Domů
Plynárenství
Plynovod Nord Stream 2 je připraven k exportu zemního plynu, oznámil Putin
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Plynovod Nord Stream 2 je připraven k exportu zemního plynu, oznámil Putin

Plynárenství
45 komentářů
30. prosinec 2021, 08:21
ČTK

Plynovod Nord Stream 2 je připraven k exportu zemního plynu, oznámil včera ruský prezident Vladimir Putin. Kontroverzní projekt dokončený v září podle něj v Evropě pomůže snížit cenu této suroviny, která dosáhla rekordních hodnot. Plynovod čeká na souhlas německých úřadů.

Druhá ze dvou potrubních linek plynovodu Nord Stream 2 byla podle Putina naplněna plynem. „Chtěl bych pogratulovat Gazpromu a vašim partnerům v projektu Nord Stream 2 k dokončení prací a vytvoření této další velké páteřní trasy a k tomu, že je připravena k provozu,“ řekl ruský prezident na zasedání vlády, kterého se zúčastnil šéf Gazpromu Alexej Miller.

Německý energetický regulační úřad v listopadu zastavil proces certifikace plynovodu s tím, že konsorcium bude muset v Německu založit dceřinou společnost, aby splnilo evropské předpisy pro regulaci energetického sektoru. V polovině prosince úřad uvedl, že v první polovině příštího roku plynovodu zelenou patrně ještě nedá.

Nord Stream 2 čelí kritice ze strany Spojených států a některých evropských zemí, podle nichž chce Moskva tohoto projektu využít jako geopolitické zbraně ke zvýšení závislosti Evropské unie na Rusku. Trasa plynovodu navíc obchází Ukrajinu, která tak zřejmě přijde o poplatky za tranzit ruského plynu.

Plynovod za 11 miliard dolarů (242 miliard Kč) vybudoval Kremlem kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom a polovinu nákladů zaplatily evropské energetické společnosti.

Evropa letos zažívá prudký růst cen zemního plynu. Moskva se v této souvislosti stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek plynu snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému schválení provozu plynovodu Nord Stream 2. Rusko taková obvinění odmítá a odběratelé v evropských zemích potvrzují, že dostávají od Gazpromu tolik plynu, kolik si objednali.

Podle Moskvy k růstu cen plynu přispívá vedle vysoké poptávky například i růst cen zkapalněného zemního plynu (LNG), který Evropa dováží z mimoevropských oblastí. Místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexandr Novak tento týden řekl, že prudký růst cen suroviny lze přičíst i chybným rozhodnutím evropských politiků a neschopnosti dohodnout se na dlouhodobých smlouvách.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Dříve vybudovaný podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(45)
PetrV
30. prosinec 2021, 09:35

Jo kdyby čistý vodík. To by greendealoví posuci skákali radostí.

Ale 4 vodík, s jedním uhlíkem, nene.

Nefi
30. prosinec 2021, 09:38

Externí dodávky do EU+UK v minulém týdnu. Celkem 8,65 mld. m3 (na rekordní hodnotě v daném týdnu za posl. 6 let). Z toho Norsko 2,64 mld. m3 (rekord), Rusko 2,58 (rekordní minimum), LNG 2,38 (též rekord), Alžírsko 0,63 (průměr).

Shrnutí: 1) celkové externí dodávky do Evropy jsou rekordní

2) Norsko předběhlo Rusko jakožto největší dodavatel

3) o co méně dodává Rusko o to více Norsko a LNG

4) další tankery míří do Evropy a dodávky LNG v dalších týdnech budou stejně vysoké, či vyšší

5) NS1 jede naplno, ale Jamal a Ukrajina mají nevyužitou dodatečnou kapacitu

6) na Ukrajině má Gazprom smlouvu do roku 2024, tudíž se dá očekávat, že příští 3 roky bude Ukrajinu využívat (take or pay)

