V případě úspěšného průzkumu oblastí v severních částech Barentsova moře ze strany Ruska, je Norsko připraveno nárokovat svůj podíl na ropě z tohoto území. Minulý týden to oznámil šéf Norského ředitelství pro těžbu ropy.

Společná norsko-ruská historie těžby ropy je poznamenaná čtyřicetiletým sporem o určení námořní hranice v Barentsově moři, které se rozkládá na sever od Norska až k souostroví Špicberky a Zemi Františka Josefa. Na určení této hranice se země dohodly v roce 2010.

Dlouholetý spor o námořní hranici mezi Ruskem a Norskem skončil dohodou v roce 2010. Mapa zobrazuje původní nároky obou zemí a konečný kompromis, stejně jako již aktivní oblasti těžby. Zdroj: BBC

Rusko nyní umožnilo ropný průzkum podél této hranice, kde země udělila práva průzkumu společnosti Rosneft a italské Eni. Norsko naproti tomu v současnosti umožňuje průzkum pouze v jižní části Barentsova moře. Avšak pokud Rusko opravdu v oblastech v severní části moře zdroje objeví, Norsko bude dle šéfa ředitelství pro těžbu ropy (Oljedirektoratet) Bente Nylanda připraveno svůj podíl na zásobách nárokovat

Ředitelství pro těžbu ropy tak v návaznosti na ruskou činnost provede v tomto roce 3D seizmické průzkumy geologických struktur blízko rusko-norské hranice v Arktidě.  Norové předpokládají, že zde existuje přeshraniční struktura – pokud tedy bude těžit Rusko, je velká pravděpodobnost, že se ropa vyskytuje i na norské části. Pokud by ropa byla v ruské části skutečně objevena, území by pak bylo zkoumáno důkladněji.

Jak Nyland upozorňuje, zahájení samotného průzkumu by poté bylo otázkou politickou. Úkolem ředitelství by bylo pouze vyhodnotit potenciální zdroje a jejich bohatství v oblasti. Započetí průzkumu by nejspíš bylo politicky velmi exponované, a to vzhledem k norským závazkům v oblasti klimatu a opozice ekologických organizací i některých politických stran. Severní část Barentsova moře by přitom nejspíš měla být zdroje bohatší než ta jižní. Průzkum v ní totiž prozatím nepřinesl velmi zdařilé výsledky.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *