Ekologičtí aktivisté ve Wrangelsburgu na severovýchodě Německa dnes obsadili rozestavěný plynovod Eugal, kterým má k českým hranicím proudit plyn z plynovodu Nord Stream 2. Mluvčí policie podle agentury DPA informoval, že několik lidí vlezlo do již položeného potrubí a odmítají ho opustit.

„Domníváme se, že se jím dostali docela daleko,“ řekl mluvčí policie.

Kolik osob přesně v potrubí je, policisté nevědí, předpokládají, že jich je pět.

Ekologičtí aktivisté vyhlásili akci s heslem „Ucpat Nord Stream 2“, kterou chtějí stavbu plynovodu zdržet a upozornit na to, že kvůli vysokému obsahu metanu je zemní plyn pro ovzduší škodlivější, než se doposud předpokládalo.

Plynovod Eugal v délce 485 kilometrů povede z Greifswaldu až k české hranici. Bude sloužit další přepravě plynu, který do Německa přiteče z Ruska po dně Baltského moře plynovodem Nord Stream 2. Ten má být hotový do konce letošního roku. Jde o projekt, který provází spory.

Jeho zastánci tvrdí, že tento plynovod je potřebný, protože v Evropě v příštích letech výrazně klesne produkce zemního plynu. Podle kritiků jde proti zájmům Evropské unie, protože zvyšuje její závislost na Rusku. Proti projektu se staví některé středoevropské země, Spojené státy nebo třeba Ukrajina, která kvůli novému plynovodu přijde o tranzitní poplatky.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *