Norsko 31. ledna do Evropy plynovody exportovalo rekordní objem zemního plynu. Norské exporty plynu jsou v posledních dnech vysoké z důvodu snížení vtláčení plynu do ropných polí na Norském kontinentálním šelfu. Celkový roční export v 2018 pak dosáhl výše 114,2 miliard metrů krychlových plynu.

Rekordní export během jediného dne

Podle dat norského provozovatele přepravní soustavy Gassco dosáhl zemní plyn exportovaný z Norského kontinentálního šelfu dne 31. ledna 2019 rekordní výše. Celkem bylo do Velké Británie a kontinentální Evropy plynovody dodáno 356 milionů metrů krychlových (mcm) plynu. Původní rekord z poloviny ledna 2017 činil 355 mcm.

Z důvodu probíhající údržby kompresorů, které do ropných polí vtláčí zemní plyn, jsou exporty plynu z dvou významných polí Gullfaks a Skarv vysoké. V dalších dnech se ale naopak z důvodů probíhající údržby očekává pokles exportů. Pravidelná každoroční údržba na poli Aasta Hansteen byla prodloužena o 24 hodin. V důsledku toho se očekává snížení exportů o 17 milionů metrů krychlových zemního plynu během 3 plynárenských dní na začátku února a o 8 mcm další, čtvrtý, plynárenský den.

Přeprava plynu v celém roce 2018

Co se týče dat pro celý rok 2018, tak Gassco do Evropy přepravilo celkem 114,2 miliard metrů krychlových (bcm) plynu. Pro srovnání, v roce 2018 Gazprom do Evropy dodal 183 bcm plynu. Rekordu bylo dosaženo v oblasti letních dodávek, kdy bylo do Evropy z Norska přepraveno 36,8 miliard metrů krychlových plynu v období od května do srpna.

„Norské dodávky do Evropy jsou stabilně vysoké a exporty v roce 2018 byly druhé nejvyšší v historii. Dostupnost přepravního systému pro přepravu zemního plynu byla v 2018 více než 99 %.“ Frode Leversund, CEO Gassco

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *