvíNěmecký soud zamítl poslední stížnost proti plynovodu EUGAL, který má přivést plyn z Nord Stream 2 do ČR

Kontroverzní projekt plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit kapacitu přímé trasy pro přepravu plynu z Ruska do Německa, se dlouhodobě potýká s mezinárodní kritikou, která vyústila až v přijetí sankcí ze strany Spojených států. Na růžích ustláno však projekt neměl ani na domácí půdě, kdy projekt navazujícího plynovodu EUGAL rovněž čelil řadě stížností. Nyní však berlínský soud zamítl poslední z nich, a dokončení plynovodu tak nestojí nic v cestě.

Plynovod EUGAL je navazujícím plynovodem na Nord Stream 2, který bude v Německu ruský plyn přepravovat dále do Česka a dalších evropských zemí. Stejně jako mnoho energetických projektů se i EUGAL stal terčem kritiky, kdy například několik aktivistů rozestavěný plynovod loni v květnu na čas obsadilo.

Již na podzim loňského roku byl plynovod téměř hotový, přičemž zbývalo položit posledních několik kilometrů potrubí. Dokončení plynovodu nicméně mohl ohrozit soudní spor, kdy jeden z majitelů pozemků, pod kterými má plynovod vést, napadl posouzení vlivů na životní prostředí (EIA).

Trasa plynovodu EUGAL. Zdroj: eugal.de

Vlastník několik desítek metrů širokého pozemku Malte Heynen podle serveru Euractiv za podpory německé organizace pro ochranu životní prostředí a spotřebitelů Deutsche Umwelthilfe a neziskové organizace ClientEarth napadl postup Braniborského zemského úřadu pro hornictví, geologii a nerostné suroviny, který povolil práce na jeho pozemku.

Heynen u soudu argumentoval, že úřad sice provedl požadované posouzení dopadů na životní prostředí, avšak nebral zřetel na potenciální dopady skleníkových plynů, které by se mohly uvolňovat při těžbě a přepravě zemního plynu.

Vrchní správní soud pro Berlín a Braniborsko nicméně minulý týden stížnost zamítl s odůvodněním, že takovéto výpočty nejsou nezbytnou součástí posudku. Plynovod je podle soudu špičkový a bezpečný, a tudíž množství potenciálně unikajícího plynu bude minimální.

Bude plynovod vůbec potřebný?

Podle Heynena však úřad rovněž nebral v potaz, zda je vůbec výstavba plynovodu nezbytná s ohledem na poptávku po plynu a spoléhal se pouze na informace poskytnuté developery projektu, aniž by si zajistil nezávislý posudek.

„Procházel jsem interní dokumenty úřadu. Není tam jediný email nebo přepis komunikace, který by zmiňoval jediný dotaz ohledně projekcí. To znamená, že se úřad zcela spoléhá na plynárenskou lobby,“ sdělil serveru Euractiv Malte Heynen.

Braniborský úřad nicméně uvedl, že vycházel z mírnějšího ze dvou předložených scénářů. Podle Heynena však i tento scénář, který byl vypracován společností Gascade, dceřinou firmou joint venture největšího německého těžaře ropy a plynu Wintershall a ruského Gazpromu, a sdružením evropských provozovatelů přepravních soustav (ENTSOG), počítá s nereálnými předpoklady.

Vrchní správní soud nicméně neshledal žádné věcné ani právní nedostatky, které by se týkaly energeticko-ekonomického posouzení projektu.