Domů
Evropská Unie
Polsko se postavilo za plynovod Northern Gate

Polsko se postavilo za plynovod Northern Gate

Polsko se postavilo za projekt výstavby plynovodu Northern Gate před Evropským parlamentem. Nový plynovod by měl přinést norský plyn přes Dánsko do Polska. Reálně by plynovod mohl být v provozu od roku 2022, kdy Polsku vyprší dlouhodobá smlouva s Gazpromem.

Server EurActiv informoval o vystoupení polského zástupce před Evropským parlamentem. Piotr Naimski, člen polské vlády zplnomocněný pro strategickou energetickou infrastrukturu, zde na slyšení oznámil, že Polsko chce vyměnit dodávky plynu z Ruska za dodávky ze západu.

Naimski na slyšení prohlásil, že ruský plyn v Polsku je dražší než v některých západních zemích, které jsou od Ruska vzdálenější. Dále vyjádřil touhu Polska po lepší bezpečnosti dodávek za nejnižší možné ceny a dodal, že vidí projekt jako konkurenci plynovodu Nord Stream 2. Ten by podobně, ovšem ve větším měřítku, měl také dodávat plyn především do zemí střední Evropy.

Zemní plyn nejenom pro Polsko

Projekt známý jako Northern Gate či Norský koridor si dává za cíl přinést ročně od roku 2022 do Polska 10 miliard krychlových metrů (bcm/y) norského plynu. Z Polska by potom zemní plyn mohl proudit dále do ostatních zemí střední Evropy, jako je například Maďarsko, Slovensko či Česko.

Současná spotřeba Polska je 14 bcm/y a naprostá většina je dodávána z Ruska. Celková kapacita navrženého koridoru 10 bcm/y nevypadá příliš vysoce, obzvlášť v porovnání s projektem Nord Stream 2 o kapacitě 55 bcm/y, ale pro Polsko by se jednalo o zásadní krok směrem k levnějšímu a nezávislejšímu plynu. Projekt se mohl realizovat i mnohem dříve, ale klíčový je rok 2022, kdy Polsku vyprší dlouhodobá smlouva o dodávce zemního plynu od Gazpromu.

Projekt dostal minulý rok dotaci od Evropské unie na studii proveditelnosti. Ta bude hotová do konce roku. Z pohledu politiků projekt nemá žádné překážky, ale norský velvyslanec se vyjádřil, že projekt musí být komerčně úspěšný. Norsko v roce 2015 exportovalo 114 bcm/y a produkce by měla být stabilní příštích 20 let.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.