7) NS2 představuje v současnosti konkurenci hlavně pro Jamal (Polsko)

8) pokud bude Gazprom plnit pouze na základě již uzavřených kontraktů a nebude sám aktivně prodávat na burzách, hubech nebo ESP, tak zprovoznění NS2 nepřinese jedinou dodatečnou molekulu plynu a bude pouze na úkor NS1, Jamalu nebo Ukrajiny

9) Gazprom se rozhodl obětovat podíl na trhu, aby podpořil ceny plynu (všichni, kdo se v Evropě živí plynem mu tímto děkují)

Jaroslav
1. leden 2022, 06:36

Rusko hraje komoditní partii k situaci na Ukrajině....Američané už v Polsku zůstanou...přes Maďarsko dodává plyn Ukrajině...v ČR je naivní čekání na plynárenského Godota

Michal
30. prosinec 2021, 10:21

Kde se dají najít ta data o dodávkách jednotlivých zdrojů do EU? Děkuji

PetrV
30. prosinec 2021, 11:00

Je to někde tady.

https://transparency.entsog.eu/#/map

Je třeba klikat na jednotlivé přepravce.

Dle mne tlačila eu plyn do norska. Hodně plynu je v trubkách. Jen plyn obsažený u nás je 4,5 mio m3.

Rus nic neztrácí. Zisky má z Číny.

EU nemá na zaplacení.

Dušan
30. prosinec 2021, 14:29

Keby Rusi "nič nestrácali a mali zisky z Číny" tak sa tu neobťažujú s vydieraním Nemecka pre NS2, ale všetko čo sa dá dajú do číny ... ale nedajú .. lebo jednak nemajú fyzicky ako ... a potom my sme stále najsolventnejší trh.

Čestmír Berka
31. prosinec 2021, 12:25

se zisky z Číny to nebude tak horké, ale Rusko posiluje kapacity na LNG, zpracování plynu...

Další trasy vedou přes Turecko

Rusko přes NS2 Německo nevydírá - je to totiž i německý projekt ( nejen německý - hodně peněz v tom má převážně státní finská firma Fortum, která drží 76% podíl v německém Uniperu.

Na stránkách Uniperu se píše: "V Rusku naše elektrárny zajišťují asi pět procent celkových energetických potřeb země."

Prostě mezi evropskými firmami a Ruskem tečou obrovské peníze a je spousta společných projektů. Není to vztah Evropa- Rusko/Gazprom. Zájmů je tam více...

Dušan
31. prosinec 2021, 13:55

Určite tam je viac záujmov, ale je očividné, že ten ruský je najviac počuť ... a Putin sa nátlakom ani netají.

Čo sa týka LNG, tak to pre Rusko je len "druhá liga" ... lebo zisky z potrubného plynu sú vyššie. LNG vyvýže len ako "nevyhnutné zlo" to jest konkurovať iným LNG vývozcom a samozrejme pre vyššiu flexibilitu.

maly jarda
30. prosinec 2021, 12:28

mně připadá že NS2 představuje v současnosti strategickou konkurenci hlavně pro Americké LNG ..pokud se NS2 zprovozní tak už nebude polsko ani ukrajina s jejich vydíráním nikoho zajímat a ceny zemního plynu klesnou natolik že se americký LNG nebude chytat

Dušan
30. prosinec 2021, 14:26

To ste čítali na Sputniku ? : )

To "vydieranie" Ukrajiny je tá zľava čo ponúka Gazpromu na tranzit pre zvýšenie dotávok ?

Ruský plyn sa MUSÍ držať pod cenami LNG ... to nie je žiadna charita, že Rusi držia ceny nižšie ....

NS2 nemá v tomto žiadny význam, kapacity tranzitu sú voľné už dnes. NS2 je čisto politický projekt.

