Domů
Plynárenství
Polský premiér: Nord Stream 2 je hybridní zbraní Moskvy
Nord Stream

Polský premiér: Nord Stream 2 je hybridní zbraní Moskvy

Plynárenství
4 komentáře
28. květen 2018, 12:55
ČTK

Plynovod Nord Stream 2 je novou hybridní zbraní Ruska, která ohrožuje energetickou bezpečnost a solidaritu v Evropě. Na jarním zasedání Parlamentního shromáždění NATO ve Varšavě to dnes řekl polský premiér Mateusz Morawiecki.

Plynovod Nord Stream dopravuje po dně Baltského moře ruský zemní plyn do Německa. Projekt Nord Stream 2 spočívá v jeho rozšíření, což neschvaluje Polsko ani některé další evropské země a Spojené státy. Obávají se, že by tak Moskva mohla získat větší vliv v západní Evropě.

Plynovod Nord Stream
Ilustrační foto

„Jde o novou hybridní zbraň zamířenou proti EU a NATO, je to jed pro evropskou bezpečnost, který může mít dalekosáhle následky,“ řekl dnes polský premiér ve svém projevu.

Morawiecki dnes zároveň ocenil rozhodnutí aliance posílit své východní křídlo. Severoatlantická aliance nasadila své jednotky v Polsku a Pobaltí v roce 2016 v reakci na obavy východních členů z ruské agresivní politiky.

„Od anexe Krymu se situace kolem hranic NATO změnila. Současný stav bezpečnosti ukazuje, že historické rozhodnutí nasadit jednotky NATO v naší zemi bylo správné. Jsme vděční našim aliančním partnerům za jejich oddanost,“ dodal šéf polské vlády.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream
Ilustrační foto

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014.

Roli NATO pro evropskou bezpečnost zdůraznil dnes ve svém projevu před parlamentním shromážděním i polský prezident Andrzej Duda, podle nějž se Moskva doposud nedokázala vypořádat s rozpadem Sovětského svazu.

„Invaze do Gruzie, nelegální anexe Krymu a vojenská intervence na Ukrajině ukazují pravé záměry Ruska,“ řekl dnes Duda.

Odkazoval tak na válečný konflikt mezi Ruskem a Gruzií v roce 2008 a boje na východě Ukrajiny, kde od roku 2014 zahynulo více než 10.000 lidí. Moskva ale aktivní vojenské zapojení v regionu popírá.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jan Veselý
29. květen 2018, 12:49

Kecy, jenom přicházejí o tranzitní poplatky a teď se vztekají.

Martin Pácalt
29. květen 2018, 15:13

Souhlasím. Rusko už nemá "středovýchodní" Evropu v područí, čili nemá zájem, aby inkasovaly tyto země tranzitní poplatky. A holá realita je, že na Ukrajině je bordel a střední Evropa potřebuje plyn každý rok. V tomto se Německu nedivím a naštěstí zůstává Česko díky Gzelle a spol. stále ve hře.

Vinkler
30. květen 2018, 08:39

Souhlasím. Nicméně i LNG terminály, nafta.... jsou zbraně zase jiných.

Josef
29. květen 2018, 23:02

Ano problém je hlavně v tom , že si někdo účtuje nehorázné poplatky a vydírá dodavatele i odběratele plynu. Rusko se logicky snaží nabídnout plyn svým zákazníkům za co nejnižší cenu při co nejvyšším zisku - což je normální zdravá obchodní strategie. Kdyby si tranzitní země účtovaly rozumné poplatky nikdy by se nevyplatilo stavět nový plynovod. Místo aby poplatky prudce snížili a dostali je do reálných mezí , tak ventilují bludy o hybridní zbrani.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se