Domů
Plynárenství
Odstávka LNG terminálu Freeport se zřejmě o měsíc prodlouží, k částečnému provozu by se mohl vrátit v říjnu
Zdroj: Freeport LNG Development, L.P.

Odstávka LNG terminálu Freeport se zřejmě o měsíc prodlouží, k částečnému provozu by se mohl vrátit v říjnu

LNG terminál Freeport, který je jedním z hlavních terminálů pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA, zůstane mimo provoz o několik týdnů déle, než se původně předpokládalo. Zatímco první odhady na začátku června uváděly tři týdny, později provozovatel terminálu předpokládal částečné obnovní provozu v září. Obnovení provozu nicméně bude vyžadovat nezávislé posouzení stavu terminálu, což obnovení provozu zřejmě posune až do října.

Poté, co na začátku června došlo v LNG terminálu Freeport, který leží na jihu amerického státu Texas a se svou kapacitou 2,1 miliard stop krychlových plynu denně je jedním z největších terminálů pro vývoz LNG z USA, k požáru a explozi, zůstává terminál nadále vyřazen z provozu. Zatímco první odhady hovořily o obnovení provozu po zhruba třech týdnech, v polovině června provozovatel terminálu uvedl, že za 90 dní očekává částečné obnovení provozu terminálu a následně plné zprovoznění ke konci letošního roku.

Na konci minulého týdne se nicméně situace opět změnila, přičemž obnovení provozu terminálu se s velkou pravděpodobností zpozdí. Za dalším předpokládaným zdržením stojí požadavek americké vládní agentury Pipeline and Hazardous Materials Safety Administration (PHMSA) na nezávislé posouzení stavu terminálu třetí stranou, jelikož předběžné výsledky vyšetřování dle úřadu ukázaly, že podmínky v terminálu aktuálně nemusí být bezpečné. Podle serveru Argus úřad provozovatele rovněž ve svém sdělení informoval, že bude pro restart provozu terminálu potřeba jeho souhlasu.

"Právě probíhá důsledné posouzení terminálu Freeport LNG, aby bylo zajištěno, že budou identifikovány veškeré potřebné nápravné akce a došlo k jejich implementaci před obnovením provozu," uvedl provozovatel terminálu s tím, že bude spolupracovat se všemi úřady a regulátory pro zajištění potřebných povolení.

Neplánovaná odstávka jednoho z klíčových LNG terminálů v USA a její následné prodloužení jsou spolu s omezením dodávek zemního plynu z Ruska jedním z hlavních příčin nedávného nárůstu cen zemního plynu a elektřiny na evropských trzích.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Za plyn místo pěti nově 12 tisíc korun. Domácnosti se hrozí nových předpisů
19. srpen 2022, 04:00
Pomůže EU Česku, pokud mu dojde zemní plyn? Tady jsou důvody, proč ano
17. srpen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se