Čestmír Berka
31. prosinec 2021, 12:30

Tak tak, je to politický projekt, který Rusko nebohému Německu a taky vydíráním Engie, OMV, Shell, Uniper, Wintershall DEA vnutilo silou :-D

Dušan
31. prosinec 2021, 13:58

Nie silou ... cez Nemcov na svojej výplatnej páske : )

Viete kde skončil posledný kancelár Nemecka ?

Pre tie firmy to je projekt ako každý iný ... ale pre Rusko je to politický projekt. Nie dávno nemecká priemyselná loby hlasno bojovala na NS2 a Rusko ako také ... a dnes sú ticho ... prečo asi ?

Ivan Novák
30. prosinec 2021, 12:28

Není jisté jestli Rusko chce konfrontaci s nynější Ukrajinou eskalovat, či co je vlastně jeho střednědobý politický cíl. Už jen tato nejistota ale stačí k tomu, aby nikdo nespoléhal, že tamní tranzit plynu nebude přerušen z důvodů ležících mimo běžnou ekonomiku, všichni odběratelé se budou zajišťovat diverzifikací a redundancí přepravní kapacity. Prémie spojená s dvojí rezervací za eliminaci toho rizika stojí a nikdo nechce zopakovat letošní podzim. Nakonec si zvykneme a tranzit přes Ukrajinu se po r. 2024 bude využívat (a platit) jen symbolicky, aby nedošlo ke přílišným ztrátám tváří.

Nadcházející ukončování provozu německých, nizozemských a belgických neplynových elektráren a současně pokles západoevropské těžby nebude z technických důvodů možné v blízkých letech vyrovnat růstem výroby a dovozu LNG, leda snad cenově náročným přetahováním jeho dodávek od jiných destinací. Připadá mi, že pro Gazprom je to hra, ve které nemůže prohrát.

GAZ
30. prosinec 2021, 13:52

LNG 2,38mld - nemas info od koho je dodavane ake % LNG do EU ?

Michal K.
30. prosinec 2021, 18:20

takze tvrdite, ze Gazprom ma moznost predavat plyn na burze a zamerne ho nepredava ? To znamena, ze sa vedome ukracuje o zisk.

Mozete toto tvrdenie, niecim podlozit ?

PETR
30. prosinec 2021, 10:22

Zajimava zprava pred dnesnim telefonatem s prezidentem USA,zitra muze byt neco jinak...

Decarbon
30. prosinec 2021, 15:28

Putinovo prohlaseni potvrzuje, ze NS2 je politicky projekt. Ze priznava, ze v Evrope je potreba vice plynu, ale ze Jamal umyslne nepouziva. Neni ochoten dodavat bez dlouhodobych kontraktu, ale pres NS2 najednou by to nebyl problem. Vsechny jeho kecy dokazuji, ze Evropu vydira. Rusko neni spolehlivy a ferovy obchodni partner, ale jsou to lumpove.

mart
30. prosinec 2021, 15:47

Kdybyste byl komerční dodavatel plynu, chtěl byste být závislý na plynovodech na Ukrajině? Já tedy ne.

Může Vám být úplně jedno, že někdo otevře nějakou další přepravní trasu a třeba i přestane používat nějakou jinou, pokud Vy naopak nechcete být tím, kdo vydírá přepravními trasami.

Decarbon
30. prosinec 2021, 16:00

Domnivam se, ze kdo ted propaguje otevreni NS2 a ubezpecuje, ze to je jen a pouze k dobru nas vsech a ze to s politikou nema vubec nic spolecneho, tak by v pripade schvaleni NS2 okamzite otocil a vykrikoval, ze EU je bezpaterni a ze zisku hodila Ukrajinu pres palubu. Ne ze by soudrzel s Ukrajinou, ale presny opak je jeho cil. Vydat UA napospas rusakum a jeste se obrovsky radovat jak prispel k rozkolu v evropske bezpecnosti. Jste ubohy politicky zhari.

mart
30. prosinec 2021, 16:42

Vy asi vidíte svět hodně černobíle.

