Norsko na konci ledna do Evropy exportovalo rekordní denní objem plynu

DomůPlynárenstvíNorsko na konci ledna do Evropy exportovalo rekordní denní objem plynu

Norsko 31. ledna do Evropy plynovody exportovalo rekordní objem zemního plynu. Norské exporty plynu jsou v posledních dnech vysoké z důvodu snížení vtláčení plynu do ropných polí na Norském kontinentálním šelfu. Celkový roční export v 2018 pak dosáhl výše 114,2 miliard metrů krychlových plynu.

Rekordní export během jediného dne

Podle dat norského provozovatele přepravní soustavy Gassco dosáhl zemní plyn exportovaný z Norského kontinentálního šelfu dne 31. ledna 2019 rekordní výše. Celkem bylo do Velké Británie a kontinentální Evropy plynovody dodáno 356 milionů metrů krychlových (mcm) plynu. Původní rekord z poloviny ledna 2017 činil 355 mcm.

Z důvodu probíhající údržby kompresorů, které do ropných polí vtláčí zemní plyn, jsou exporty plynu z dvou významných polí Gullfaks a Skarv vysoké. V dalších dnech se ale naopak z důvodů probíhající údržby očekává pokles exportů. Pravidelná každoroční údržba na poli Aasta Hansteen byla prodloužena o 24 hodin. V důsledku toho se očekává snížení exportů o 17 milionů metrů krychlových zemního plynu během 3 plynárenských dní na začátku února a o 8 mcm další, čtvrtý, plynárenský den.

Přeprava plynu v celém roce 2018

Co se týče dat pro celý rok 2018, tak Gassco do Evropy přepravilo celkem 114,2 miliard metrů krychlových (bcm) plynu. Pro srovnání, v roce 2018 Gazprom do Evropy dodal 183 bcm plynu. Rekordu bylo dosaženo v oblasti letních dodávek, kdy bylo do Evropy z Norska přepraveno 36,8 miliard metrů krychlových plynu v období od května do srpna.

„Norské dodávky do Evropy jsou stabilně vysoké a exporty v roce 2018 byly druhé nejvyšší v historii. Dostupnost přepravního systému pro přepravu zemního plynu byla v 2018 více než 99 %.“ Frode Leversund, CEO Gassco