Domů
Plynárenství
Včerejší výbuch vyřadil jeden z hlavních LNG terminálů v USA, ceny plynu v Evropě prudce vzrostly
Exportní LNG terminál Freeport na jihu USA
Zdroj: Freeport LNG Development, L.P.

Včerejší výbuch vyřadil jeden z hlavních LNG terminálů v USA, ceny plynu v Evropě prudce vzrostly

Přestože Spojené státy v posledních měsících exportují rekordní množství zkapalněného zemního plynu (LNG), který z většiny končí na evropských trzích, vývoz plynu ze země bude dočasně omezen. Provozovatel jednoho z největších LNG terminálů v zemi včera ohlásil explozi ve svém závodě, která jej podle prvotních odhadů vyřadí z provozu na tři týdny.

LNG terminál Freeport, který se nachází na jihu amerického státu Texas, je se svou kapacitou 2,1 miliard stop krychlových plynu denně (bcf/d) jedním z největších terminálů pro vývoz LNG z USA. Pro srovnání, během letošních prvních čtyř měsíců dosahoval vývoz LNG z USA v průměru 11,5 bcf/d, terminál Freeport se na celkovém vývozu tedy podílel téměř jednou pětinou.

Provozovatel terminálu nicméně během včerejšího dne ohlásil, že v terminálu došlo k explozi, aniž by podle agentury Reuters podrobněji specifikoval rozsah výbuchu či škody, které napáchal. Terminál podle prvotních odhadů provozovatele bude vyřazen z provozu po dobu 3 týdnů.

Omezení vývozu přichází v období, kdy tradičně začíná postupně sílit poptávka po LNG v Asii ze strany elektroenergetického sektoru kvůli chlazení, stejně tak zřejmě poroste poptávka v Číně, která se v poslední době potýkala s rozsáhlými proticovidovými lockdowny, které poptávku po energii omezovaly.

"Toto je významné omezení provozu v jednom z hlavních zařízení v USA. Bude to znamenat jednu věc: nedostatky. Boj o spotové LNG tak vyžene globální ceny LNG nahoru," uvedl dle agentury Reuters Alex Munton ze společnosti Rapidan Energy. Freeport podle něj v poslední době nakládal zhruba 4 tankery týdně, třítýdenní pauza tak z trhu odebere přinejmenším 1 milion tun LNG, tedy zhruba 1,4 miliard metrů krychlových plynu.

Podle mluvčího provozovatele terminálu aktuálně probíhá vyšetřování příčin výbuchu, avšak bližší podrobnosti prozatím společnost neposkytla.

Ceny plynu prudce reagují

Vyřazení jednoho z největších terminálů v USA z provozu mělo okamžitý dopad na ceny zemního plynu na velkoobchodních trzích. Zatímco ceny plynu na americkém trhu značně poklesly ihned po oznámení tohoto incidentu v důsledku nižší poptávky po plynu na vývoz, v případě Evropy zareagovaly ceny dnes ráno prudkým růstem.

Zatímco včera nizozemský obchodní bod TTF uzavíral kontrakt pro červenec na necelých 80 EUR/MWh, dnes ráno trh otevřel na více než 86 EUR/MWh a během prvních minut obchodování dosáhla cena až 90 EUR/MWh. Americké LNG terminály totiž od začátku letošního roku zásobují zejména evropské trhy, na které během letošních prvních 4 měsíců směřovaly na tři čtvrtiny tamního vývozu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Maly Jarda
9. červen 2022, 14:12

Ona ta otevřená hranice na jihu USA má svoje důsledky .. USA se mění na zemi 3.světa a brzy budou mít geopolitickou váhu asi jako Bangladeš nebo Nigerie

Pavel
10. červen 2022, 19:07

Skoro ses trefil. Jen jsi zaměnil rusácko s USA, a taky jsi zapomněl na to, že rusácko se zemí třetího světa nestává, rusácko zemí třetího světa bylo, je a bude.

Karel Navratil
9. červen 2022, 14:50

V USA si prdnou a svět je po.....

PetrB
9. červen 2022, 18:10

Miškin a Čepiga?

Baton David
10. červen 2022, 10:26

pssst, to se neříká dřív než s tím přijde místní BiS

Jimik
9. červen 2022, 22:11

Taky si myslím, že to udělala ta povedená dvojice.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se