Pavel Vesely
30. prosinec 2021, 18:12

Kam chodíte na ty moudra. Gazprom dodává to, co si západ objednal. NS2 je projektem Německa a RF. Proto byl předsedou konsorcia bývalý kancléř Německa. A to, že Gazprom závazky plní, bylo konstatováno mnohokrát. Vaše myšlení je stejné jako, že by pekaři pekli rohlíky na svoje náklady, které by pak nikdo nekupoval.

Decarbon
30. prosinec 2021, 18:38

No tak vlastne NS2 neni potreba. Vy mate mozkovou mlhu. Vetsina plynu se obchoduje na burze dle aktualni potreby. Dlouhodobe kontrakty jsou pro obchodniky rizikove. Loni mnoho obchodniku zkrachovalo, protoze meli nasmlouvano za vysoke ceny a nikdo plyn nepotreboval. Pak se cena zacala snizovat a na burze stala zlomek toho, co platili za dlouhodobe kontrakty. Proto byl letos kazdy opatrny a toho vyuzil kreml a na burzu skoro nic nedodava. To je omezovani trhu a zaroven instrument vydirani. Nemame planovane hospodarstvi, ale trzni a burzy hrajou zasadni roli. A rusko burzy nazasobuje. Ted rusaci tlaci na uzavreni dlouhodobych kontraktu za ceny na burze, ktere jsou astronomicky vysoke. Tak kdo je tady lump?

mart
30. prosinec 2021, 18:49

Dlouhodobé kontrakty jsou rizikové v tom, že musíte odebrat i když nechcete. Ale zase výhodné v tom, že dodavatel musí dodat.

Krátkodobé jsou rizikové v tom, že nikdo nemusí dodat, když nechce on, ale mají výhodu, že Vy nemusíte odebírat.

Tady nejde o omezování trhu, tady jde o to, že Vy byste evidentně rád jistotu dodávek bez povinnosti odběru, tak kdo je tady lump? Neexistuje žádná povinnost kohokoli zásobovat promptní trh a tržní hospodářství je právě i o tom, že tato povinnost není.

Decarbon
30. prosinec 2021, 18:59

Cela desetileti to fungovalo a rusaci si vydelali zlata vejce. A najednou je tomu konec. A zrovna kdyz se ma popohnat NS2. A az bude fungovat, tak bude fungovat i burza. Pak budete za pitomce, nebo za kolaboranta.

mart
30. prosinec 2021, 19:16

Takže ještě jednou a pomaleji. Na promptním trhu neexistuje ničí povinnost dodávat. A už vůbec ne za nějakou konkrétní cenu. To, že deset let dodával za cenu x, dneska chce 10x a za rok bude chtít třeba 2x, na tom vůbec nic nemění. Naopak kupující nemá zase žádnou povinnost na tom trhu nakupovat, nebo když třeba 10 let nakupoval za cenu x, tak příští rok nemusí být ochoten tolik dávat. To není žádné omezování trhu, ale jeho vlastnost.

Decarbon
30. prosinec 2021, 19:27

Tak po nekolikate. Proc teda putin slibuje plynu dostatek, kdyz se spusti ns2? Aktualni nedodavani na burzu je politicke vydirani. Jen kolaborantum to vyhovuje a pochvaluji si to.

mart
30. prosinec 2021, 19:35

Co na tom pořád nechápete, prostě jsou za určitých podmínek ochotni dodávat více a za jiné ceny než dnes. Mimochodem oni říkají, že jsou ochotni dodat i za aktuálních cen, jen nikdo neobjednává. Jinak já si na tom nic nepochvaluji, já jen konstatuji, že to je na promptním trhu normální chování.

Decarbon
30. prosinec 2021, 19:43

I pro vas by melo platjit, ze si koupite jen ty potraviny, ktere si rok dopredu zavazne objednate. Na kramu vam nikdo nic neproda. Neobjednal jste, nejezte. To byste asi zuril. Ale pro vas bych to pozadoval.

mart
30. prosinec 2021, 20:18

Není to tak dávno, kdy byl problém v obchodě koupit obyčejné droždí. Není to tak dávno, kdy ceny respirátorů a chirurgických rukavic vyskočily na desitinásobek a byl problém nakoupit. A kdybyste viděl, co dělají ceny stavebních materiálů a dodávky, tak byste také viděl slušné výkyvy. Včera jsem hledal konkrétní sadu knih, která se před půl rokem prodávala, a všude vyprodáno (na Aukru někdo prodává za dvojnásobek původní ceny), budu asi muset počkat na dotisk, pokud vůbec bude. Automobilkám prý schází čipy a přitom deset let žádný problém nebyl. V naší masně mají koňský salám jen když si nějaký kůň zláme vaz. A ve vedlejší obci po mnoha letech skončila restaurace. Akcie na akciovém trhu mění svou cenu a koruna k euru také. Holt jsem smířený s tím, že buď si nakoupím na rok dopředu, nebo mám alespoň smlouvu s oboustraným závazkem a nebo může dojít ke komplikácím s dodávkami, nebo minimálně ke změně ceny. Vy asi čekáte, že dodávky musí být vždy a levněji než dříve (Neděláte v nějaké automobilce nákupčího čipů just in time...?)

Decarbon
30. prosinec 2021, 21:16

Dlouhy komentar bez vyznamu k diskuzi. Leda byste rekl, ze vam prodejce vzdy naznacil, ze kdyz mu udelate jistou protisluzbu, bude vseho dostatek a za nizkou cenu. Treba kdyby jste jim prenechal manzelku. Pak bych videl urcitou spojitost k ruskemu vekslovani.

Jak tady vystupujete, troufnu si rict, ze byste manzelku bez mrknuti oka privedl jen aby ste dostal co vas laka. Vite jak se tomu rika?

mart
30. prosinec 2021, 21:30

Hmm, takže od argumentů k osobním útokům, a pak kdo je tu lump.

Decarbon
30. prosinec 2021, 21:34

Zkratil jste to, vsechna cest. Ale opet nic k tematu.

Pavel Veselý
30. prosinec 2021, 18:55

Ano všichni byli opatrní jen Gazpromu měl být podle vás blbec.Kolik miliard kubíků dodaly USA místo do EU raději do Číny? To nemá vliv na ceny. Kdo je tady lump. Gazpromu s kontraktem do Maďarska za cca 250 USD, nebo s obdobnou cenou pro Německo?

Decarbon
30. prosinec 2021, 19:02

Zrejme byli v gazpromu cela desetileti pitomci. Dosud to vsem vyhovovalo. 250usd za jakou jednotku?

Decarbon
30. prosinec 2021, 18:42

Gerhard Schröder je koupena figurka. S Nemeckem uz ma spolecnou jen minulost. Firmy ktere jsou v konsortiu NS2 maji ruske spolumajitele. Rusaci se vpasovali do strategickych firem a ted delaji, ze to chteji nemecke firmy.

Čestmír Berka
31. prosinec 2021, 12:42

Takže ENGIE, OMV, Shell, Uniper ( ze 76 % podílem finské Fortum), Wintershall DEA jsou pod ruským vlivem?

Proč by měl Gazprom dodávat plyn podle toho, jaké trubky si vybere odběratel? Cesta přes Ukrajinu je delší a dražší a méně spolehlivá. Koneckonců, přece Rusko hodlá Ukrajinu napadnout ;-)

minduton
30. prosinec 2021, 20:08

Tak já být Rusákem, taky nedodávám nad rámec kontraktů. Proč bych měl, za této protiruské konstelace, plnit pronajaté zásobníky v EU, když hrozí, že je v případě jakýchkoliv těžkých politicko-bezpečnostních problémů EU vyvlastní? A s tím EU v zásadě počítá jako s možností, jinak by jejich míra naplněnosti neměla takový fatální vliv na cenu plynu.

Decarbon
30. prosinec 2021, 20:15

Malost a omezenost ceskeho pepika v ciste podobe.

Marek
31. prosinec 2021, 13:19

Rusko dodáva plyn na Západ už 50 rokov. Keby Gazprom nebol spoľahlivý, tak by sme tu dnes okrem demokratických zbraní mali aj demokratické molekuly slobody.

Jaroslav Loudil
30. prosinec 2021, 17:17

Dodávat plyn přes Ukrajinu roku 2022 je stejné, jako kdyby si Británie chtěla postavit plynovod přes území nacistické Třetí říše roku 1940. Jakmile se na Ukrajině začne střílet a je úplně jedno kdo to začne, tak bude Ukrajina zavírat kohouty, aby Putin přišel o miliardy z exportu plynu. Je to jedna z mála "pák" které ukrajinský režim na Putina ještě má = zadržovat či pouštět jeho plyn na Západ. Ukrajina a Rusko jsou prakticky ve válce, posílat plyn přes území svého válečného protivníka by mohl chtít jenom blázen. A to Putin rozhodně není.

Dušan
30. prosinec 2021, 18:23

Ale to sa dialo ... takže precedens je ..

Napriek tomu, že ruská armáda vtrhla na Ukajinu (tí "opolčenci" sú len komparz) a tranzit fungoval !!!! a funguje dodnes ...

Takže tu hovoríte hlúposti, ktoré sú už praxou vyvrátené ...

A tá "páka" je len o prehratom arbitrážnom spore, kde Rusi nechceli platiť a tak sa dohodli na predĺženom tranzite.

Michal K.
30. prosinec 2021, 18:38

tak s Ukrajinou su ohladom plynu spory uz asi cez 20 rokov. Nehovoriac o tom, ze infrastrukura na Ukrajinskej strane zacina byt zastarala. Rusi boli/chcu nadalej byt spolahlivy partner. Takze sa neni co cudovat, ze hladaju alternativne trasy

Decarbon
30. prosinec 2021, 18:55

Kdyz mate takove prirovnani, tak je uplne nelogicke brat vubec plyn od naseho nepritele, ktery nas sam postavil do teto pozice. S nepritelem zadne obchody. Basta.

Jaromír Ambrož
30. prosinec 2021, 23:22

Může mi někdo vysvětlit, proč když tento projekt NS2 byl někým schválen, zaplacen a vybudován, proč je teda problém ho najet? To veškerý tyhle konsekvence tenkrát nikdo netušil? Jestli má dneska někdo problém s tím, že je to nástroj vydírání Kremlu, není nic jednoduššího, než trubku uřezat a zablindovat. ???

mart
31. prosinec 2021, 00:31

Když se začalo stavět, tak EU měla celkem jednoduchá pravidla v tom, kdo může něco takového postavit a provozovat. Jakmile s tím Rusové začali, tak začal politický tlak na to, že by se jim nemělo umožnit to postavit a provozovat. Takže EU začala za pochodu měnit podmínky. Přesto ale bylo stále možné to postavit, jen složitější to provozovat. Do toho USA dávali sankce na stavitele, aby to zkomplikovaly. A jaký důvod má nezprovoznit něco již postaveného a vyhodit tak vynaložené energie, materiály, peníze, práci? No politiku. Jenže na druhou stranu EU ten plyn potřebuje a s odstavováním jaderných a uhelných elektráren ještě mnohem naléhavěji. Takže jdou proti sobě tlak Ruska, které nechce dodávat přes Ukrajinu a plati jí a nechce vyhodit peníze za již existující stavbu. Tlak Ukrajiny a Polska, kteří mohou přijít o část příjmu z tranzitních poplatků. Tlak USA, protože chce oslabovat Rusko. Tlak německého průmyslu, který do toho také vložil peníze a potřebuje ten plyn. Atd... Teď jde o to kdo vyhraje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se